Napisal/-a pika » Pe Jun 07, 2013 8:04 pm
Garden-ja je napisal/a: |
Tega se pa najbolj bojim in upam, da se pri nas še dolgo ne bo pojavil.
Če se pojavi kaj takega, se je treba prepričati, da je to to (jajčeca v steblu) in da niso stebla samo odrsana zaradi vetra ali imajo virus.
Pomoč je žal samo ena - rezanje napadenih rozg in sežiganje. Ni insekticidov, ki bi preprečevali napad, ni terapij. Določeni razredi vrtnic so bolj podvrženi napadom, npr. rugoze, določeni manj, znotraj razredov pa ima raje določene sorte. |
Jamain je napisal/a: |
Tega pa še ne poznam. Lahko napišeš kaj več? |
Garden-ja je napisal/a: |
Malo sem pogledala naokoli, beštja, ki se je tako bojijo Italijani, se imenuje Coraebus Rubi. Opazili so jo že tam okoli 2008, zadnja leta so hudi napadi že v okolici Bologne, najbližje nam pa poročajo iz Udin in Padove tako da sem upala, da bomo še nekaj časa imeli mir. Škoda, ki jo povzroča, je enaka škodi, ki je zgoraj opisana, s to razliko, da ljudje pravijo, da ni pomoči. Edina, ki poroča o izboljšanju in o tem, da je uspela obraniti rastline, je ena gospa, ki je uporabila BAYTEROID EW (aktivna snov CIFLUTRIN), ki pri nas kot vidim ni registriran. Najbolj napadene so rugoze in hibridne muškatke. Razlog več, da ZELO pazimo kaj prinesemo domov in dobro pregledamo preden posadimo na vrt. Sploh sadike iz Italije so riskantne.
Ni dovolj, da veje jeseni samo porežemo do tal, ker se zadeva čez leto zelo razmnoži |
Poezija je napisal/a: |
Jaz sem verjetno ravno takega hrošča -rumeno črnega našla nekaj dni nazaj na eni vrtnici in sem ga avtomatsko samo odstranila dol. Po vaših člankih pa sem šla malo na obhod in tudi jaz našla nekaj povešenih, pogriženih poganjkov, podobno kot so na sliki. In to na dveh hibridnih ponavljalkah in malo na burbonki. Tega rumeno črnega nisem videla več nikjer. Danes pa sem našla dva hrošča podobne oblike, le da sta bila svetlo sivo- peščene barve z zabrisano črno progo vzdolžno po sredini hrbta. Oba sta bila na poganjkih in zdi se mi, da sta že delela ''progo'', kajti bilo je komaj opazna temnejša črtica. Izgleda da tudi ta dela podobno. Letos nisem več mislila špricati, ker je moje bio škropivo hkrati tudi gnojilo, a sem vseeno pošpricala poganjke prizadetih vrtnic. Če bodo okusili še enkrat itak ne bodo več dolgo in množiti se ne bodo več mogli. Drugo leto pa bo potrebno špricati vse že pred olistanjem. Če jutri dobim orača ga fotografiram! |
Jamain je napisal/a: |
Poezija, kaj pa si uporabila? Če si slučajno že kje napisala, se opravičujem, ker sem prešvicala... |
Garden-ja je napisal/a: |
Ni vsaka gosenica gosenica teh vrtačev, obstajajo tudi čisto navadne, ki samo obgrizejo listje tako da ostane samo centralna žila in teh se tudi v naših krajih ne manjka. Če pa prepoznate te vrtače pa mislim, da si ne zaslužijo milosti. Italijani poročajo, da C. Rubi povzroči propad rastline tako da ne vem, če je to to, kar ste našli sami. Nekateri začetne napade rešujejo tako, da z nožkom izdolbejo steblo, počistijo jajčeca in potem namažejo s sadjarsko smolo. |
Poezija je napisal/a: |
1vrtnica jaz uporabljam vedno eno in isto za vse: neem oil, razredčeno z vodo o katerem sem že pisala pri škodljivcih. Danes se nisem imela časa posvetiti temu, bom pogledala jutri in poslikala luknjico, ki je še ostala. Druga stebelca, ene tri so bila toliko prepognjena, da sem morala odrezati. Mogoče jo je zgrizla tudi kakšna gosenica, ne vem. Ampak glede na to, da so bili ti svetlorjavi tanki hroščki obrnjeni ravno tako z glavo navzdol kot na sliki in malo pod poganjki, mislim da je lahko to. |
1vrtnica je napisal/a: |
OK, sem mislila, da imaš še kakega novega aduta. Nemovo olje sem uporabila tudi jaz, vendar zaenkrat samo proti ušem. |
POezija je napisal/a: |
Slikovni prikaz nekaj malega škode, ki so jo naredili po vsej verjetnosti hrošči. Ne vem sicer, če kobilica tudi na ta način zgrize. Videla sem eno zeleno, srednje veliko.
