Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

Viburnum opulus - brogovita

Napiši odgovor

Potrditvena koda
Vtipkaj kodo, ki jo vidiš na sliki. Vse črke so male, ničle ni.
Smeški
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:

BBCode je vključena
[img] je vključen
[url] je vključen
Smeški so vključeni

Preglej temo
   

Razširi pogled Preglej temo: Viburnum opulus - brogovita

Napisal/-a Bety11 » Sr Jun 26, 2019 8:36 am

ALi je ta Marezijeva brogovita tudi zdravilna? Kaj pa plod, ali je užiten?_________________Naj vam vrt bogato obrodi in prinese obilo zdravja

Napisal/-a Aye-Aye » Sr Maj 20, 2015 4:23 pm

Brogovita je še na začetku cvetenja

Napisal/-a Aye-Aye » To Maj 05, 2015 3:54 pm

Na temle ovinku proti Sorici od križišča Spodnja-Zgornja Sorica, Soriška planina, Podbrdo, iz smeri Zg. - Sp. Sorice proti Podbrdu na desni strani je cel gozd brogovite. Če nadaljuješ pot tam 50 m in približaš desno v gozd, celo vidiš že nekaj rdečečih brogovit. Smile Kaj vse omogoča tehnika. Shocked Wink


Zoran ... , hvala za recept. Se da morda narediti shranek po tem postopku tudi brez sladkorja?

Pri meni bo vsak čas cvetela bom poslikala. Velika pa ni kdo ve kaj, no morda meter.

Napisal/-a Sončna » Po Maj 04, 2015 12:10 am

Aye-Aye hvala za prijazno ponudbo Smile Če pa je res tako razširjena, se bom malo ozrla po okolici, živiva kar daleč narazen Wink Drugače pa me je ravno tvoja slika premamila v iskanje info o tej rastlini.

Napisal/-a zoranrataj2000 » So Maj 02, 2015 10:02 pm

Jaz sem zasledil, da jih nekdo okoli ljubljane prodaja poceni.Višina pa je okoli metra. Sam sem jo večkrat sadil in nazadnje mi je uspelo.Raste izredno počasi.Letos bo 4 leto in je sedaj višine nekje 70-80 cm.Do sedaj še ni rodila, morda bo letos.Se je lepo razširila, v višino pa raste počasi.Priporočam nakup 1m velike sadike, saj si boš prihranil nekaj let.
Tudi letos smo z njim zelo uspešno zdravili boleče grlo. Če kaj priporočam, potem je to ta rastlina.

Napisal/-a Aye-Aye » Pe Maj 01, 2015 2:52 pm

Tole je zelo razširjena rastlina, celo pri nas na barju sem jo opazila. Imam pa kot sem opazila enega mladička, je letošnji, če želiš lahko dobiš. Smile

Napisal/-a Sončna » To Apr 28, 2015 2:54 pm

Mene pa zanima, kje se da nabaviti sadiko.

Napisal/-a zoranrataj2000 » Po Mar 09, 2015 9:25 am

Gre za strah pred to rastlino kakor za resnično strupeno rastlino.Strah pred nepoznanim je slovenska največja lastnost.Čeprav pregovor pravi:
Boj se tistega, kar poznaš in ne neznanega.
Sorte Viburnum so vse nestrupene, tudi tiste ki imajo črne jagode.
Vendar je za uživanje-zdravljenje uporabna z rdečimi jagodami.
Jagode so, kakor je že omenjeno, uporabne po prvem mrazu, kjer dobijo nekako bolj steklen videz. Sam plod ima nenavaden vonj- nekako po dolgo nošenih nogavicah, vendar je zato izjemno zdravilen. Sam jih uporabljam pri bolečinah v grlu. Razen raznih sprejev (ki bolj ali manj naredijo le anastezijo) deluje najhitreje.Običajno že čez noč.
Moja uporaba:
lepe jagode oberem, jih zmiksam v multipraktiku.Včasih jih izkoščičim z pasirnikom.Dodam sladkor in zaprem v steklene kozarce, ki jih držim v hladilniku ali hladilnici.1 ali 2 velika kozarca sta dovolj za vso družino.
V vroč čaj dam 2-3 majhne žličke pripravljenega sredstva in spijem še vroč čaj.Če pa nisem spasiral, pač ostanejo koščice na dnu čaja. 2-3 krat uporaba mi je v 99% pozdravila bolečine v grlu.Ko grlo preneha boleti, ga ne jemlem več.
A naj povem, da pri hujši gripi ali prehladu vseeno čutim vnetje med grlom in nosno votlino, je pa grlo resnično neboleče in nevneto.
Sam sem jo večkrat poskusil posaditi doma a vedno neuspešno, včasih tudi zaradi naše malomarnosti.Sedaj mi že tretje leto raste, sicer zelo počasi in morda bo čez nekaj let že rodila.Priporočam nakup že kakšen meter visoke sadike.
Ker je omenjena rastlina nekako diuretik, pri večjem uživanju povzroči drisko. Kar pa ljudje napačno povezujejo, da gre za strupeno rastlino.Skratka strah pred neznanim.

