Cornus mas - rumeni dren

Napiši odgovor

Potrditvena koda
Vtipkaj kodo, ki jo vidiš na sliki. Vse črke so male, ničle ni.
Smeški
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:

BBCode je vključena
[img] je vključen
[url] je vključen
Smeški so vključeni

Preglej temo
   

Razširi pogled Preglej temo: Cornus mas - rumeni dren

Napisal/-a Seasmoon » Pe Avg 30, 2024 10:22 pm

GrGr, razumem in ne dvomim v to, kar trdiš. Se pa sprašujem v mojem primeru, da koliko se mi izplača takšne divje drnulje dajati v skrinjo, ker je že res, da po eni strani izgubijo trpkost, ampak po drugi strani pa postanejo brez okusa in kje ima smisel jesti sadeže, ki so brez okusa? In s tem, ko drnulje izgubijo trpkost, pol najbrž s tem izgubijo tudi nekaj zdravilnih učinkovin. Sam tko malo razmišljam ...

Napisal/-a Dajmar » Pe Avg 30, 2024 7:01 pm

2017 je Crtj objavil v rubriki olesenele okrasne rastline. Na tretji strani http://cornusmas.eu/catalogue/cornelian-cherry?lang=en-GB
koliko sladkorja imajo sortni dreni.

Napisal/-a metuljc » Pe Avg 30, 2024 5:18 pm

Potrjujem, grgr.

Napisal/-a GrGr » Pe Avg 30, 2024 1:03 pm

Hvala za info.
A ponavljam: mehke, naravno dozorele drnulje ne le da niso trpke, ampak so sladke in slastne. Najdejo se tudi na grmu, postanejo "presevne", pretežno pa so take le pobrane s tal.

Napisal/-a Seasmoon » Pe Avg 30, 2024 11:23 am

Seasmoon je napisal/a:
Bom naredila še en test. Sem znova šla po pest divjih drnulj v hosto in tiste prejšnje in te zdaj so vse temno rdeče. Razlika je le ena in sicer te zdaj, ki sem nabrala so bolj mehke, kar pomeni, da so še bolj zrele, tiste ta druge so pa bolj trde. Zdaj bom dala vse v skrinjo in bom počakala nekaj dni in pol jih bom probala, pa, da vidim, če bom čutila kakšno razliko v okusu. Se čez nekaj dni oglasim tukaj in bom povedala, kako je glede okusa.

Evo test je opravljen in lahko samo potrdim to, kar je rekla metuljc. Divje drnulje, ki so bile v skrinji niso postale sladke, se je pa izničila njihova trpkost (ne pri vseh, ampak pri večini) in dobijo tak neutralen okus in se jih, da jesti brez problema.

Če se jih želi zobati, pol je fajn, da se jih da v skrinjo, da izgubijo trpkost, ker drugače se jih ne da jesti, ker so kisle.
Nazadnje urejal/a Seasmoon 30 Avg 2024 11:30; skupaj popravljeno 1 krat

Napisal/-a mravlja » To Avg 27, 2024 11:08 am

Seasmoon je napisal/a:
...
mravlja, ti si že kdaj jedel sladko-slastne drnulje?


Sem, gojene. Imam rumeno Flavo in zdajle začenja zoreti rdeči hruškasti Szafer.

V naravi sem jih nazadnje poskušal že dolgo nazaj, so pa bili večinoma trpki. Seveda so v gozdu vsi dreni sejanci, sčasoma si vsi delijo (približno) poenotene dedne lastnosti okoliša.

Napisal/-a Dajmar » To Avg 27, 2024 11:02 am

Ko so temno rdeče, nebleščeče, takrat so zrele.
Pomaga tudi zamrzovanje,

Napisal/-a Seasmoon » To Avg 27, 2024 10:39 am

GrGr je napisal/a:
Na lani posajenih cepljenih je le en plod, divje pa so kar polne. Sladke so s tal pobrane, povsem zmehcane - okusne kot cesnje.

Hvala za pojasnilo. Pri meni padajo po tleh že napol zrele zaradi suše. Se pravi, če želim sprobati sladke drnulje bom morala iti na dolenjsko, ker tukaj pri meni jih ni.

muha je napisal/a:
Seasmoon: okus je v neki meri odvisen tudi od brbončic posameznika. Domnevam, da prav tako od zemlje, v kateri raste, od klime . Lahko, da se tam pri vas zaradi pomanjkanja vode kar nekako zasušijo in ne razvijejo pravega okusa.

Zna biti, da je nekaj na temu.

Napisal/-a metuljc » To Avg 27, 2024 9:24 am

GrGr je napisal/a:
. Sladke so s tal pobrane, povsem zmehcane - okusne kot cesnje.

Tako je. In temno rdeče, bleščeče.

Napisal/-a muha » To Avg 27, 2024 9:23 am

Seasmoon: okus je v neki meri odvisen tudi od brbončic posameznika. Domnevam, da prav tako od zemlje, v kateri raste, od klime . Lahko, da se tam pri vas zaradi pomanjkanja vode kar nekako zasušijo in ne razvijejo pravega okusa.

Na vrh