Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

Viola odorata - dišeča vijolica in druge vrste vijolic

Napiši odgovor

Potrditvena koda
Vtipkaj kodo, ki jo vidiš na sliki. Vse črke so male, ničle ni.
Smeški
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:

BBCode je vključena
[img] je vključen
[url] je vključen
Smeški so vključeni

Preglej temo
   

Razširi pogled Preglej temo: Viola odorata - dišeča vijolica in druge vrste vijolic

Napisal/-a orhy » Če Feb 29, 2024 10:45 am

Moje vijolice cvetijo tudi v jeseni - bolj "pocvitajo", bogato pa mi cvetijo spomladi, ampak niso to tiste tako lepo dišeče.
So malenkost višje in manj dišijo._________________

Napisal/-a Seasmoon » Sr Feb 28, 2024 9:25 pm

Nahajamo se v času, ko se nabira vijolice. Pri nas je vijolic vsako leto manj. Do lanske pomladi so vsako leto rastle pri vhodu v naravo. Letos jih tam ni več, kar je, kar malce čudno. Bom morala iti pogledati v sosedov gozd. Upam, da jih najdem vsaj za en kozarček. Rada bi naredila kis z vijolicami, pa, da ima tisto močno vijolično barvo, kar pomeni, da mora biti več cvetov in manj listov. Za narediti še olje, sirup, čaj je pa tle pri nas premalo vijolic.

Berem tukaj, da vijolice cvetijo tudi jeseni. Jaz še nikoli nisem videla, da bi vijolice cvetele jeseni.

Napisal/-a figula » Pe Okt 09, 2015 1:25 pm

bravo, muha in čestitke za filigransko delo palec gor

Napisal/-a muha » Pe Okt 09, 2015 12:41 pm

Še slika semen iz poznopoletno-jesenskega skritega cvetja:



Seme je od bele vijolice, ki je cvetela najkasneje. Izgleda, da kar vse sorte, ki jih imam, skrito pocvitajo, ker sem pri vseh opazila nabite semenske glavice.

Sedaj moram samo še zasledovati, kaj se zgodi s pomladanskim cvetjem - semeni ali ne?

Napisal/-a metuljc » So Avg 15, 2015 7:59 am

Ne, plod se ne preobrazi v seme, v plodu se razvijejo (ali se ne) semena, no, lahko eno samo. paradižnik je plod, v njem so semena, vse, kar niso semena, je osemenje. To je pri paradižniku sočno, pri vijolici pa suho.
Ja, seveda me zanima, če bodo v plodu semena. In še bolj, če bodo kaliva. Ampak, mislim, da morajo preživeti zimo na hladnem, da bi kalila.

Napisal/-a figula » So Avg 15, 2015 1:53 am

Mi daješ nalogo, da spremljam preobrazbo ploda v seme in sejanje in čakanje, če bo kaj zraslo? Laughing

Napisal/-a metuljc » Pe Avg 14, 2015 11:20 pm

Figula, to je plod, če so v njem semena, se (še) ne ve.

Napisal/-a figula » Pe Avg 14, 2015 7:40 pm

Pri nas imamo pod jablanami navadne vijolice. Tudi cvetijo z malimi, neopaznimi in skritimi cvetki sivo zelene barve s pridihom vijolične.
Kot pravi muha, jih vidiš samo, če jih poiščeš. Malo slabša slika - tvorijo seme:

Napisal/-a metuljc » Sr Avg 12, 2015 6:53 pm

Menda pride v teh mini cvetkih do samooprašitve oz. ali do razvoja semen brez oploditve (sem pozabila, nekaj od teg pa je). Čeprav sem še vedno prepričana, da zraste glavnina novih rastlinic iz spomladi dozorelih semen.

Napisal/-a orhy » Sr Avg 12, 2015 6:47 pm

Točno tako je, kot praviš muha. Zanimalo bi me seme, ker bi jih rada razmnožila. Zdaj imam nekaj primerkov že od spomladi v lončkih na balkonu, ampak s semenom bi bilo lažje pa ne vem, če bo kaj ratalo iz tako majhnega cvetka, saj ga še čmrlji ne bodo našli._________________

Na vrh