Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

Symbivit-mikorizne glive povečajo koreninski sistem rastlin

Napiši odgovor

Potrditvena koda
Vtipkaj kodo, ki jo vidiš na sliki. Vse črke so male, ničle ni.
Smeški
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:

BBCode je vključena
[img] je vključen
[url] je vključen
Smeški so vključeni

Preglej temo
   

Razširi pogled Preglej temo: Symbivit-mikorizne glive povečajo koreninski sistem rastlin

Napisal/-a metuljc » Pe Maj 24, 2024 12:24 am

O kateri definiciji je tu govora?
Za rastline mikoriza ni obvezna, torej preživijo brez nje, ni torej logično, da bi v tem primeru ne bilo simbiontskega odnosa z bakterijo Rhisobium sp.

Napisal/-a figula » Če Maj 23, 2024 10:48 pm

Rastlina ne bo hranila bakterij in do fiksiranja dušika ne bo prišlo, če rastlina še zase nima dovolj hranil. V kolikor mikoriza prinese rastlini celoten jedilnik, bo rastlina zmogla hraniti bakterije tako dolgo, da se bo proces lahko odvil.
Treba je gledati celoto, ne le definicijo!

Napisal/-a metuljc » Če Maj 23, 2024 9:17 pm

figula je napisal/a:

Fižol ali grah bi bila vesela mikorize in bi z njo zmogla fiksirati dušik in imeti lepo rast. .

Fiksacija dušika je vezana na simbiontske baktetije iz rodu Rhisobium, ne na mikorizne glive.

Napisal/-a Danilo » Če Maj 23, 2024 8:54 pm

Kako sezono nazaj sem v enega od rastlinjakov dodal mikorizne gobe. Žal nisem opazil kake boljše rasti v primerjavi z "nemikoriziranim" ostalim delom. Nekako mislim, da živa vlažna tla že sama ustvarijo mikorizo, saj so glive prisotne tudi brez dodajanja. Umetno dodane glive v mrtvi presušeni zemlji ne morejo imeti učinka, saj za rast potrebujejo vlago in organski materijal.

Napisal/-a figula » Če Maj 23, 2024 4:07 pm

Mogoče imajo pri Mikorizi bolj sveže. Obvezno poglej datum - v povprečju so komercialno pridobljene spore kaljive 9 mesecev.

Fižol ali grah bi bila vesela mikorize in bi z njo zmogla fiksirati dušik in imeti lepo rast. V bistvu znajo vse vrtne rastline zbuditi speče spore, razen kapusnic.

Napisal/-a GrGr » Če Maj 23, 2024 3:00 pm

Tole knjigo sem pred kratkim prebral: https://www.dobreknjige.si/knjige/prepleteno-zivljenje-kako-glive-spreminjajo-nas-svet-vplivajo-na-nas-um-in-oblikujejo-naso-prihodnost/
Kar zalogaj, a zelo zanimiva, nov svet zame - pa sem soliden gobar.
Sicer mi na vrtu vse vsaj solidno raste, pa bi se vseeno malce poigral z mikorizo (čeprav mi je jasno, da ta poteka stalno sama). Kaj menite, je primerneje it v nabavo univerzalnega dodatka...
https://homeogarden.com/sl/organska-mikoriza/
...ali specialnega?
https://www.mikoriza.si/trgovina/

Je že kaj izkušenj, kakršnihkoli?

Napisal/-a muha » Po Okt 24, 2022 10:10 am

Napisal/-a dafo » Če Mar 19, 2020 2:55 pm

Pozdrav! Glede na to, kar sem v na to temo v obliki povzetka študij/e prebiral v zadnjem času, je glede dodajanja mikorize nekaj dvomov, ki jih opisujejo raziskovalci. Gre za preprosto načelo, da kar lahko dokažejo v laboratorijih v naravi ni nujno ponovljivo in primer komercialnih mešanic mikoriznih gljiv sodi v to skupino.
V naravi namreč vedno že obstajajo prilagojene oblike mikoriznih gljiv in ostalih organizmov, ki so na razmere najbolje privajene in zato kulture, ki jih dodajamo v obliki komercialnih mešanic nimajo pogojev, da bi se v takem okolju uspele ohraniti, kaj šele razbohotiti, da bi lahko pomagale našim rastlinam, kar je predvsem tudi naša želja in razlog, zakaj jih večina vrtičkarjev kupuje in v dobri veri dodaja rastlinam.
Na kratko, sam še nisem videl študije, ki bi znatno pozitivne učinke prikazovala pri v naravnem okolju vzgajanih rastlinah, v zaprtem, laboratorijskem okolju, kjer dodane mikorizne kulture nimajo konkurence, pa so rezultati dokazljivo pozitivni.

Napisal/-a muha » Po Mar 02, 2020 8:00 pm

ahonen je napisal/a:
Pozdravljeni,
ker slednjega nisem zasledil nikjer na forumu, se obračam na vas.
Nabavil sem 100g mikorize od homeogarden-a.
Zanima me, koliko mikorize (žličk ki so v paketu) se dodaja posamezni rastlini čilija pri presajanju?
Hvala za odgovor in lep pozdrav.
Primož

mravlja je napisal/a:
... glej pod Najboljši rezultati

A lahko zapišeš kje si jo kupil? Hvala.

Napisal/-a juglans » So Avg 13, 2016 10:33 am

Škoda, ker sem pričakoval kaj bolj pozitivnega, da ne rečem celo navdušujočega. Takšni so vsaj opisi učinkov, .... seveda tam, kjer zadevo prodajajo, .... in nato po principu "copy passed" po večini ali pa kar povsod še drugje. Eh ja.

Imam namreč par kultur, ki mi že vsa leta uspevajo slabo, pa sem mislil, da bi poizkusil še s tem.
Recimo čebula je že ena od takšnih nesrečnic, ki mi nikoli ne naredi solidnih čebul. Opažam, da ima vedno nenavadno slabo razvite korenine in vsaj teoretično bi dodajanje mikorize moralo pomagati.

Vsekakor sem presenečen nad vajinim poročilom, ..............
........ ali pa morda resnično ne poznamo pravih podrobnosti, katere so razlog za ne najoptimalnejši rezultat.

Vsekakor hvala za odziv.

Na vrh