Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

Cotinus coggygria - navadni ruj

Napiši odgovor

Potrditvena koda
Vtipkaj kodo, ki jo vidiš na sliki. Vse črke so male, ničle ni.
Smeški
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:

BBCode je vključena
[img] je vključen
[url] je vključen
Smeški so vključeni

Preglej temo
   

Razširi pogled Preglej temo: Cotinus coggygria - navadni ruj

Napisal/-a stara postaja » Po Okt 12, 2015 4:05 pm

Tudi jaz imam navadni ruj nekje s Primorske ali Krasa (ne vem točno, je podarjen od dobrega starega forumovca) Lep grm, cveti, tudi obarva se, vendar ne tako intenzivno kot v njegovi ožji domovini. Vseeno ga imam rada._________________zeleno, ki te ljubim zeleno (posebno divjo mirto)

Napisal/-a voda » Po Okt 12, 2015 3:49 pm

grmičasti navadni ruj prinešen Iz Krasa (majhna rastlinica z nekaj rdečimi listi). -Cotinus coggygria. sedaj je to zelo visok grm in se razrašča močno a pri meni se listi ne obarvajo rdeče, mogoče pomanjkanje barvila antociana . barvilo Antocian pri listih rastlin pospešujejo hladne noči in topli dnevi.

barvilo antocian je drugače močan antioksidant ki ugodno deluje na procese v telesu ljudi in odstranjuje nevarne molekule prostih radikalov (npr. pri-retkvicah , v granatnem jab. itd..). lpvoda_________________Nekoga moraš imeti rad, pa čeprav trave, reko, drevo ali kamen, nekomu moraš nasloniti roko na ramo, da se lačna, nasiti bližine, nekomu moraš, moraš,...(I. Minatti)

Napisal/-a kate » Po Okt 12, 2015 11:17 am

Hvala! Ja, tega kraškega bi imela. Very Happy

Napisal/-a juglans » Ne Okt 11, 2015 10:20 pm

Citiram:
Ali bi v Ljubljani uspeval?


Bi, in to brez težav.

Citiram:
Bi se obarval rdeče?


Rdečelistni ( Cotinus coggygria 'Royal Purple') je rdeč skozi celo rastno sezono, dočim navadni (Cotinus coggygria), ki raste na krasu in še kje drugje, pa postane rdeč le pozno jeseni, ko ga "prime" slana.

Citiram:
Kako in kdaj (če) se dela potaknjence?


Nimam pojma. Embarassed

Citiram:
Hvala!


Z veseljem, pa še kdaj. Very Happy

Napisal/-a kate » Ne Okt 11, 2015 8:59 pm

Ali bi v Ljubljani uspeval?
Bi se obarval rdeče?
Kako in kdaj (če) se dela potaknjence?
Hvala! Very Happy

Napisal/-a Aye-Aye » Če Sep 05, 2013 2:02 pm

Res je juglans Crying or Very sad , pravzaprav sem včeraj ko sem slikala bogomolko, pogledala še ruj, če že spreminja barve, pa bila kar malo presenečena da je takih barv, do sedaj se mi zdi, da še ni bil tako močno pobeljen kot letos, verjetno je vročina in suša svoje naredila. Ponavadi se je pričel barvati pozneje, tako kot ostalo rastlinje. Smile

Napisal/-a juglans » Če Sep 05, 2013 12:03 pm

.... a nismo ljudje kruti?

Je obšlesan, opečen, mi pa pravimo, da ne zgleda slabo. Ker tudi meni deluje kar uredu. ..... hm, no ja, vsaj na sliki, v praksi pa me to zelo moti, mi deluje, kot da se rastlina matra, muči, in to mi ni prijetno, ko jo opazujem.

Sicer pa je to kar stalnica v tem času. Žlahtnjenje je najbolj prisotno v krajih, kjer je najbolj razvito tudi vrtnarstvo, tako tehnološko kot ekonomsko. To so dežele severne Evrope (NL, B, D, DK, GB), tam gori pa dejansko ne poznajo vročinskih pripek. Varietete pri žlahtniteljih funkcionirajo, enako ali še bolj pri vrtnarjih vzgojiteljih, pri nas se pa zadeva malce spremeni.
A kakor zgleda, je to zanemarljiva težava v primerjavi z željami po vedno novi in novi ponudbi in hkrati, ob boku z njo, z vsako leto zahtevnejšim povpraševanjem.

Zaključek: občudovani ruj na žalost ne bo primeren za moj belokranjski vrt. Škoda, izjemoma morda v kakšni delni senci večjega drevesa. To pa bi bil že kompromis, namreč kolikor vem, so ruji svetloljubne rastline.

Napisal/-a Aye-Aye » Če Sep 05, 2013 10:13 am

Ja, juglans, prav imaš, potem takole na jesen pride ven "obšlesan duh". samo mi je tudi lep, potem preden listje odpade pa se začnejo tudi barve prelivat na rdečkasto, bom še čez kak mesec slikala.

Napisal/-a juglans » Če Sep 05, 2013 12:17 am

Ooo, zelo lep je ta "pozlačeni duh".

A-A, sprašujem te kako se omenjani "zlatoduh" odziva na poletno pripeko, oziroma neposredno sonce v kombinaciji z vročino in sušo?
V mislih imam morebitne ožige na listih, k čemur so pogosto podvržene številne variegata varietete kakor tudi variante z manj listnega klorofila (rumeno obarvano zelenje).
Ponavadi se ožigi kažejo z bledenjem lepe in tople rumene barve, še zlasti na soncu najbolj izpostavljeni strani listja. Nadaljuje se z hladno, belo rumeno obarvanostjo, končuje pa z pergamentno rjavimi ožganinami. (ponavadi je takšen redosled pri rumenolistnih rastlinah, med tem ko variegate, zlasti pri belo obrobljenih sortah, pa se sušijo bele površine na robovih).

Napisal/-a Aye-Aye » Sr Sep 04, 2013 3:56 pm

Pri meni pa raste tale sorta:
Cotinus coggygria 'Golden Spirit


Na vrh