Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

Vzgoja paradižnika na kratko

Napiši odgovor

Potrditvena koda
Vtipkaj kodo, ki jo vidiš na sliki. Vse črke so male, ničle ni.
Smeški
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:

BBCode je vključena
[img] je vključen
[url] je vključen
Smeški so vključeni

Preglej temo
   

Razširi pogled Preglej temo: Vzgoja paradižnika na kratko

Napisal/-a Plamenka » Sr Mar 27, 2019 1:04 pm

notranjka je napisal/a:
Naš Matic in Robi o paradižniku:
https://vrtobilja.si/radio-vrt-obilja-podcast/matic-cizel-paradiznik-vzgoja-1500-sort

Napisal/-a Plamenka » To Maj 13, 2014 10:52 am

Zalivanje paradižnikov v rastlinjaku:

labia je napisal/a:
Uf, zastirka iz slame je perfektna zadeva. Plevela je seveda manj in tudi kakšen posamičen se z lahkoto izpuli, ker je zemlja rahla in ves čas vlažna.
Poleti se manj segreje in se ne izsuši zgornji sloj- se ne zaskorji.
Zato je posledično potrebno manj zalivati in tudi ni nihanj: suho-mokro, kar ugodno vpliva na rastlino.
Bistven del pa je, da so v zgornjem sloju zemlje, ki je rodoviten prisotni mikroorganizmi, kakšne gliste in vse kar paše zraven in je zemlja živa - predelava v humus se ves čas dogaja. Uglavnem zelo priporočam.
Več o koristnosti takega načina je tukaj:
http://forum.gartlc.si/gartlc-about337.html


labia je napisal/a:
Plamenka, nastavljeno je dvakrat na teden po dve uri. So pa v plastenjaku samo paradižniki ( v času poletja).
Kar naj bi približno pomenilo 2.5 litra na rastlino, dvakrat tedensko.
Zalivam seveda samo od polnoči do dveh zjutraj. Takrat se zemlja že ohladi, cevi tudi niso pregrete, rastlina pa se ima čas odžejati nekako do 6 ali 7-me ure, brez da bi sonce pripekalo, ko rabi vlago (izhlapevanje), da se ohladi.
Je pa čas zalivanja odvisen od kapljične cevi. Nekatere rabijo več časa, nekatere manj. Sam imam rezervoar in točno vem koliko sem iztočil. Potem ni težko določiti časa.

Če pa je sistem na vodovodno napeljavo se ravaj po naslednjem pravilu: Premer mokrega fleka na površini pomeni, da je v globino zalito dvakrat toliko, kot je premer. Torej, če je flek 20 cm, je mokro do globine 40 cm. To pa je približno ustrezna globina.

Zakaj zalivati na tri dni? Ker prepogosto zalivanje povzroči, da je površina vedno mokra in rastlina pač usmeri korenine tam kjer je mokro. Torej tik pod površino.
To pa je slabo, ker nihanje vlažnosti zgornjih par cm takoj povzroči, pomanjkanje vode pri rastlini in ta posledično trpi žejo-povesi liste.

Pri redkejšem in bolj globinskem zalivanju ( kar kapljično zalivanje je- v nasprotju zalivanja s kanto) pa rastlina usmeri korenine v globino, kjer je stalna vlaga. Tako je bolj odporna na sušo, vročino in tudi dnevno ne poveša listov.


Oldi je napisal/a:
labia je napisal/a:
Pri redkejšem in bolj globinskem zalivanju ( kar kapljično zalivanje je- v nasprotju zalivanja s kanto) pa rastlina usmeri korenine v globino, kjer je stalna vlaga.

