Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

Kefir

Napiši odgovor

Potrditvena koda
Vtipkaj kodo, ki jo vidiš na sliki. Vse črke so male, ničle ni.
Smeški
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:

BBCode je vključena
[img] je vključen
[url] je vključen
Smeški so vključeni

Preglej temo
   

Razširi pogled Preglej temo: Kefir

Napisal/-a Tiana » To Feb 13, 2024 12:18 pm

Če poskušam vsaj malo pomagati, kako priti do bolj penečega kefirja. Mogoče bi pomagalo, če ga daš kam, kjer je za kakšno stopinjo topleje, da bodo kvasovke lahko bolj aktivne.
Vsekakor pa, da nastane bolj peneči kefir, potrebuje še sekundarno fermentacijo. To pomeni, da ko ločiš zrna od fermentiranega mleka, pustiš kefir na sobni temperaturi v zaprti posodi (npr. primerni steklenici, ki ima dovolj trdno steklo) da še fermentira naprej nekaj ur. Pogosto pri sekundarni fermentaciji uporabljajo še kakšno sadje za boljši proces in bolj peneč rezultat (npr. datlje). Videla sem tudi kar veliko prispevkov na FB, ko v sekundarno fermentacijo dajo lupino citrusov in je menda fenomenalen rezultat. Sama še nisem tega poizkusila, ker je pri meni sekundarna fermentacija mlečnega kefirja kar uspešna brez tega.

Napisal/-a Tiana » To Feb 13, 2024 11:48 am

Moje mišljenje je, da je pri izdelavi zelo pomembno, kako pripravljaš kefir. Sam postopek se lahko malenkostno razlikuje in povzroči še kar velike spremembe. Bi morala preveriti, ampak mislim, da tisti, ki delajo kefir v hladilniku, imajo višji odstotek bakterij, kot tisti, ki delajo kefir na sobni temperaturi.

Imam izkušnjo, sicer s pripravo vodnega kefirja, ampak pri mlečnem je verjetno podobno. Imela sem zrnca vodnega kefirja, dobro so delala tako v smislu fermentacije, kot v smislu rasti zrnc. Sem jih delila naokoli, dala tudi prijateljici. Potem svojih jih zaradi razmer nisem nekaj časa redno hranila in so se začela zrnca zmanjševati. Ostalo mi je za približno dve žlici majhnih zrnc, niti niso bile lepe konzistence, bolj zdrizaste. Pa sem imela zopet več časa in sem jih redno hranila, ker moja filozofija je bila, da če se jim bom pa posvetila in dala stvari, ki jih potrebujejo, bodo pa ponovno začela rasti. Kljub dodatkom melase, rednemu hranjenju, prekuhavanju vode in kaj vem čemu še, zrnca niso nič pridobivala na volumnu, ampak fermentacija je bila pa odlična. Pa sem rekla prijateljici, ki sem ji pred časom dala zrnca, če mi jih da nekaj nazaj, ker njej so pa rasla zrnca res hitro. In sem ugotovila, ko sem prejela njena zrnca, da vse vlagajo samo v rast, ker je po enem tednu tekočina, ki naj bi bila že po 24 h fermentirana, bila še vedno skoraj nespremenjeno sladka. Nisem potem raziskovala, kako postopa z vodnim kefirjem prijateljica.
Hotela sem napisati, da so zrna iz istega vira šla v dve skrajnosti. Tako lahko majhne spremembe pri rokovanju dajo tudi različne rezultate, verjetno ne tako drastično drugačne, kot v mojem primeru.

Napisal/-a laksikon » Po Feb 12, 2024 11:59 am

Ne, imam dvojna zrna od različnih virov, posebej delam kefir, vendar želim boljšega okusa. Nisem nič cepil mleka z kefirjem od Krepka. Potem takem imam neka zrna, katera imajo premalo kvasovk in ne delajo tako dobro alkoholnega vrenja? Ampak skisa se pa, bakterije delajo, fermentira se, kisel rata po 1 dnevu. Za informacijo, je kolega bil poslovno v Kazahstanu, pa je med prostim časom lutal po hribih in v neki vasi pri domačinih pil kefir, pa je rekel, da je bil tako dober, rahlo kisel, peneč, da bi ga kar pil in pil. Ko bi tista zrna dobil....vprašanje kaj imamo mi, ko si podajamo ta zrna, pa kako predhodniki delajo z zrni, pa se uničujejo sevi...

