Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

Rumeni listi vrtnic in sušenje celotnega stebla vrtnice

Napiši odgovor

Potrditvena koda
Vtipkaj kodo, ki jo vidiš na sliki. Vse črke so male, ničle ni.
Smeški
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:

BBCode je vključena
[img] je vključen
[url] je vključen
Smeški so vključeni

Preglej temo
   

Razširi pogled Preglej temo: Rumeni listi vrtnic in sušenje celotnega stebla vrtnice

Napisal/-a Melona » Sr Maj 15, 2019 7:52 am

No, pa nekaj več vemo. Sem vesela, da pomaga.

Napisal/-a Plamenka » Sr Maj 15, 2019 1:22 am

Compo Duaxo zgleda, da pomaga, saj se je napredovanje bolezni pri vseh vrtnicah ustavilo. Večina je v redu, za dve pa ne vem, če se bosta obrasli.

Napisal/-a Plamenka » To Apr 23, 2019 8:28 pm

Hvala! Wink

Napisal/-a Melona » To Apr 23, 2019 8:26 pm

Držim pesti!

Napisal/-a Plamenka » To Apr 23, 2019 5:41 pm

Danes sem šla še v trgovino vprašat, kaj bi to bilo. Menda so glivične okužbe. Dobila sem Compo Duaxo. Vrtnico v loncu sem že poškropila, ker ni mokra, ostale pa po dežju. Upam, da je diagnoza prava in da bo pomagalo.

Napisal/-a Plamenka » To Apr 23, 2019 1:03 pm

Folijo mislim, da imam toliko stran, da do tega ne pride. Propadla mi je pa tudi vrtnica v loncu, ki ni imela folije, pa še druga kaže iste znake.

Napisal/-a Melona » To Apr 23, 2019 8:25 am

Plamenka je napisal/a:
Okoli vrtnic je sicer folija proti plevelu, a malce stran. Zakaj naj je ne bi bilo? Da se bolje razrase?


Te folije so sicer različne, sama sem uporabila dve vrsti. Pri obeh sem opazila, da kar dolgo traja, da dobro prepuščajo vodo. Sprva samo spolzi po foliji ali pa nastane luža, če je folija udrta. Si mislim, da vrtnica lahko ostane dolgo brez vode ali pa jo poplavi, ko se luža zlije k vrtnici. Pri starejših ni tak problem, še koristi jim folija, ker manj izraščajo iz podlag.

Kaparjev pa jaz ne vidim. Ne pomeni, da jih ni, mogoče ne vidim dobro.

Napisal/-a Plamenka » To Apr 23, 2019 1:00 am

Hvala vsem!
Melona, vrtnice so bile posajene jeseni. Obrezovala jih nisem nič. Malo so bile pognojene. Z bakrom so bile škropljene spomladi. Okoli vrtnic je sicer folija proti plevelu, a malce stran. Zakaj naj je ne bi bilo? Da se bolje razrase? Rak vrtnice na sliki je kar podoben. Bom preverila jutri. Prav tako bom pregledala, kje so kaparji. Nanje nisem bila pozorna, hvala, Ferdo!

Napisal/-a ferdo36 » Po Apr 22, 2019 11:11 pm

Nisem strokovnjak, ampak na steblih vidim kar nekaj kaparjev. Lahko popolnoma izčrpajo rastlino. Odstrani jih z zobotrebcem ali malo daljšo palico.
Ne morejo se vrniti!!!_________________Narava vse povrne!

Napisal/-a Melona » Po Apr 22, 2019 10:57 pm

Plamenka, mogoče streljam mimo, ampak ni odveč preveriti.

Kdaj si jih sadila. Jeseni sajene se obnesejo bolje kot pomladi sajene.

Koliko gnojiš? Navodila strokovnjakov so, da je treba v sadilno jamo dati gnojilo in ga prekriti s prstjo. Moje izkušnje so, da je ob sajenju bolje nič gnojiti. Imam občutek, da se gnojena vrtnica zažene v rast in odganjanje, ki mu mlada še ni kos. In potem propade. Šele naslednjo pomlad naj dobi pičel odmerek, če se ti zdi nujno, ne bo pa nič narobe, če ga ne. Odrasle skromno pognojim morda vsako drugo ali tretje leto. In če že, zgodaj pomladi.

Koliko jih porežeš, ko jih sadiš? Spet moje izkušnje; pustim jih pri miru, izrežem le suhe štrclje, če so. Ostalega pri sadikah najraje nič ne krajšam. Kjer sadiko obrežeš, zelo rada pomrzne. In pomladi še vedno nič ne režem, jeseni tudi nič. Šele drugo pomlad se lotim obrezovanja, zelo previdno. Če se je do tretje pomladi ne bi dotaknila, ne bi bilo nič narobe. Ko pa odrežeš, odreži vedno poševno, nikoli naravnost. In vedno tako, da je na zunanji, višji strani rezilne ploskve, brst. Ta naj bo kakšna dva cm pod mestom reza. Rez naj bo gladka, ne tako, da razcepiš steblo, ker tja vdira vlaga, z njo zmrzal in bolezni.

S čim jih škropiš? Od vsega se mi zdi zares pomembno le škropljenje z bakrom kar najbolj zgodaj pomladi. Ampak temeljito, tudi po steblih, naj teče od njih.

Imaš okrog vrtnic tkanino ali folijo proti plevelu? K novim sadikam je jaz ne bi dala, vsaj prvo leto naj bodo brez nje.

Če pa vendarle gre za rak na vrtnicah, s fotografij ne vidim dobro, preveri fotko tukaj https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/flowers/roses/rose-canker-fungus.htm. Potem ga s škarjami in drugim orodjem lahko tudi prenašaš z vrtnice na vrtnico. Se mi ne zdi, da bi bila stebla na tvojih fotkah tako okužena. So pa vrtnice najbolj ogrožene z njim ravno pozimi.

Za odmiranje poganjkov po mojem ne gre. Pri tem odmirajo poganjki in šele nato steblo proti koreninskemu vratu. Lahko zaradi zmrzali ali raka na poganjku. Najbolj občutljive so rumene in oranžne vrtnice.

Cela znanost tole ugotoviti, meni se v odgovor najprej ponudi zmrzal.

Na vrh