Če s kanto oziroma zalijalko na brzino letiš čez rastline je to gotovo res, če pa pri enkratnem zalivanju iztočiš 3 x po slab liter si pa na istem. Torej dvakrat ali 3 krat čez vse paradajzke in bo šla voda v globino.
Sem kaj spregledal?


labia je napisal/a:
Kljub vsemu je razlika in to precejšnja. Sicer je odvisno tudi od kvalitete zemlje - predvsem prepustnosti. Precejšnja razlika je če gre za ilovnato zemljo , peščeno itd...
Tudi če s kanto zaliješ 3 krat po liter- voda ne bo dosegla take globine kot pri kapljičnem, kjer vsaka kaplja pade na isto mesto- torej vsa 3 litra na isti kvadratni cm.
Torej kaplja najprej ponikne in šele ko je v globini mokro in zemlja več ne more vpijati se v bistvu mokrota širi . Pri kanti pa se najprej razlije po površini in šele v drugi fazi pronica v globino.


labia je napisal/a:
Vse kar je približek kapljičnemu zalivanju je dobro. Najbolj rodoviten in živ je vedno zgornji sloj zemlje- recimo do okoli 20 cm, seveda ne sme biti presušen.
Paradižnik naredi osnovno koreninsko grudo premera cca 20 cm, če je globje sajen potem naredi še eno na steblu nad tisto osnovno.
Potem pa naredi iz teh gostih koreninskih grud še posamezne tanjše korenine, ki so lahko dolge v povprečju 40 do 60 cm, le kakšna posamična je lahko pri površinskem zalivanju tudi daljša- tam do enega metra sem že videl. V iskanju vode rastlina sama požene korenine v smer večje vlage.

Če želimo čim globje zalivati je osnovno pravilo počasno, čimbolj točkasto zalivanje.
Nekateri delno vkopljejo narobe obrnjeno plastenko, tako, da je naluknjan zamašek ali celo brez zamaška obrnjeno v zemljo, dno plastenke pa je odrezano-tam se zaliva.
Ni pomembna globina vkopa- pomembno je počasno praznenje plastenke. Torej, da se izprazni v uri ali dveh. Tudi ni pomembno, da je plastenka vkopana tik ob paradižniku, ker bo rastlina sama pognala korenine v smeri plastenke.
Tam kjer bo najbolj vlažno- tam bo največ korenin naredila rastlina sama.

Če zalivamo površinsko jih bo največ naredila tik pod površino in bo občutljiva na nihanja vlažnosti in temperature. V takem primeru smo prisiljeni dnevno zalivati in sicer po malem. Ko se enkrat navadi na tak režim ( ustvari korenine pod površjem), ga ne smemo spreminjati, ker bo drugače rastlina trpela žejo ( vsi listi bodo že popoldne močno povešeni- če zjutraj ne bomo zalili).
Tudi tak način zalivanja je možen, zahteva pa dnevno ukvarjanje z rastlino.
Važno je da režima ne spreminjamo. Ne smemo občasno pretirano zaliti, ker bo to povzročilo, da bodo plodovi ob nenadnem presežku vlage pokali.
Torej ves čas vzgoje se moramo držati istega načina in količin vode pri zalivanju.

Sicer vsak paradižnik čez dan delno povesi liste, važno je da so zjutraj listi pokončni in čvrsti ( ne cunjasto viseči). To je pokazatelj, da je količina vlage v zemlji prava in da je naš režim za določen tip zalivanja ustrezen.

Sam način zalivanja in izvedba pa je prepuščena posameznemu gojitelju.
Ustrezno je v končni fazi vse. Če rastlina dobro uspeva pomeni, da smo prilagodili pogostnost zalivanja določenemu tipu zalivanja.

Napisal/-a Plamenka » To Apr 01, 2014 12:28 am

labia je napisal/a:
hja, vsako leto so podobne težave pri sejancih in kasneje pikirancih.
Nekaj splošnih ugotovitev.

