Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

NAVADNA KISLICA - RUMEX ACETOSA

Napiši odgovor

Potrditvena koda
Vtipkaj kodo, ki jo vidiš na sliki. Vse črke so male, ničle ni.
Smeški
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:

BBCode je vključena
[img] je vključen
[url] je vključen
Smeški so vključeni

Preglej temo
   

Razširi pogled Preglej temo: NAVADNA KISLICA - RUMEX ACETOSA

Napisal/-a MARIJAV » To Maj 01, 2018 10:17 am

Kot otroci se tudi jaz spomnim, da smo grizljali kislico, tudi stebla. Seveda pa te kislice nismo pomlatili za kompleten obrok, le toliko, da smo se na pot domov iz šole odžejali._________________Živeti na podeželju je najlepše!

Napisal/-a mil » Po Apr 30, 2018 8:49 pm

Pozdrav, dragi prijatelji,

kako sem vesela, ker mi dajete tako polno krasnih nasvetov. Slezove korenine nimam ( še), sem pa poparila liste in cvetove...sprememb na bolje še ni...

To, za grenkulico, je pa zame novica....kot da bi vedela, se je izredno razrasla po vrtu....očitno mi hoče pomagat...

Še enkrat hvala, bom še to uporabila.

lepo bodimo, Mil

Napisal/-a ferdo36 » Po Apr 30, 2018 3:55 pm

Kot otrok sem pojedel veliko kislice, vendar nikoli stebel. Vem, da smo komaj čakali, da zraste! Nikoli nismo imeli težav._________________Narava vse povrne!

Napisal/-a Pohorc » Po Apr 30, 2018 11:36 am

Čaj za izkašljevanje
Eno do dve čajni žlički posušene zeli bršljanaste grenkuljice prelijemo s ¼ l vrele vode, po 5 minutah čaj odcedimo. Po potrebi spijemo po eno skodelico na dan. Pijemo ga zjutraj in zvečer.

Slezove korenine in kašelj
Priprava:
1 čajno žličko slezovih korenin namočimo v skodelici mlačne vode od 8 do 12 ur. Precedimo, segrejemo na sobno temperaturo, dodamo 3 čajne žličke hojinega medu. Čaja spijemo vsaj 5 skodelic na dan.

Sok za izkašljevanje
črna redkev in med.
Črno redkev prerežemo na pol, izdolbemo malo sredice, dodamo 3 jedilne žlice akacijenega medu in pustimo stati 24 ur.
Po žlička uživamo dobljen sirup.

Napisal/-a figula » So Mar 31, 2018 9:48 pm

Mil, nisem uporabljala. Pred precej časa sem imela idejo pridobit sestavine, pa so jo povozili drugi pripravki.
Meni za dražeč kašelj najbolj pomaga namočena korenina sleza.

Napisal/-a mil » So Mar 31, 2018 8:35 pm

Še enkrat pozdrav

Figula, sem o tem čaju prebrala kar nekaj strani. Zelo interesantno. Si ti ta čaj kaj uporabljala? Si ga morda celo sama sestavila?

Ker me že mesec in pol muči nevzdržen kašelj in me pošteno bolijo rebra...

( morda "mišice" na njih, rentgen ni pokazal nič posebnega.... zdravnica pa me samo naroča na kontrolo)

pač razmišljam, kaj še lahko naredim...

Lepo bodimo, Mil

Napisal/-a mil » So Mar 31, 2018 4:01 pm

Pozdrav

Figula, če slučajno utegneš, napiši kaj o tem čaju.

Hvala

Lepo bodimo, Mil

Napisal/-a figula » So Mar 31, 2018 1:03 pm

kate, lahko ti kislica neha iti na živce tudi zato, ker je njena korenina pomembna sestavina pomembnega čaja. Išči: essiac tea.

Napisal/-a kate » So Mar 31, 2018 12:36 pm

Ooo, hvala. Sama menim, da imam kar dobro oko (vedno mi vsi povedo, da opazim vse detajle - pa naj bo to dobro ali slabo). Samo izkušenj nimam. Sem mestna srajca, ki ni imela priložnosti, da bi s kakšnim sorodnikom nabirala divjerastoče rastline in se tako naučila. Vendar jih kar prepoznavam (samo nisem prepričana vase, ker nimam od kje biti). Zato sem bila vesela, ko se je pojavila (in zamrla) forumska pobuda, da skupaj naredimo kak poučen izlet. Ampak, bom počasi prišla do znanja.
Tudi meni ni jasno, kako ljudje lahko zamenjajo čemaž za šmarnico, ampak očitno se lahko zgodi.
Na spletu sem našla recept za moldavski kruh/ pogačo, polnjen z navadno kislico, Allium fistulosum in kopercom. Pa sem se spomnila, da stalno videvam tole navadno kislico na travniku (in v vrtu, kjer mi gre na živce) in, da bi jo uporabila (namesto, da se jezim). Morda tudi kot dodatek vodi (voda z okusom, kot npr. melisa, bazilika, meta ipd.).
Hvala za opozorilo glede o. kisline - sem tudi sama pomislila na to. Vem za njeno prisotnost v rabarbari (mljask!), ne pa tudi špinači.

Napisal/-a metuljc » So Mar 31, 2018 11:23 am

Ja, kislica in špinača sta si sorodni in največ oksalne kisline je v pecljih, teh se lahko izognemo. Vsekakor pa je juglansovo opozorilo na mestu.

Na vrh