toplotne črpalke, elektrika ipd

Napiši odgovor

Potrditvena koda
Vtipkaj kodo, ki jo vidiš na sliki. Vse črke so male, ničle ni.
Smeški
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:

BBCode je vključena
[img] je vključen
[url] je vključen
Smeški so vključeni

Preglej temo
   

Razširi pogled Preglej temo: toplotne črpalke, elektrika ipd

Napisal/-a aladin » Pe Nov 23, 2018 1:08 am

Če je vrtina še živa, potem jo morda lahko še izkoristiš. V vsakem primeru pa je TČ zrak/voda popolnoma dovolj za naše razmere. Še posebej če si par kilowatov solarnih modulov naložiš na streho. Potem imaš ogrevanje praktično brezplačno.

Napisal/-a mfranc » Pe Nov 23, 2018 12:30 am

Eeeeh, Mravlja, če bi bil vedež, ne bi bil revež Cool Wink

Ko smo se naselili na barju, sem kmalu začel razmišljati o toplotni črpalki. Sem mislil, da je to neizčrpen bazen vode Very Happy , precej idealistično, naivno in amatersko. Nakar sem poklical nekega velikega ljubljanskega takratnega strokovnjaka, ki mi je razložil žalostno dejstvo, da je barje skoraj nepropustna masa, voda pa zelo statična (to se mi je potrdilo pozneje, ko sem začel gojiti borovnice!).

Gospod se je sicer na veliko ukvarjal s solarno tehniko in drugimi viri toplote, takrat še precej neznanimi pri nas. In sem se potolažil, da s toplotno črpalko ne bo nič. Šele čez leta sem videl, da gospod ni bil hudo velik strokovnjak, in praktik.

Ljubljansko barje je hudo zapleten vodni sistem, prav živi organizem; ki ga že stoletja krotijo, pa ga še niso ukrotili. Nasprotno, več škode kot koristi naredijo kvazi vodni strokovnjaki s svojimi posegi, ena od posledic so tudi poplave.
Da skratim, sestavni del barja so tudi razne vodonosne plasti, peski, gline in še kaj. Pri sosedu so zelo hitro našli tako vodno plast, na globini približno 30 m. Vode, ki baje hitro teče v smer proti ljubljanici in grubarjevemu kanalu, pa več kot dovolj za soseda!

Aladin, žal nisem strokovnjake, hidrotehnike, ki so dnevno izvajali meritve pri sosedu vprašal o varianti, da bi vrtino uporabljali tudi mi. Hja, kaj pa vem, recimo naj še kaj ostane za naše zanamce Wink . Tako tudi ne vem koliko je vse to stalo, vem pa, da je "taksa" za vodo, ki se po uporabi vrača nazaj (skozi drugo vrtino) zelo nizka, 20 € letno Shocked .
Vrtanje na našem vrtu odpade - izjava vrtičkarja Very Happy ._________________mfranc

Napisal/-a aladin » Če Nov 22, 2018 9:40 pm

če maš možnost voda/voda je super. Samo je kar nekaj veselice z dokumenti oz. moraš poznat nekoga ki pozna trike.

Napisal/-a mravlja » Če Nov 22, 2018 7:11 pm

mfranc je napisal/a:
...
- pri toplotnih črpalkah pogrešam črpalko voda/voda. Sosed je totalno obnovo hiše izkoristil za najdbo podzemnega vira vode. Strošek "porabe" vode je pregrešno poceni.

Pri vas na Barju je to verjetno najboljša rešitev.

Napisal/-a mfranc » Če Nov 22, 2018 4:37 pm

Huh, vidim, da res že dolgo nisem zasledoval stroške energentov Embarassed .

Med najcenejšimi les (raznorazni) in toplotne črpalke. Les pri meni odpade, moram dokončno razčistiti med zemeljskim plinom in toplotno črpalko.

- pri lesu imam občutek, da cene zbijajo lesne havarije, vetrolomi, lubadar, se motim? Res zelo daaaleč nazaj drva niso bila kaj dosti cenejša od ostalih virov toplote.