Napisal/-a metuljc » Po Feb 12, 2024 11:29 am

Laksikon, pa si to mleko nacepil s kefirjem od Krepka?
Če nimaš CO2, pomeni, da je malo kvasovk, te z alkoholnim vrenjem tvorijo CO2.

Napisal/-a laksikon » Po Feb 12, 2024 11:21 am

A ima kdo informacije, kako delajo kefir Krepko? Meni osebno je zelo dober. Sem poskušal imeti zrna manj časa, manj kot dan v mleku, potem precedim, nato pa zaprem v kozarec, da se opravi sekundarna fermentacija z upanjem da nastane tak zanimiv napitek s prisotnostjo CO2. Ampak mi še ni uspelo narediti podobnega okusa. Saj mogoče je tudi razlika v zrnih, mleko vzamem od soseda, zelo kvalitetno, čisto naravno, ekološko (hribovsko seno).

Napisal/-a juglans » Sr Apr 15, 2020 2:24 pm

Če nadaljujem tole moje popotovanje s kefirjem...

Novi kefir (hvala brbr) smo vselili na stalno in že utečeno mesto z enakim mlekom, stare ostaline pa odstranili. (vesele kokoši)

Potem pa se je dogajalo sledeče.
Sprva, po spominu nekaj mesecev je bil ta novi kefir neverjetno kisel, kisel kot tajfelj, vrag, kot sto hudičev, ... komaj smo ga kaj pokonzumirali. Ostalo so dobile kokoši. Tudi zrnca se nekako niso kaj preveč intenzivno delila, zanimivo pa je, da so bila po strukturi nekako drugačna. Če nekako orišem kako so in še zgledajo, potem bi rekel, da je bila prva generacija (sedaj že preminila) kar precej želatinaste strukture in posamezna zrna ločena med seboj. Tudi velikost je bila največ do kakšnega cm.
Sedaj, ti novi pa so povsem ne-želatinasti (dobesedno) in nekako "cunjasti", kot bi bil ovoj zrn malce bolj čvrst, notranjost pa puhla. kefir kot že rečeno ekstremno kisel.
Po kakšne tri četrtine leta se je kislost kefirja pričela normalizirati in sedaj je zopet normalno užiten, se pa dogaja to, da se zrna združujejo, so zraščena v cele zaplate velikosti nekaj cm. Struktura enaka kot prej.
V zadnjem korona času smo sicer ostali brez mleka in zasilno uporabljamo alpsko.

Po dolgem času smo na starih poteh in je prav fino.

Napisal/-a Tiana » To Dec 17, 2019 9:10 am

Napisal/-a brbr » Po Okt 22, 2018 12:30 pm

Figula, saj nimam prav nič proti tvojemu izvrstnemu logističnemu direktorju, a če vama uspe priti obema, bom zelooo vesela.
No, saj je kar grdo od mene, da vedno drugi hodite k meni... A, kaj, ko sem pa v primerjavi z vami ena gromozanska nepremičnina Embarassed_________________naredimo svet lepši

Napisal/-a figula » Po Okt 22, 2018 11:29 am

Brbr, hvala. Sem te "dodala" v enačbo ker sama nimam mlečnega kefirja, pa se mi je zazdelo, da ne boš huda (oprosti).
Ti pošljem logističnega direktorja ali pa prideva oba če bo uspelo Smile.

Napisal/-a brbr » Po Okt 22, 2018 10:54 am

Juglans, jaz moj kefir pripravljam in hranim v lončenem kozarcu, ki je prvotno služil medu.
Ker kefirja ne uživam vsak da, kozarec z gobicami hranim v hladilniku. Za pripravo kefirja uporabljam surovo mleko pašnih krav (vsaj naj bi bilo takšno).

Znano pa je tudi, da kefir s staranjem postaja dosti bolj kisel. Hitro postane prekisel tudi, če je na izbrano količino mleka preveč gobic.

Lahko odstopim nekaj gobic (figula, dobrodošla)in jih mogoče zmešaš med med svoje.

AB, kefir je dosti bolj tekoč kot npr. jogurt. Moj je, kar se gostote tiče, enako gost kot iz trgovine.

Laksikon, gobice so gojili za prodajo v srednji kmetijski (?) šoli - točnega imena se zdajle ne spomnim, v Naklem. Jaz sem se enkrat postavila v vrsto za nakup. ečeno mi je bilo, da me bodo obvestili, ko bom prišla na vrsto, a me niso... Potem sem svoje prve gobice dobila od prijazne gospe s kulinaričnega foruma._________________naredimo svet lepši

Na vrh