Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

Čili 2018

Napiši odgovor

Potrditvena koda
Vtipkaj kodo, ki jo vidiš na sliki. Vse črke so male, ničle ni.
Smeški
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:

BBCode je vključena
[img] je vključen
[url] je vključen
Smeški so vključeni

Preglej temo
   

Razširi pogled Preglej temo: Čili 2018

Napisal/-a Žlehtnoba » Če Dec 20, 2018 9:16 am

@Spiridon: Še enkrat hvala za izkušnje, bom upošteval!_________________go with your instinct to live as you want

Napisal/-a goIdhorn » Pe Dec 14, 2018 10:21 am

Še malo, pa bo treba odpret novo temo - čili 2019.

Razz

Večina semen je že doma, material za lučke tudi,......

Napisal/-a Spiridon » Če Dec 13, 2018 1:54 pm

No, kar se sita tiče, to sigurno ni krivo, saj tudi jaz uporabljam najgostejšega, ki sem ga mogel dobiti.

Napisal/-a Žlehtnoba » Če Dec 13, 2018 1:51 am

Opa, lepa hvala za tole - nov pogled & nove informacije, ki mi bodo v pomoč! Je pa tako, da bi najbrž vseeno bolje izpadlo, če ne bi imel tako gostega sita za precejanje omake... Kakorkoli že, vse bo jasno ob drugem poskusu, hehehh Smile

Sicer pa trenutna (moj prvi poskus fermentirane omake) v "naravnem" stanju (se pravi, ko ni preklonkana), izgleda takole (spodnja polovica = gošča, zgornja polovica pa bistra tekočina):



P.S.: brez vsakršne slabe vesti me lahko tikate/tikaš, saj smo tule vendarle zbrani ljudje z enim samim razlogom - ljubitelji flore & favne._________________go with your instinct to live as you want

Napisal/-a Spiridon » Sr Dec 12, 2018 11:15 pm

@Žlehtnoba

Mogoče majhen nasvet glede te tekočine, ki se vam nabira na površini. Ko je vrenje navidezno zaključeno in mehurčki ne izhajajo več, pustite maso v fermentatorju še nekaj dni, da se trdna snov posede na dno, tekočina pa izplava na vrh. Če to noče in noče priti, potem fermentator večkrat temeljito pretresite s krožnimi gibi, vendar pri tem nikakor ne odpirajte pokrova! Ko bo končno nastopila situacija, ki sem jo zgoraj navedel (tekočina na vrhu), vse skupaj premešajte in prelijte v čiste steklenice (nalijte popolnoma do vrha!), ki jih nato postavite v temen prostor in pustite stati najmanj pol leta. V tem času se bo trdna snov ponovno posedla na dno pa tudi ostali naknadni procesi fermentiranja bodo v glavnem končani. Tik preden boste omako "vkuhavali" tekočino z vrha mase enostavno odlijte v lijak. Naj vam ne bo škoda, saj bo pekočost omake upadla tako minimalno, da je to zanemarljivo, lahko pa jo tudi naknadno dvignete (če čutite potrebo) z dodajanjem malo suhe Caroline v prahu. Tudi jaz pred ustekleničenjem kuham cca 20 minut predvsem zaradi nekoliko večjega zgoščevanja. Fermentirana omaka je v osnovi namreč precej viskozna, ker manjkajo zgoščevalci, ki bi povezali tekočino in trdno snov.

Napisal/-a Žlehtnoba » Po Dec 10, 2018 12:00 am

pajo je napisal/a:
2 z leve kot bi hotela vreti ali pa se motim.


Imaš prav; pri tej sem zašuštral s pregostim cedilom (precejanje, da v omaki ni semen), zato sem jo "preklonkal", da dobi vsaj neko normalno podobo. Ko dalj časa stoji, se namreč gosta snov (ki je očitno ni veliko), spusti na dno, zgornja polovica pa je bistra tekočina. Ne vem, kako mi je to uspelo (pravijo, da je vse enkrat prvič, heh), ampak dejansko je to pri vseh omakah, ki sem jih zvaril, ta edina, pri kateri sem ga tako pokronal.