To je tipična oblika objedanja, ki jo ponavadi naredi višje, zato se poganjek prelomi. Ta je vzdržal. Tudi jaz bom luknjice zapolnila s cepilno smolo. Namesto fotografij/-e s Slikomata je bila vidna reklama, ki sem jo Melona izbrisala.
Tu je viden ta prelom višje na isti hibridni ponavljalki, a žal slika ni izostrena. Namesto fotografij/-e s Slikomata je bila vidna reklama, ki sem jo Melona izbrisala.
Hroščevzsrnktsz nisem več opazila. Bomo videli, če se bo še kaj dogajalo, upam da ne preveč.
Tu je poizkus na burbonki prenizko, steblo je bilo pretrdo, izgleda da se je potem odpravil višje, 10 cm pod poganjek, kjer mu je uspelo objesti toliko, da se je poganjek prelomil. Namesto fotografij/-e s Slikomata je bila vidna reklama, ki sem jo Melona izbrisala.
|
Garden-ja je napisal/a: |
Poezija, mislim da to ni to. Tale škodljivec ne grze ampak piči v steblo in na ta način vanj vloži jajčeca. Ko rastejo, se steblo odebeli in včasih razpoči.
Pa še nekaj - od torka imaš dva ZS-ja. |
Poezija je napisal/a: |
Upam tudi jaz da ni. Pogledala ZS - hvala. |
Jamain je napisal/a: |
Bo držalo, da je kobilica, saj je na tej vrtnici (1. in 2. slika) v bližini bila zelena kobilica. Na tej zadnji sliki pa me moti to, da sem ravno na tej vrtnici videla tistega svetlo rjavega hrošča, v vsemu enakega kot na gornji na sliki in v istem položaju. Saj mogoče da ta ni naredil škode in je vse delo kobilice, ne vem. Sčasoma bo prišlo verjetno vse na dan. |
Garden-ja je napisal/a:
Tega se pa najbolj bojim in upam, da se pri nas še dolgo ne bo pojavil.
Če se pojavi kaj takega, se je treba prepričati, da je to to (jajčeca v steblu) in da niso stebla samo odrsana zaradi vetra ali imajo virus.
Pomoč je žal samo ena - rezanje napadenih rozg in sežiganje. Ni insekticidov, ki bi preprečevali napad, ni terapij. Določeni razredi vrtnic so bolj podvrženi napadom, npr. rugoze, določeni manj, znotraj razredov pa ima raje določene sorte.
Jamain je napisal/a: Tega pa še ne poznam. Lahko napišeš kaj več?
Garden-ja je napisal/a: Malo sem pogledala naokoli, beštja, ki se je tako bojijo Italijani, se imenuje Coraebus Rubi. Opazili so jo že tam okoli 2008, zadnja leta so hudi napadi že v okolici Bologne, najbližje nam pa poročajo iz Udin in Padove tako da sem upala, da bomo še nekaj časa imeli mir.
Škoda, ki jo povzroča, je enaka škodi, ki je zgoraj opisana, s to razliko, da ljudje pravijo, da ni pomoči. Edina, ki poroča o izboljšanju in o tem, da je uspela obraniti rastline, je ena gospa, ki je uporabila BAYTEROID EW (aktivna snov CIFLUTRIN), ki pri nas kot vidim ni registriran.
Najbolj napadene so rugoze in hibridne muškatke. Razlog več, da ZELO pazimo kaj prinesemo domov in dobro pregledamo preden posadimo na vrt. Sploh sadike iz Italije so riskantne.
Ni dovolj, da veje jeseni samo porežemo do tal, ker se zadeva čez leto zelo razmnoži
Poezija je napisal/a: Jaz sem verjetno ravno takega hrošča -rumeno črnega našla nekaj dni nazaj na eni vrtnici in sem ga avtomatsko samo odstranila dol. Po vaših člankih pa sem šla malo na obhod in tudi jaz našla nekaj povešenih, pogriženih poganjkov, podobno kot so na sliki. In to na dveh hibridnih ponavljalkah in malo na burbonki. Tega rumeno črnega nisem videla več nikjer. Danes pa sem našla dva hrošča podobne oblike, le da sta bila svetlo sivo- peščene barve z zabrisano črno progo vzdolžno po sredini hrbta. Oba sta bila na poganjkih in zdi se mi, da sta že delela ''progo'', kajti bilo je komaj opazna temnejša črtica. Izgleda da tudi ta dela podobno.