- Mušice in ostale žuželke se pojavljajo, če imamo nekvaliteten substrat. Pomeni, da ni v bistvu sterilen. Lahko je mešanica komposta ali predalava iz gospodinjskih odpadkov - skratka okuženo z različnimi jajčeci različnih insektov in žuželk.
Morda je bogat s hranili ima pa to nadležno težavo. težava je tudi v tem pri taki izbiri, da je zelo možno, da so prisotne različne druge nezaželjene bolezenske klice , plesni ali kaj podobnega. zato se za sejance in pikirance moramo potruditi in kupiti res kaj kavlitetnega.
Na koncu koncev gre za majhne količine.

- tisti šotni lončki, delujejo eko in bio v primerjavi s plastičnimi kozarci imajo pa eno veliko težavo. V njih zelo niha vlažnost in se lahko zelo hitro presušijo ali pa so ob zalivanju premočeni...posledično imamo težave pri vzgoji.

- rumeni spodnji listi so pokazatelj težave , ali s hranili ali temperaturo. Če so blago porumenjeni tudi zgornji gre za svetlobne težave. Če pa so rumeni samo klični listi potem v bistvu ni težave.

- Vihanje listov navzdol je v bistvu fiziološka težava. Pomeni, da nekateri ali eden od pogojev ni ustrezen. Ponavadi gre za neenakomerno zalivanje, oziroma takrat ko zalijemo jih utopimo v preveliki količini vode, potem pa spet čakamo, da se zemlja nekoliko izsuši. Torej najprej močvirje potem pa suša, da zemlja kar odstopi od lončka.
del rešitve poleg enakomernega in zmernejšega zalivanja ( bolj pogosto po malem ali celo pršenje) je tudi Protifert LMW, ki je namenjen stresnim situacijam ( ki jih v bistvu povzročamo sami).

- će pršimo ali zalivamo pikirančke potem to počnite zgodaj zjutraj ali pozno zvečer. Kljub temu, da je temperatura nižja, rastline ne šokirajmo ob polni osončenosti.

-Pikirančki morajo biti po pikiranju na temperaturi prostora cca 15 stopinj ali manj. To je nujno, ker svetlobni pogoji so preslabi in premalo časa je dnevna svetloba. V nasprotnem primeru bodo pretegnjen,i dolgi in tenki.
Manj ko je na razpolago svetlobe , nižja mora biti temperatura.
Ob nižji temperaturi bomo opazili modrikasta stebla in celo spodnj deli lista bodo nekoliko vijolični. To je povsem normalno in je pokazatelj, da delamo prav. rastline bodo tako postale nižje bolj čokatega stebla in temnejših listov. To je v bistvu prvi del utrjevanja, ki omogoča ob presditvi na prosto bujen start in večjo plodnost.

- pozor pri drugem delu utrjevanja teden ali dva pred presajanjem na prosto. Takrat jih že počasi privajamo na pogoje zunaj. Tu delamo napako, da jih v najmočnejšem soncu postavimo direktno za uro ali dve zunaj. Kaj se zgodi? Listi pobledijo, spodnji porumenijo in rastlina izgleda ubogo.
To je popolnoma pričakovan rezultat. Tudi mi si bomo kožo opekli v nekaj urah majskega sonca.
Torej rastline postavimo ven v senco- ne v direktno svetlobo ampak v razpršeno. Kdor hodi na morje ve, da potemnimo tudi v senci in to brez opeklin. Rastlina se mora privaditi na povečano količino svetlobe in zagotoviti dovolj klorofila za svojo prenovo. Zato naj bo zunaj, naj pihlja in jo trese veterček, vendar nikar na direktnem soncu, kjer se tudi lončki segrejejo na 50 ali več stopinj in se korenine kuhajo.

- vsako leto so razmere drugačne. Včasih zna snežiti tudi maja, včasih pa so pogoji dobri že v začetku aprila, zato je čas saditve na prosto vsako leto drugačen. Letos predvidevam, da je za presaditev v rastlinjak čas že kar v začetku aprila, za tiste bolj zgodnje. Saditev na prosto pa nekje 15.aprila za ta zgodnje vrtičkarje.