Napisal/-a Aye-Aye » Če Sep 26, 2013 4:28 pm

Za strupene rastline sem odprla novo temo TU

Napisal/-a Aye-Aye » Če Sep 26, 2013 4:23 pm

Naj še nekaj dodam pa se potem sami odločite je strupena ali ne. No jaz sem še vedno živa, tudi nisem imela nobenih težav, bluvanja in diareje in tudi nikakršne slabosti ni bilo.

V Ukrajini jo imenujejo KALINA. Je že od nekdaj prisotna v njihovi kulturi in je celo eden od njihovih simbolov. Zelo priljubljena je med ljudstvom, slavili so jo tudi v ljudski pesmi.

V antiki so jo povezovali z rojstvom vesolja, ognjenim trojstvom : sonce , luno in zvezdami. (oblika lista) Zato je njeno ime izpeljano iz starodavnega imena za Sonce - " Kolo-krog". Kot simbol Ukrajine je postala zaradi velike razširjenosti, ki je prisotna na vsakem koraku, v povezavi z družino in gospodinjstvom, s kozaki in njihovim bojevanjem, s svečanostmi in obredji ( poroke, pogrebi itd) V jeseni pa zelo znan obred " Pohod na Kalino".

Nekakšno poročno obredje spoznavanje fantov in deklet, pravzaprav snubljenje. Zaročena dekleta so nosila na gozdne jase praznično hrano, poiskala so prva grmovja Kaline imenovano " Pervak ", tu so zaplesale kolo. Sodelovali so tudi najstniki, mladi fantje in dekleta, ki so še iskali svojo ljubezen. Na bližnji jasi so posedali v travi, se spoznavali, igrali igre, plesali in prepevali. Fantje so pesnili pesmi v katerih so omenjali svoje bodoče neveste. Ponorela »dekleta so nato z vseh strani planila na grme kaline. Si nato s prvih polomljenih vej dala v usta po dve jagode kaline in čarobno (kot urok) izgovarjala imena bodočih ženinov. Potem so skupaj z vejami kaline in sadeži še enkrat zaplesali okrog grmov. Ob povratku so jih fantje čakali v zasedi in želeli ugrabiti neveste, tu se je vnel boj (z jagodami kaline), fantje so bili ob tem namazani z rdečim sokom jagod…
Neveste je imela zmeraj spleten venec iz kaline in tudi hiša neveste je bil zmeraj okrašena z vejami kaline v znak čistosti, deviškosti.

Večinoma naj bi se ta stara beseda uporabljala v povezavi z Viburnum - ona ( mati ) , Viburnum - Ukrajina, viburnum – kri. Najbolj pa povezujejo kalino z dekletom.

Z rdečimi jagodami, ki spominjajo na kaplje krvi, je viburnum postal simbol razlite kozaške krvi. Pomen arhaične besede Viburnum - kot krvi se je v tradiciji ohranil v pesmih in vojaških vprašanjih sodobnega časa. Tudi znana kozaška pesem KALINKA , je povezana z kalino.

Spominski kovanec




Ukrajinci že od vekomaj uporabljajo Brogovito (kalino). Jagode nabirajo po zmrzali, ko izgubijo grenak okus. Plodovi so užitni, čeprav so velike količine škodljive za otroke. Nekoliko toksičnosti v plodovih, najbolj očitno izgine po prvem mrazu ali pri visoki temperaturi. Ima zelo visoko vsebnost pektina. Prebivalci jagode pripravljajo za polnjenje pit, želejev, marmelad in drugih sladkih shrankov, tudi vina, in kot začimbo za mesne jedi. Zmečkane jagode s semeni ali pa samo stisnjene v sok se lahko meša s sladkorjem ali medom in tako postavljene v hlad zdržijo celo zimo. Uporabljajo ta sirup ob prehladih, bolečem grlu in kašlju.


Poznana je še ameriška sorta Viburnum trilobum, ki jo imenujejo tudi Viburnum opulus L. var. americanum Ait., ali Viburnum opulus subsp. trilobum (Marshall) Clausen., ki je razširjena po Severni Ameriki in tako rekoč enaka, tudi uporabljajo jo enako, le da poročajo o prijetnejšem okusu. Znane so tudi gojene sorte z večjimi plodovi: ‘Phillips’ in ‘Wentworth’ (celo od leta 1900).


Metuljc, sem pa našla tudi novo klasifikacijo, kaj naj zdaj uporabljamo?

Kingdom: Plantae
(unranked): Angiosperms
(unranked): Eudicots
(unranked): Asterids
Order: Dipsacales
Family: Adoxaceae
Genus: Viburnum
Species: V. opulus

Na vrh