Sicer pa lahko povem, da mi še nobena omaka do sedaj ni zavrela - pa sem jih precej razdajal naokoli z ustreznim napotkom (odprto hrani v hladilniku). Pri t.i. sterilizaciji nikakor ne varčujem (flaše na 80°C, flaširanje brbotajoče omake in takoj nato v dekco za 24+ ur). S konzervansi je pa tako; pojma nimam, katero Ene smem povedatix število predstavlja jabolčni kis (opcijsko še limeta recimo), ampak pri mojih žlehtnobnih napojih sta to edini učinkovini, ki ohranjata žlehtnobo na ustreznem (beri: zdravem & nepokvarjenem) nivoju._________________go with your instinct to live as you want

Napisal/-a pajo » Ne Dec 09, 2018 3:00 pm

2 z leve kot bi hotela vreti ali pa se motim._________________Lj Šiška bolj natančno Koseze.

Napisal/-a Žlehtnoba » Ne Dec 09, 2018 2:19 pm

Tole je še zadnja bera letos - od leve:

- Aji mango, Hab. Submarine, Lemon drop, ananas;
- fermentirana zmes Aji mango, Hab. Submarine, Hab. Orange, Hab. White Giant, Lemon drop, Trinidad Perfume, česen;
- dimljen Hab. Chocolate, dimljena paprika, paradižnik (blago pekoča);
- Jalapeno, Bhut Jolokia, paradižnik (+začimbe; v bistvu sem naredil "pizza" omako oz. pekoč kečap);
- dimljen Hab. Chocolate, dimljen Kraken, dimljena paprika, paradižnik (prava "žlehtnoba", a še vedno dobra za prste obliznit Cool.

tista, čisto "zadnja-zadnja" bo pa enkrat v začetku 2019, čakam namreč, da se zmes še malce bolj sfermentira...

_________________go with your instinct to live as you want

Napisal/-a Žlehtnoba » Ne Nov 11, 2018 1:00 am

Hvala za vsa mnenja in predloge; seveda, za domačo uporabo je "laična sterilizacija" povsem dovolj, se pa zavedam (Metuljc), da bi me npr. v Lekovi tovarni pribili na križ, ker sterilizacije po takih in drugačnih (njihovih) kriterijih na tak (moj) način ne bi dosegel niti ne smem povedati%.

Da je bila "domača ali laična sterilizacija" neuspešna, se vidi npr., ko odpremo ustekleničen čemaž in ta dobesedno "zavre" (se pravi, špricne na vse strani) - že videno (hvala, teta Laughing )

Če potegnem črto:

- pripravek iz svežega materiala potrebuje konzervans (=kis);
- fermentiran material ne potrebuje dodatnega konzervansa (=kisa), potrebna je le stabilizacija (nad 60°C);
- za embalažo poskrbimo na ustrezen način (ali v pačici na 80+°C ali v mikrovalovki na "full" za dve minuti).

Zadnja postavka (tretiranje embalaže) je preverjena z moje strani, tako da vsaj glede tega me ni treba tepsti._________________go with your instinct to live as you want

Napisal/-a figula » Pe Nov 09, 2018 11:37 am

Žlehtnoba, imamo več načinov fermentacij. Preprosto povedano je ena wild fermentation ali "divja" fermentacija, kjer bakterije iz okolja predelajo hrano in po mojem mnenju je sterilizacija takšnega pripravka zločin nad samim seboj Confused .

Ti pišeš o kisanju. Verjetno bi bilo v tem primeru za stabilizacijo dovolj, da postopaš isto kot je priporočilo za stabilizacijo kisa = segreti zmes na 60 stopinj:

Stabilize The Vinegar
1. Heat the vinegar to 60°C. Watch carefully, if heated over 71° the acetic acid will evaporate.
2. Pour the vinegar into decorative bottles. Add oak chips to each bottle for additional flavor.
3. Plug bottles with caps, corks, or plastic tops. Label with type and date and let age in a cool, dark place for 6 months to fully develop flavor.

Na vrh