-nizke jutranje temperature so sicer 1 ali 2 stopinji ampak to ne škodi, ker gre za tisto uro ali dve, kar paradižniki prenesejo. Čez dan pa je kar leph 20 ali 24 stopinj, kar je idealna temperatura za paradižnik.
Strah nas je lahko samo slane ali česa podobnega.

- ko presajamo ne pozabimo v sadilno luknjico dodati kaj boljše zemlje ali kakšno zrno hrane in seveda nujno dobro zaliti. Včasih so pri kupljenih sadikah ( ki niso bile utrjevane) le te zaščitili s tulcem iz časopisa, da jih prvih nekaj dni ni sonce ožgalo. Če pa sami gremo čez ves postopek pa smo za ta problem že poskrbeli.

Seveda je še kup predlogov, navodil in težav, ki so v bistvu vsako leto enaki ali podobni. Zaenkrat sem naštel samo nekaj bolj pogostih. Pa upam, da ne bomo rabili vsako leto znova zapisovati.

Napisal/-a Plamenka » To Jan 21, 2014 6:25 pm

mfranc je napisal/a:
Pa še tule Wink


Da malo osvežimo znanje ...

Kalilne temperature Paradižnik

temperatura substrata - - - procent kaljivosti semena - - - dnevi do vznika

10 ºC - - - 82 % - - - 43 dni

15 ºC - - - 98 % - - - 14 dni

20 ºC - - - 98 % - - - 08 dni

25 ºC - - - 97 % - - - 06 dni . . . . optimalna temperatura

30 ºC - - - 83 % - - - 06 dni

35 ºC - - - 46 % - - - 09 dni


Pa ne pozabit, merodajna je temperatura zemlje, in za kaljenje semena ne rabimo svetlobe. Ampak tudi ne škodi, sploh če nam kalček že prileze ven.

Temperature variirajo za kar nekaj stopinj, glede na sorto paradajza, pa malo na starost semena.

LP

Napisal/-a tjesih » Pe Jul 26, 2013 1:32 am

Hvala obema za odgovor. V tem času sem si ogledala zanimivo serijo o paradižniku na YouTube - http://www.youtube.com/watch?v=mHqRve8V9Os&feature=c4-overview-vl&list=PL1E859911D2B0D497

Odlično. Lepo, pregledno in v natančnih in počasnih posnetkih. Vredno ogleda.

Napisal/-a bobolino » Pe Jul 26, 2013 1:02 am

Jaz delam po občutku, kjer je pač pregosto, tam odtrgam. Kjer je list deformiran, tudi. V tej vročini je bolje, da so bolj bose rastline._________________"But he that dares not grasp the thorn should never crave the rose."
Anne Brontë

Napisal/-a aladin » Pe Jul 26, 2013 12:08 am

Tole sem enkrat našel nekje, povejte če še velja


avtor skice: Ivčk

Napisal/-a tjesih » Če Jul 25, 2013 11:33 pm

Zanima me, kako je z odstranjevanjem pravih listov pri paradižniku.

Napisal/-a bodika » Če Jul 18, 2013 2:16 am

Marija hvala za kratek opis gojenja.Že večkrat sem gledala tvoj nasad s paradižniki, kako zdravi so.

Napisal/-a MARIJAV » Sr Jul 17, 2013 7:23 pm

Lani sem si v Wordu pripravila kratka navodila za gojenje paradižnika, ki jih kopiram sem:

PARADIŽNIK ( kot ga jaz vzgajam)