- pri toplotnih črpalkah pogrešam črpalko voda/voda. Sosed je totalno obnovo hiše izkoristil za najdbo podzemnega vira vode. Strošek "porabe" vode je pregrešno poceni._________________mfranc

Napisal/-a aladin » To Nov 20, 2018 9:40 am

Muha, tako je, zamenjaš samo peč -- oz. staro lahko pustiš v hladni rezervi, če imaš prostor. Če npr. zmanjka elektrike, je za poganjanje peči na kurilca ali pelete ter obtočne črpalke dovolj en mali bencinski agregat (2 kW je recimo že vrh glave, če pa je dovolj majhna poraba pa jo je mogoče priklopiti tudi na avtomobilski akumulator prek inverterja).

Glede cen -- našel sem dve uporabni tabelici
http://www.energap.si/uploads/Primerjava%20cen%20energentov.jpg
http://www2.arnes.si/~mlicen3/html/cene_energentov.html

Treba je vedet, da imajo visokotemperaturne TČ malo slabši izkoristek kot nizkotemperaturne, tudi toplotne izgube pri prenosu toplote (recimo cevi do radiatorja) so večje -- posebej v slabše izoliranih stavbah.

Zdej pa študirite Smile

Napisal/-a muha » To Nov 20, 2018 8:33 am

aladin je napisal/a:


Visokotemperatune lahko nadomestijo tvojo trenutno peč za centralno kurjavo in so narejene za ogrevanje vode na 55°C in več. Med te spadajo tudi TČ za sanitarno vodo.

Če se splača... preračunaj, koliko danes pokuriš nafte, računaj da spraviš strošek ogrevanja nekje na 30-40% današnjega. Potem pogledaš, koliko te pride ustrezna TČ in če se ti obrne prej kot v 10 letih, potem se navadno splača.

Pomeni to, da zamenjaš samo grelno enoto, vse cevi pa ostanejo iste kot pri ogrevanju na nafto? Ali moraš tudi tu kaj prirejati? Za razmislekl v primeru, ko je tako ali tako treba zamenjati staro peč.

Napisal/-a mfranc » Po Nov 19, 2018 10:52 pm

Aladin, hvala za začetek. Res bi rabil en pospešek, recimo preračunavanje stroškov raznih energetskih virov. Pred (deset Embarassed )letji sem stalno kontroliral cene virov energije. Iz tistih časov imam v radiatorjih nameščene el. grelce - svoj čas je bila elektrika zelo poceni, sploh II. tarifa._________________mfranc

Napisal/-a aladin » Po Nov 19, 2018 11:02 am

Nisem nek strokovnjak, naj me kdo popravi če bom napisal kakšno neumnost.

TČ za centralno kurjavo imajo ločeno zunanjo enoto (ki jemlje toploto) in notranjo (ki jo oddaja). Predvsem zaradi tega, ker so precej močnejše in bi klet pozimi z lahkoto zamrznil, če bi bila zunanja enota v kleti). TČ za sanitarno vodo pa so ponavadi v enem delu, na vrhu imajo zamrežen prostor z ventilatorjem in hladilnikom.

Nizkotemperaturne so primerne za talno in stensko ogrevanje in so narejene tako, da optimalno delujejo pri temperaturi ogrevalne vode med 25 in 35°C.

Visokotemperatune lahko nadomestijo tvojo trenutno peč za centralno kurjavo in so narejene za ogrevanje vode na 55°C in več. Med te spadajo tudi TČ za sanitarno vodo.

Če se splača... preračunaj, koliko danes pokuriš nafte, računaj da spraviš strošek ogrevanja nekje na 30-40% današnjega. Potem pogledaš, koliko te pride ustrezna TČ in če se ti obrne prej kot v 10 letih, potem se navadno splača.

Napisal/-a mfranc » So Nov 17, 2018 9:43 pm

aladin je napisal/a:
Za centralno kurjavo so primerne čisto druge mrcine (ki mimogrede niso primerne za hlajenje prostora). Pa še te se ločijo na nizko in visokotemperaturne...


V čem pa je razlika? Na kratko Wink .

Mah, nekaj let že samo nekaj "zelo na okroglo" kalkuliram, pa nič dodelano; tehnično in finančno.
Malo je krivo tudi to, da se je pred leti kurilno olje precej pocenilo .... Cool Wink_________________mfranc

Na vrh