Volna v vrtnarjenju

Napiši odgovor

Potrditvena koda
Vtipkaj kodo, ki jo vidiš na sliki. Vse črke so male, ničle ni.
Smeški
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:

BBCode je vključena
[img] je vključen
[url] je vključen
Smeški so vključeni

Preglej temo
   

Razširi pogled Preglej temo: Volna v vrtnarjenju

Napisal/-a Lpmami » Sr Feb 08, 2023 11:59 pm

Veter je malo odgrnil črno folijo z volne in sem videla, da je že zelo lepo preperela oziroma skompostirana. Le še po površini je videti tanjšo belo plast. Ravno prav, saj kaže, da bom letos lahko začela z vrtom._________________Barvit pozdrav,
Ladka s Povelj, Bahnkova
Zelenjava, rastline za barvanje, sadje

Napisal/-a Lpmami » To Avg 10, 2021 1:04 am

Če je volna na površini zemlje, se osuši in zlepa ne razpade. Če jo zasujemo in poskrbimo, da ostane vlažna, počasi razpada in oddaja dušik (to je druga faza oddajanja dušika, prva je, ko se topijo bobki)._________________Barvit pozdrav,
Ladka s Povelj, Bahnkova
Zelenjava, rastline za barvanje, sadje

Napisal/-a tajci » Po Avg 09, 2021 10:25 pm

Jaz sem volno položila kar po vrhu travnate zastirke, naredila sem plasti med zelenjavo. To je bilo v začetku junija, se mi zdi. Daleč od tega, da bi razpadla, se je pa razdišala in pobelila. Za nove setve samo malo razmaknem volno in sejem. A pravite, da bi bilo bolje, če bi bila volna pokrita z zemljo? No, spomladi jo najbrž pokrijem s kompostom. Plevela pa ne spusti skozi, razen, če je v zastirki vrzel. V glavnem, vesela, da mi je volna prišla naproti._________________Naj raste

Napisal/-a mfranc » Po Avg 09, 2021 10:01 pm

Kaj dogaja z volno? Wink

Letos sem na eni solatni gredi uporabil predlani nabavljen volneni filc. Še eden je ostal, za drugo leto moram zanj imeti kakšno novo idejo Cool .

Kot sem že pričakoval, da bi preprečeval rast plevela, je "malo morgen". Celo plast miskanta čez je pretanka, 2 cm ko je uležana, da plevel ne bi prilezel ven. Pa še kosi poskrbijo, da naredijo prostor za plevel.
Poleg tega, nekaj solatnih sadik sem moral ponovno posaditi, takrat se filc dodatno raztrga in pokuka ven.

Sem pa že ugotovil da solati res paše volneni dodatek. Doma pa imam tri zajetne vreče volnenih odpadkov. Kot je verjetno normalno, je to volna na debelo zaštrikana z bobki, pravzaprav je to hujši vozel kot je bil gordijski. Dosedaj sem nekaj volne porabil kot dodatek v lonce za rastline ki rabijo precej dušika. Okrasne trave, bazilika, te rastline kar dobro uspevajo.
Tako da doslej od volne še nisem imel veliko koristi, če izvzamem aromatiziran zrak poleti; v tej poletni vročini je ovčjega parfema dovolj tudi za bližnje sosede .... Mr. Green heheh

Letos bi že lahko (kot berem, jim paše) dodal volno k kumaram. Mogoče naredim to drugo leto, vsekakr pa jo bom dal na grede s solato. Po vsem kar sem prečital tule (kar precej izkušenj se je nabralo up ) bom vzdolžno, med vrstami solate napravil kanale kjer bom položil grobo raztrgane kosme volne, čez volno pa bom dal približno 5 cm zemlje. Naj bi bilo zadosti da volna ne pogleda iz zemlje in zadosti blizu, da jo najdejo korenine solate. Na površini obvezno pride protiplevelna tkana, doslej se mi je to pokazalo kot najbolj kvalitetna zaščita pred plevelom. Z volno spodaj bo to kar dober kompromis - nadomestek organski zastirki._________________mfranc

Napisal/-a kate » So Dec 05, 2020 12:49 am

Saj, tako enostavno si predstavila, da se mi je zdelo, probat ni greh.

Napisal/-a Lpmami » Pe Dec 04, 2020 3:02 pm

Tudi krompir sem sadila v gibanico z volno. Saj itak izkoplješ jam(ic)o, vanjo nasuješ zemljo/kompost, posadiš, zaliješ in zasuješ._________________Barvit pozdrav,
Ladka s Povelj, Bahnkova
Zelenjava, rastline za barvanje, sadje

Napisal/-a kate » Pe Dec 04, 2020 12:46 am

Ooo, hvala še za to idejo glede sadnih dreves. Nameravam enega posadit.
Visoke grede so (tudi zaradi voluharjev) projekt za enkrat v prihodnosti.

Napisal/-a češnca » Pe Dec 04, 2020 12:29 am

Voluhar nima rad volne, vendar če so problemi z njim na vrtu, bi raje za ziher dala na dno visoke grede mrežo. Na moji ni mreže, je pa na dnu več starih kož, ki so odslužile svoje kot preproge. Kompostiranje volne in kožuhov je dolgotrajno. Glavno zaslugo za preganjanje voluharjev imata naš in sosedov maček, ki se izmenjujeta na lovu. Niti krtov ni blizu.

Druga uporaba volne je pri sajenju sadnega drevja, kjer jo položimo na dno in ob stene sadilne jame. Odganja voluharje, zadržuje vodo za mlada drevesca,ki so hitro žejna in oskrbuje drevo z dušikom.

Napisal/-a kate » Če Dec 03, 2020 11:04 pm

Oooo, super informacije.
Upam, da drugo leto pridem tudi sama do eksperimentiranja z volno.
Ena varianta bo gotovo kompost, druga pa greda za krompir (kot to dela lpmami). Samo, ko zdaj tole prebiram, razumem, da ne bom mogla delat zgibanke za krompir s frišno volno, ali pač?
Omenja se tudi voluhar. Če nimaš grede zaščitene z mrežo na dnu (kot se to lahko naredi pri dvignjeni gredi) ali ima rad volno?
Oooo, to bo še zabavno. Laughing

Napisal/-a Lpmami » Če Dec 03, 2020 5:46 pm

Saj vem, Češnca, da se "po predpisih", se pravi z mešanimi plastmi, kompostira veliko hitreje. To moje kompostiranje surove volne je bilo po postopku "v okviru danih možnosti". Volno sem stresla iz vreč in jo razprostrla po travniku, krepko omočila, pokrila s črno folijo in obtežila s kamni (precej prepišna lega). In jo pustila pri miru do letos spomladi, ko sem potrebovala nekaj komposta za gredo gibanico pod hruško.
No, čisto pri miru je nisem pustila. Še ko sem jo stresala iz vreč, sem zagledala nekaj krasnih pramenov, lepo skodranih in čistih. Pa sem jih nesla domov, oprala in sfilcala v šal.

_________________Barvit pozdrav,
Ladka s Povelj, Bahnkova
Zelenjava, rastline za barvanje, sadje

Na vrh