Letos nisem več mislila špricati, ker je moje bio škropivo hkrati tudi gnojilo, a sem vseeno pošpricala poganjke prizadetih vrtnic.
Če bodo okusili še enkrat itak ne bodo več dolgo in množiti se ne bodo več mogli. Drugo leto pa bo potrebno špricati vse že pred olistanjem.
Če jutri dobim orača ga fotografiram!
Jamain je napisal/a: Poezija, kaj pa si uporabila? Če si slučajno že kje napisala, se opravičujem, ker sem prešvicala...
Garden-ja je napisal/a: Ni vsaka gosenica gosenica teh vrtačev, obstajajo tudi čisto navadne, ki samo obgrizejo listje tako da ostane samo centralna žila in teh se tudi v naših krajih ne manjka.
Če pa prepoznate te vrtače pa mislim, da si ne zaslužijo milosti. Italijani poročajo, da C. Rubi povzroči propad rastline tako da ne vem, če je to to, kar ste našli sami.
Nekateri začetne napade rešujejo tako, da z nožkom izdolbejo steblo, počistijo jajčeca in potem namažejo s sadjarsko smolo.
Poezija je napisal/a: 1vrtnica jaz uporabljam vedno eno in isto za vse: neem oil, razredčeno z vodo o katerem sem že pisala pri škodljivcih.
Danes se nisem imela časa posvetiti temu, bom pogledala jutri in poslikala luknjico, ki je še ostala. Druga stebelca, ene tri so bila toliko prepognjena, da sem morala odrezati. Mogoče jo je zgrizla tudi kakšna gosenica, ne vem. Ampak glede na to, da so bili ti svetlorjavi tanki hroščki obrnjeni ravno tako z glavo navzdol kot na sliki in malo pod poganjki, mislim da je lahko to.
1vrtnica je napisal/a: OK, sem mislila, da imaš še kakega novega aduta. Nemovo olje sem uporabila tudi jaz, vendar zaenkrat samo proti ušem.
POezija je napisal/a: Slikovni prikaz nekaj malega škode, ki so jo naredili po vsej verjetnosti hrošči. Ne vem sicer, če kobilica tudi na ta način zgrize. Videla sem eno zeleno, srednje veliko.
To je tipična oblika objedanja, ki jo ponavadi naredi višje, zato se poganjek prelomi. Ta je vzdržal. Tudi jaz bom luknjice zapolnila s cepilno smolo.
Namesto fotografij/-e s Slikomata je bila vidna reklama, ki sem jo Melona izbrisala.
Tu je viden ta prelom višje na isti hibridni ponavljalki, a žal slika ni izostrena.
Namesto fotografij/-e s Slikomata je bila vidna reklama, ki sem jo Melona izbrisala.
Hroščevzsrnktsz nisem več opazila. Bomo videli, če se bo še kaj dogajalo, upam da ne preveč.
Tu je poizkus na burbonki prenizko, steblo je bilo pretrdo, izgleda da se je potem odpravil višje, 10 cm pod poganjek, kjer mu je uspelo objesti toliko, da se je poganjek prelomil.
Namesto fotografij/-e s Slikomata je bila vidna reklama, ki sem jo Melona izbrisala.
Garden-ja je napisal/a: Poezija, mislim da to ni to.
Tale škodljivec ne grze ampak piči v steblo in na ta način vanj vloži jajčeca. Ko rastejo, se steblo odebeli in včasih razpoči.
Pa še nekaj - od torka imaš dva ZS-ja.
Poezija je napisal/a: Upam tudi jaz da ni.
Pogledala ZS - hvala.
Jamain je napisal/a: Bo držalo, da je kobilica, saj je na tej vrtnici (1. in 2. slika) v bližini bila zelena kobilica.
Na tej zadnji sliki pa me moti to, da sem ravno na tej vrtnici videla tistega svetlo rjavega hrošča, v vsemu enakega kot na gornji na sliki in v istem položaju. Saj mogoče da ta ni naredil škode in je vse delo kobilice, ne vem.
Sčasoma bo prišlo verjetno vse na dan.