Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

Obrezovanje angleških vrtnic

Napiši odgovor

Potrditvena koda
Vtipkaj kodo, ki jo vidiš na sliki. Vse črke so male, ničle ni.
Smeški
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:

BBCode je vključena
[img] je vključen
[url] je vključen
Smeški so vključeni

Preglej temo
   

Razširi pogled Preglej temo: Obrezovanje angleških vrtnic

Napisal/-a Garden-ja » To Jun 25, 2013 10:31 pm

No potem je vsekakor najbolje, da poslušaš rastlino - obreži tam kjer že odganja.
Je pa lepo pognala in se oblikovala v res lep grmiček._________________Imenuj mi vrtnico in povem ti zgodbo ...

Napisal/-a NOVALIS » To Jun 25, 2013 10:22 pm

Garden-ja, hvala, bom previdna z obrezovanjem. Sicer pa opažam, da še predno socvetja odcvetijo, na spodnjem očesu marsikatera že poganja močne nove poganjke , ki bodo cveteli.
Nobena od teh ni v loncu, imam 4, posajene v ozki gredi. Na tem mestu sem imela Dolinškove 20 let - sem jih presadila na drug konec vrta, ker mi je bilo škoda jih vreči stran. Tu pa sem zamenjala vso zemljo ( mukotrpno delo), a se je obrestovalo . Sem hvaležna, da sem na forumu (prejšnjem in zdaj) našla toliko koristnih informacij.

Napisal/-a Garden-ja » To Jun 25, 2013 12:04 pm

Ne, močno ne sicer ne bodo pocvitale.

Ampak... a je to fotografija ene in iste rastline? A ni tazadnja v loncu, ostale pa v gredi?_________________Imenuj mi vrtnico in povem ti zgodbo ...

Napisal/-a NOVALIS » To Jun 25, 2013 12:35 am

Sem dolžna eno poročanje. Garden-ji sem obljubila, da ji pošljem nekaj slikc mojih angležinj Lady of Shallot, ko bodo cvetele. Namreč spomladi sem jih kar malo močno porezala. Zgledalo je takole
Neobrezano:

Obrezano:

Ena dolga veja upognjena(pagging down - približno)

Prvi cvetovi ravno na tej veji:

Sicer pa je bilo videti takole, preden je pritisnila prejšnji teden vročina

Zdaj pa me zanima, koliko močno jih lahko obrežem poleti. Ali samo do prvega pravega lista. Ali morda tudi nižje - glede na to, da nimam ravno veliko prostora. Najlepša hvala za odgovor.

Napisal/-a rene » Pe Jun 14, 2013 2:13 pm

Citiram:
Garden-ja:
Od tistega zadnjega zapisa je minilo še par let in medtem sem spet malo znanja pojedla Wink in trenutno zagovarjam sistem čimmanj obrezovanja. Paziti pa je treba, da ne obrezujemo tako, da ostane spodaj vse golo, rastlina pa se dvigne na dva metra. Opažam, da bolj kot obrezuješ, bolj raste zato se mi trenutno zdi veliko bolje obrezovati tako, da odstranjujemo samo suh les in malo zredčimo notranjost, glavne veje pa samo tako kot bi odrezali odcvetelo socvetje (ali cvet). Na ta način se grmi ne potegnejo previsoko, pri angležinjah se zgradi nosilen les in ne visijo po tleh.

Napisal/-a rene » Pe Jun 14, 2013 2:11 pm

Citiram:
Garden-ja:
Leta tečejo in prinašajo nove izkušnje.
Moje angležinje so zaenkrat dveh tipov, lepi, kroglasti in košati grmi v stilu Mary Rose ali navpične metle tipa English Garden ali Scepter d'Isle. Ta druge porežem res nizko, skoraj kot HT, ker so že tako previsoke in premetlaste, prve pa sem porezala močneje v njihovem četrtem letu in so spet lepo pognali.
Vsem je skupno to, da se po prvem cvetenju močno potegnejo in gredo nekatere tudi do 2 metrov.
Neobrezani grmi taki tudi ostanejo in so res imponentni vendar žal spodaj goli. Taki rastejo na Sv. Ivanu, nekateri so skoraj neprepoznavni.

