Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

pH indikatorji, metri, lističi

Napiši odgovor

Potrditvena koda
Vtipkaj kodo, ki jo vidiš na sliki. Vse črke so male, ničle ni.
Smeški
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:

BBCode je vključena
[img] je vključen
[url] je vključen
Smeški so vključeni

Preglej temo
   

Razširi pogled Preglej temo: pH indikatorji, metri, lističi

Napisal/-a metuljc » So Apr 12, 2014 10:14 am

Danilo, Exclamation
Če dodam še moj del, noben organizem, morda izvzemši kakšne skrajno ekstremofile, ki jih sploh še ne znamo gojiti, pa so tako ali tako bakterije ali morda enocelićčne glive, ne bi obstajal, če bi imel tako zelo ozko strpnostno območje za pH (ali katerikoli dejavnik okolja), da bi ta ne imel praktično nobenega razpona.
Vse ostalo je pa že Danilo napisal, se povsem strinjam z vsem, kar je napisal, četudi ne iz prakse (no, nekaj že).

Napisal/-a Danilo » So Apr 12, 2014 1:16 am

Pri svojem profesionalnem delu v službi se vsakodnevno srečujem z merjenjem Ph-ja z profesionalnimi Ph metri in z gotovostjo trdim, da je uporaba lakmusovih lističev več kot dovolj natančna za vrtnarske razmere. Titracijske metode, ki jih uporablja Andrej, so res bolj natančne, a za 99 % ljubiteljskih vrtnarjev in tudi akvaristov so lističi z točnostjo 0,3 do 0,5 enote popolnoma OK. Zagotavljati točnost 0,1 na vrtu je praktično nemogoče že zaradi nehomogenosti vzorca.Res me pa zanima rastlina, ki bi uspevala le v tako ozkem območju . Srečal sem se že z mnogimi, a priporočljiva območja so bila "široka" vsaj 2 enoti.
Elektronski Ph metri zahtevajo tudi redne kalibracije in vzdrževanje , sicer je meritev hitro napačna. Kalibracija v eni točki, kot je bilo omenjeno , je dovolj za natančno merjenje le v eni točki, imeti moraš vsaj dve (na mejah željene meritve), da si instrument ustvari umeritveno krivuljo.Imeti moraš umeritvene pufre.......
Tudi trditev, da je v akvaristiki potrebna 0,1 natančnost, je pretirana za veliko , veliko večino akvaristov. Sam sem to že dobrih 30 let, sodeloval sem z starostami slovenskih akvaristov, poznam titracijske metode za PH, trdoto, nitrate....imel morski akvarij,korale, razne občutljive rastline in ribe, kozice, pa je bila natančnost do, 0,5 enote vedno OK. Priznam pa, da ne berem več akvarističnih forumov in ne poznam najnovejših trendov.Kako občasno zamenjaš del vode, da se ti Ph vrednostj ne spremeni in kaj se pri tem zgodi z organizmi , ki zahtevajo natančnost 0,1.........
Se opravičujem, ker sem zašel v nevrtnarsko temo in tudi Andreja podpiram pri njegovem perfekcionizmu, le nisem se mogel premagati, da povem svoje mnenje.

Lahko noč

Danilo

Napisal/-a AndrejK » Pe Apr 11, 2014 11:16 pm

Akvaristika je moje osnovno področje, tako da lahko nekaj povem o testiranju pHja v akvaristiki.

V akvaristiki je potrebno merjenje na 0,1 natančno in vsaj 0.05 točno. Meritve s testom, ki ima skalo s korakom 0,5 so tako v tem primeru neuporabne. Na podlagi tega se z naše strani (strani akvaristov) deli teste na dobre in neuporabne. Kakšne zahteve so pri merjenju pH prsti še ne vem, samo jaz bom pri sebi ohranil zahteve, ki jih imam do sedaj (torej 0.1 natančno in 0.05 točno).

Preizkusil sem naslednje merilce pHja:
- lističi: za moje pojme so premalo natančni, najboljši, ki sem jih imel so imeli ločljivost 0,3. O napaki ni podatka, zato jih ne uporabljam. Za merjenje prsti pa imajo prednost pred tekočinskimi, saj lahko merimo pH tudi v umazani raztopini (kar mešanica prsti nedvomno je).
- kapljični: v vzorec tekočine se doda nekaj kapljic reagenta in primerja barvo raztopine z barvno skalo. Skala ima pri večini korak 0,3, samo se lahko sklepa na vmesne vrednosti, saj se barva spreminja zvezno. Meri pa se lahko pH samo v čistih raztopinah. Pri prsti bi morali tako počakati, da se delci usedejo in pomeriti pH v čisti vodi.
- digitalni: elektrodo potopimo v raztopino in odčitamo pH na zaslonu. Sliši se zelo enostavno, samo je velika razlika med posameznimi merilci. Cenovno se gibljejo od 30 do 300eur, razlika je predvsem v kvaliteti sonde (plastična, steklena), možnosti kalibracije (brez kalibracije, enotočkovna ali dvotočkovna) in dodatnimi možnostmi regulacije (npr. vklop stikala, če pH pade po določeno vrednost, uporabno v akvaristiki...). Če se odločate za nakup dogitalnega, naj ima možnost enotočkovne kalibracije, pa bo že kar v redu (točnost meritve 0,1 v območju kalibracije).

