Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

Salvia hispanica - španska kadulja, čija

Napiši odgovor

Potrditvena koda
Vtipkaj kodo, ki jo vidiš na sliki. Vse črke so male, ničle ni.
Smeški
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:

BBCode je vključena
[img] je vključen
[url] je vključen
Smeški so vključeni

Preglej temo
   

Razširi pogled Preglej temo: Salvia hispanica - španska kadulja, čija

Napisal/-a juglans » Ne Avg 27, 2017 6:51 pm

Danes sem jo pobral/požel. Kaže na dobro.
Prva etapa cvetja se je že osipala, oz. so to počeli ptiči ali pa celo miši, medtem, ko je kasnejše cvetje v glavnem tudi že dozorelo. Pretekle dni so za jutrišnji dan napovedovali padavine, po drugi strani pa je optimalna dozorelost rastlin tako lepo ustvarilo preplet "moram/skrajni čas je že" aktivacijskega sprožilca in delo se je opravilo.
Trenutno se suši, kar pa v tem podaljšanem vrhuncu poletja ne bo trajalo dolgo.

Kljub vsemu so bili cvetni vrhovi še polni mladega cvetja in zelo obiskani od čebel. Neverjetno kako vzdržna rastlina je to.

Napisal/-a figula » Ne Avg 06, 2017 10:41 am

juglans, hvala palec gor

Bubek je ... Cool
zaradi #pihavčijo različnih semenk letos zagotovo ostanem brez sape Laughing

Napisal/-a juglans » Ne Avg 06, 2017 10:15 am

Sem pozabil odgovoriti na glavno vprašanje.

Da, to je čija.
Razlika med njo in ostalimi je lahko ...? Morda je resnično "črna", lahko pa se zgodi, da je posamezna rastlina sprva v močnem vegetativnem razvoju in takrat naredi zelo lepe, velike ter temne liste. Kasneje, ko zacveti pa je tem okvirjem primerna tudi celotna generativna faza s končnim rezultatom.

Mislim, da ti bo tole vse skupaj še uspelo lepo dozoreti, edino pozorna bodi na eventuelno dolgotrajno septembersko deževje. Takrat jo raje poreži in suši v vašem .... bunkiju, al kako mu je že ime. Skratka, bolje je, da imaš polovico semen nedozorelih, ki se jih lepo razloči po barvi, pa tudi s sapo, ker so lahki, kot pa, da je vse zlepljeno in sivkasto.

#fulčije#pihajvčijo

Napisal/-a figula » Ne Avg 06, 2017 9:02 am

O, nisi sam Smile
Torej bi juglans ti tudi rekel, da so večje rastline čija? V upanju na indijansko poletje bo verjetno vsaj nekaj njih zacvetelo in dozorelo. Sicer sledi: drugo leto ponovi vajo bolj zgodaj!

Drži - postopno dozorevanje semen ni najbolj ekonomično Rolling Eyes tudi čiščenje ne, a saj je zima dolga .... Laughing

Napisal/-a juglans » Ne Avg 06, 2017 8:50 am

Uf, pa le nisem sam samcat pri čiji.
Me zanima ali bodo uspele tudi črne, čeprav mi ni jasno zakaj sploh nebi. (niso takrat)
Jaz se vsako spomlad namenim posejati še nekaj črne, seveda jo pred tem vedno kupim, ampak na koncu ne storim nič.

Drugače pa, letos v tej suši, predvsem pa vročini uspeva zelo lepo in bi rekel, da je to nekakšen optimum za to vrsto. Pravzaprav bi bil dejanski ideal zanjo topel in dokaj vlažen junij (rast) nato pa suh in vroč julij ter avgust, da rastlina zacveti in enotno dozori. Letos je bilo v juliju (se mi zdi, če ne pa konec junija enkrat) nekaj dežka in rastline so na novo zacvetele. Tako sedaj čakam, da vsaj za silo dozori druga "etaža", medtem, ko je prva stopnja že povsem suha. Bistveno bo, da ne bo dežja. Ironija, a ne.

Napisal/-a figula » So Avg 05, 2017 11:22 pm

Malo pozna sem bila letos, pa je čija šele začela cvetet. Nekaj rastlin je občutno robustnejših, z večjimi listi in sedaj razmišljam, če mogoče nosijo črna semena?

Ker sem sejala juglansovo belo in še malo črne kupljene .... ? ... skoraj bi bilo čudno, če bi se mi v sadilne lončke prikradlo kaj drugega ... (ni pa nemogoče Rolling Eyes )
V ospredju večje rastline, v ozadju cvetoče manjše:

Napisal/-a mravlja » Ne Feb 05, 2017 9:59 am

juglans, hvala. Zelo zanimivo branje.

Mislim da se je vpliv lanskega predpraznicnega, predprvomajskega, vremenskega dogajanja pri nekaterih kulturah poznal celo rastno dobo.
Upam da letos s poskusanjem nadaljujes.

Lp.

Napisal/-a juglans » Ne Feb 05, 2017 9:44 am

Ha, a veš da resnično velikokrat premišljujem o tem. Namreč ga nimam.

Je pa v vsej situaciji tudi ena korist. Kozolec ima manjko v temu, da je odprt in nočna vlaga vseeno upliva na suhi material, dočim rastlinjak in to takšen, oz. način na katerega ga imam postavljenega omogoča še to. Dejansko imam v njemu zelo suho klimo in se tudi v deževnemu vremenu suši. Sploh je pa fino "poleti" - pač vsakič, ko ni dežja in se vsako zelenje posuši resnično hitro. Zato lahko toliko eksperimentiram, drugače bi z večino že zdavnaj odnehal.

Napisal/-a muha » Ne Feb 05, 2017 8:56 am

Ni kaj, juglans, za sušenje si boš moral omisliti še kozolec Wink Laughing . Sedaj lahko iz prve roke veš, zakaj jih je (bila) slovenska pokrajina vse polna.

Napisal/-a juglans » Ne Feb 05, 2017 12:45 am

... aja, še to.

Razlika med "sadikami in neposredno setvijo". Bistvena reč.

Med tem ko je kultura iz sadik dozorela proti koncu poletja in nadaljna obdelava dejansko ni bila problematična, je bila neposredno sejana malo bolj na meji.

Pobiral sem jo zelo pozno v jeseni, sušila se je počasi in sploh je bilo veliko praznega semena. Kljub vsemu pa se jo je tudi iz te vrstičke nabralo kar nekaj. Ni res, da se jo nebi dalo pridelati brez sadik, le da veliko manj in z nekaj več rizika.
Toliko, da bom naslednjo spomlad lahko tehtal. Bi, nebi?

Na vrh