SAJENJE

Najprej skopljem večje jamice, na dno dam hlevski gnoj ali biogreno, malo zasujem z zemljo in zelo močno zalijem. V jamo dodam tudi strte jajčne lupine, kar ni obvezno, je pa koristno zaradi naravnega kalcija, ki rastlini pomaga, da je bolj odporna in plodi niso črni. V jamo takoj zasadim količek.
V tako pripravljeno jamico paradižnik zasadim globoko navpično ali tudi polegajoče, če so rastline bolj visoke. (Tako »pogrobane« rastline naredijo veliko več korenin, kar jim v vročini zelo pomaga preživeti). Še enkrat zalijem in za nekaj dni je mir. Ponavadi dam 2 sadiki ob en količek, kar prakticiram že več let in se mi zelo obnese glede rodnosti, pa še če enega kaj odgrizne, je tu še vedno rezerva, da količek ni prazen. Medsebojna razdalje med količki naj bo 70 – 100 cm, da imajo rastline dovolj svetlobe in se hitreje posušijo po dežju ali jutranji rosi. Paradižnika nikar ne sadite v bližino krompirja – nevarnost je prenos krompirjeve plesni, zato je pokrit paradižnik na boljšem, ker je manj moker in s tem manj dovzeten za okužbo.

VZGOJA POSAJENIH PARADIŽNIKOV

Vsak teden ali po potrebi sadike privezujem na količek. Zalistnike trgam, ko so veliki 5 – 10 cm. Dognojevanje običajno ni potrebno, če pa imate slabo zemljo, potem pa je seveda potrebno vsaj enkrat do formiranje plodov oziroma pred zorenjem dodati najboljše tekoče specialno gnojilo za paradižnike, ki se ga zameša v vodo za zalivanje! Odlično je zalivanje z namočenimi koprivami, sicer zelo smrdi, so pa paradižniki potem zelo temno zeleni in zdravi.
Zalivam (če ni naravnega dežja) vsaj enkrat tedensko obilno okoli korenin s cca 10 L vode k eni sadiki , v hudi vročini je bolje 2 x tedensko zalivati. Če imaš možnost prekriti tla z zastirko, je zalivanja in pletja veliko manj.

BOLEZNI PARADIŽNIKA

Paradižnik je idealno imeti vsaj na pol pokrit (streha zgoraj), ker se s tem zelo zmanjša možnost okužb, je pa potem več dela z zalivanjem. Ponavadi se bolezen začne pojavljati na spodnjih listih, sploh če se dotikajo tal. Vse spodnje liste, ki se dotikajo tal in so tudi pikasti, črni ali kako drugače videti bolni, je potrebno odščipniti pri deblu in odstraniti iz nasada, da se okužba ne širi. Dostikrat je že to dovolj, da paradižnik ohranimo zdrav in nam lepo obrodi.
Če pa je mnogo dežja, pa razne bolezni rade napadejo. Imamo možnost s škropljenjem s čisto bio pripravki ali pa ob močnejšem napadu z močnejšimi škropivi, ki jih kupimo – najmanjša »pakunga« je za 10 litrov, karenca pa 3 dni. Po izkušnjah v letih z mnogo dežja je zadostovalo že eno tako škropljenje, saj s tem dosežem, da mi sezona ne propade, je pa to zagotovo mnogo – mnogo manjša doza strupa, kot v plodovih iz trgovine.

V letu, ko ni mnogo dežja, med rdečenjem plodov in pobiranjem pa škropim izključno z BIOSODINIM ŠKROPIVOM, KI JE NARAVNO IN NIMA KARENCE, recept zanj je na voljo na spletu.
S tem škropivom dobro obrizgam paradižnike. Škropim, če se le da, vsak teden najbolje zjutraj ali pozno zvečer, obvezno pa po dežju!
Na ta način oskrbovane rastline mi rodijo v pokritem do konca oktobra ali sredine novembra odvisno od zunanjih temperatur, v nepokritem pa do prve slane. (Sezona leta 2012 je bila taka).

Isti postopek gojenja se lahko uporabi tudi za melancane oziroma jajčevce in paprike ter čilije.

Želim vam bogat in zdrav pridelek_________________Živeti na podeželju je najlepše!

Na vrh