Lp, Andrej

Napisal/-a mfranc » Pe Apr 11, 2014 11:42 am

Še eno testiranje; vzorce, 100 ml zemlje v 100 ml destilirane vode sem pustil čez noč na mizi in zjutraj ponovil meritev z novimi lističi. Rezultati so bili popolnoma isti.
Kar pomeni, da za precej točne meritve povsem zadošča nekih 15 minut namakanja, z občasnim mešanjem vzorca; pozneje ne pride do spremenjenih vrednosti.

No ja, vsaj kar se moje zemlje tiče Wink .

LP_________________mfranc

Napisal/-a metuljc » Pe Apr 11, 2014 8:07 am

Se kar strinjam z mfrancem. Nobena, ampak res n obena rastlina nima tako ozkega pH območja uspevanja, da bi bilo krizno, če pH testni lsitič pokaže narobe za nekaj desetink vrednsoti pH.
Sicer pa, vsak po svoje, a ne?

Napisal/-a mfranc » Pe Apr 11, 2014 2:48 am

nxyz je napisal/a:
Bolje brez biti kot lustiče uporabljati.


Huh, tale je pa kruta Rolling Eyes Wink .

Ravno danes sem meril pH na treh čisto različnih "poljih" ; lonec čili, lonec borovnica, vrtna greda, ki sem ji bogato dodal bentonit in še zeleno galico. Bentonit ima kar visok pH, zelena galica ga znižuje.

Meril sem s klasičnimi pH lističi, z celotnim pH območjem od 0,0 do 14,0.

Podatke sem prečital v rangu recimo med 6,0 in 6,5, kar v bistvu pomeni vrednost 6,25 +/- 0,25 Rolling Eyes . V procentih cca +/- 2 % točnosti.

Za meritev pH-ja zemlje, substrata mi to kar zadošča, edino rad bi te lističe enkrat "kalibriral", primerjal z laboratorijskim kalibriranim testerjem.

Nxyz, veš kaj več povedati o kapljičnih? So uporabni za vrtnarske namene?

Tule http://www.aquanubis.com/forum/oprema/merjenje-ph-ja-in-elektronski-ph-metri-t40-15.html vidim, da imajo fantje zelo različne izkušnje z raznimi testerji. Vsi imajo pluse in minuse, še najbolj pa je zgrešeno mnenje da so točni tisti, ki pokažejo rezultat na pet decimalk Rolling Eyes . O digitalcih smo že pred leti govorili, večina poceni robe je čisto neuporabna - za razliko od lističev.

LP_________________mfranc

Napisal/-a nxyz » Pe Apr 11, 2014 1:03 am

Netočni v primerjavi s kapljičnimi testerji. Bolje brez biti kot lustiče uporabljati.

Napisal/-a metuljc » Če Apr 10, 2014 10:00 pm

mfranc, take lsitiče, kot so na gornjih linkih (pri Vetisi), imajo tudi trgovine s kemijskim materialom, morda je tam ceneje. Preveriti ni greh. Po mojem mnenju so poovsem zadosti natančni, če pomislim, da jih uporabljajo pri vajah v šolah, kjer je kar pomembno, kako natančno merijo. Seveda pa ni vseeno, kakšno vodo (preveri tudi pH vode, itak bi morala biti destilirana) vzamemo, da vanjo zamešamo prst. pa en sam vzorec prsti je premalo, konec koncev lahko vsebuje naključno malo več kamenčkov, recimo.

Napisal/-a mfranc » Če Apr 10, 2014 8:59 pm

Kako netočni?

V primerjavi z, recimo, pH lističi od 0,0 do 14,0 ?

nxyz je napisal/a:
bolje uporabljati kapljične teste. Uporabljajo se v akvaristiki.
Question Question Question Idea

LP_________________mfranc

Napisal/-a nxyz » Če Apr 10, 2014 8:52 pm

Lističi so netočni,bolje uporabljati kapljične teste. Uporabljajo se v akvaristiki.

Na vrh