Nadalje se mi zdi, ampak to je res oseben občutek, da so novejše sorte večinoma nižje in kroglastih oblik, tudi nekatere prve, ki so križanke s portlandkami in galkami, tiste srednjih let pa imajo več metlastih predstavnic. Ki so tudi zelo lepe samo saditi jih moramo kot gredne vrtnice.

Morda bo pri določanju tipa rasti v pomoč tale stran: http://www.vintagegardens.com/roses.aspx?cat_id=13

Spodaj je narisanih pet tipov rasti, potem pa levo kliknete sorto in pri njej preberete katerega tipa (growth habit) je.

Napisal/-a rene » Pe Jun 14, 2013 2:08 pm

Citiram:
bobolino:
upam, da sem prav razumela - angležinje jeseni pustimo na miru, ali obrezujemo stare, izrojene veje?

ali lahko z višino reza na kakršenkoli način držimo željeno višino? Ali obstaja kako pravilo, kako rezati, da bi imeli nižji in ožji grm?

Je potrebno lanske petrovičke že fejst obrezovati?


Citiram:
Garden-ja:
V bistvu je edino pravilo to, da nikoli ne režem tako kot bi rezala hibridne čajevke, torej ne na "štrclje" 15 - 20 cm nad zemljo.
Vsak grm si ogledam in potem porežem glede na dano strukturo. Seveda potem, ko odstranim vse suhe veje ali tiste, ki so zelo tanke.
Ogrodje, torej primarne veje pri vrhu samo porežem nekje 20 - 30 cm nad željeno končno višino, sekundarne veje pa obrežem na dve do štiri očesa.
Ko bo čas obrezovanja, bom naredila nekaj fotrografij prej-potem.

Napisal/-a 1vrtnica » Sr Jun 05, 2013 1:01 am

Mesečnik, meni se zdi tvoj sistem kar OK. Tudi jaz vedno manj kompliciram. Letos sem naredila pri vseh, ki so že uspele oblikovati grme, podobno kot ti.

Si pa pri meni vzamejo kar čas, da oblikujejo lepe grme. Heritage je n.pr. potrebovala kar 4 leta, zdaj pa je res lepa. Pri starih vrtnicah gre to precej hitreje.

Napisal/-a Mesecnik » To Jun 04, 2013 11:00 pm

Jaz zaradi pomladanske pozebe obrezujem spomladi. Takrat izrezem vse odmrle poganjke, ostale pa obrezem stopnicasto. V sredini grma skrajsam bolj malo, veje, ki izrascajo iz strani pa na tri ali 4 ocesa. Tako mi nastane grm, ki je tudi spodaj zelen. Odcvetele poganjke naceloma odrezem do tja, kjer se zacne 5 listov na veji. Po potrebi malo vec, da ohranim obliko. Tako obrezujem vse, ki ponavljajo cvetenje in rastejo v obliko grma. Pri enkrat cvetocih in vzepnjalkah pa spet malo drugace.
Najbrz ni ravno po predpisih, ampak v sili se vrag muhe zre Wink_________________Two roads diverged in a wood,
and I took the one less traveled.
--Robert Frost

Napisal/-a Garden-ja » To Jun 04, 2013 10:46 pm

bobolino je napisal/a:
hvala za odgovore. Mene je samo strah, da ne bi z preveč odločnim rezom povzročila, da bi malo cveteli grmi.


1vrtnica je napisal/a:
Mateja, kakšne posebnosti pa si opazila pri rasti tvojih sort? Ravno to me najbolj zanima, ker bi rada vedela, če se ista sorta povsod obnaša enako.


Mateja SG je napisal/a:
1vrtnica, jutri naložim nekaj slik mojih angležinj, da boš lahko videla kaj mislim. Na splošno pa bi jih opisala, da so v prvem letu sicer vse lepo cvetele, ampak na tankih vejah, ki so se pod težo svetov tako upognile, da so cvetovi ležali kar po tleh. Sedaj izgledajo približno tako, da ima vsaka rastlina nekaj vej, ki ničemur niso podobne, saj sem cvetove ko so odcveteli porezala nekaj oči pod cvetom, da bi novi cvetni poganjek bil čimmočnejši. Nekatere izmed njih pa so pred kratkim pognale po en močan poganjek, ki sploh ni podoben prejšnjim. Morda pa je ta pravi - kot bi morali biti vsi -ne vem. Slike jutri bodo morda bolj nazorne.
lp Mateja

Na vrh