Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

Sneg in pozeba v maju

Napiši odgovor

Potrditvena koda
Vtipkaj kodo, ki jo vidiš na sliki. Vse črke so male, ničle ni.
Smeški
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:

BBCode je vključena
[img] je vključen
[url] je vključen
Smeški so vključeni

Preglej temo
   

Razširi pogled Preglej temo: Sneg in pozeba v maju

Napisal/-a Oldi » Pe Apr 21, 2017 2:28 pm

Pri nas je bilo kar mraz, v Jupol vedru za obtežitev pregrinjala za hortenzijo, sem imal 15cm vode in je bilo ob 11h, v senci, še vedno 4mm ledu. Rose in slane ni bilo, saj je bila pri 4°C vlaga slabih 40%, torej premalo za kondenzacijo.
Krompir je že usut, pokril sem ga s kovertanom in polivinil tunelom in je preživel brez poškodb.
Za kivi sem naredil oroševanja, pajčolanastemu zalivalniku od Gardene sem odstranil pogon, ga pritrdil na lojtro cca 2.5m visoko, curke usmeril skoraj navpično, tako da je bilo premikanje curkov prepuščeno sapicam.
Zjutraj je bilo vse v ledu in na videz katastrofa, vse pozeblo, samo kjer se ni močilo, je videti bistveno bolje.
Del bavarskega kivija je pokrilo "oroševanje" in je bila tudi katastrofa. Suh je na videz skoraj brez poškodb. Del sem ga pokril s kopreno in so bili vrhnji in obrobni vrhovi posmojeni.
Skratka izgleda, da je najbolje preživel neščiteni. Šajse Evil or Very Mad

Dve jablani sem oroševal z zalivačem na curek z razprševanjem. Nastavil sem ga, da se je gibal čez 2 jablani. Rezultatov še nimam, tudi tu so iz vej visele sveče, cvetovi so rahlo ožgani.

Za pogon oroševanja sem uporabil Arduino in star trokanalni ventil za vodo od pralnega stroja. Sprogramiral sem, da mi je vsakih 5 minut 20sek "zalivalo" kivi, nato pa 30sek jablani.

Napisal/-a lpmami » So Maj 07, 2016 1:10 pm

Metuljc, hvala za tole povezavo. Dresnikov zvezek je narejen res kvalitetno (mislim, vsebinsko, saj ga v roke nisem dobila). Tista navodila za barvanje so pa dobili od mene. Škoda, da se jim ni zdelo vredno, da bi mi en zvežčič podarili - ali me vsaj obvestili o nadaljnjem poteku Rolling Eyes_________________Barvit pozdrav,
Ladka s Povelj, Bahnkova
Zelenjava, rastline za barvanje, sadje

Napisal/-a metuljc » So Maj 07, 2016 12:59 pm

Ja, lpmami, res ga je konkretno posmodilo, ampak, nov zagon se že vidi. A veš, da ima MOL zdaj protokolarni papir iz japonskega dresnika? Tukaj.
Nekaj o barvanju tekstila in še kaj tukaj.

Napisal/-a lpmami » So Maj 07, 2016 12:54 pm

Kolateralna korist letošnje pozebe je, da je do tal osmojen tudi ves japonski dresnik, kar ga vidim nas svojih vožnjah. Saj vem, da se bo obrasel ..._________________Barvit pozdrav,
Ladka s Povelj, Bahnkova
Zelenjava, rastline za barvanje, sadje

Napisal/-a Oldi » So Maj 07, 2016 12:17 pm

Ideja za biznis, vrtičkarjem prilagojeni pršilci. Obstoječi imajo ponavadi preveč pretoka, krožeči pa pokrivajo neprimerno področje.
Razmišljam o šobah na škropilnicah, na eno pipo bi jih lahko navezal kakih 10. Postavljal bi jih glede na veter.
Pa seveda dober sistem mokrega in suhega termometra, podprtega s softverom.

Napisal/-a muha » Pe Maj 06, 2016 8:36 am

muha je napisal/a:
Naši doma sodijo, da na oni sliki zgoraj kurijo s plinom, po obliki plamena sodeč. Ali so to posamezni plinski gorilniki, ali že kar napeljava, ker so pozebe pogoste?

pep je napisal/a:
Gledal sem en film o tem, to so posode z žagovino pomešano s petrolejem, tako je bilo vsaj videti.



juglans je napisal/a:
muha je napisal/a:
Naši doma sodijo, da na oni sliki zgoraj kurijo s plinom, po obliki plamena sodeč. Ali so to posamezni plinski gorilniki, ali že kar napeljava, ker so pozebe pogoste?


... parafinski vosek, 5l kanta pa bi naj zdržala cca 10 ur. Nekje 200 kom /ha, lahko pa tudi manj. Nekateri uspejo tudi le s 30-timi. Hazard ali intuicija, to je na predvečer pozebe pravo vprašanje.

Je tudi mene zanimalo in sem malce brskal. Hudi* frdamani, mi je letos kompletno skurilo praktišno vse sadje, ..... razen morda kakšnih bobovcev.

Kriza bo. Crying or Very sad

mfranc je napisal/a:
Nekaj dni nazaj je bil v delu zanimiv članek na temo zaščite proti pozebi.

Izgleda, da je trenutno najbolj v uporabi oroševanje nasadov. Po tem članku ta način ščiti do minus šest stopinj .... Rolling Eyes .

Navedli so tudi podatek, da je v Sloveniji s tem načinom zaščiteno 2% sadovnjakov, zraven pa primerjava, Tirolci ščitijo nekje 80, 90% nasadov.

Hmm, meni se zdi teh - 6 °C zelo optimistično ? Rolling Eyes

LP

notranjka je napisal/a:
nxyz je napisal/a:
Pred letisem gledala nek film,žal se ne spomnim naslova...v glavnem imeli so vinograde in napovedana je bila zmrzal prav tako kot na fotografijah so zakurili-le bolj na redko,vmes so bili ljudje,vsak je imel na rokah kot krila in so z njimi razpihovali toploto,ki jo je dajal ogenj,s tem so vinograd obvarovali pozebe.


Se spomnim tega filma ja.Celo nek naslov z metuljem v imenu ima.


Podobno kot v Švici ,pa v Avstriji takole pred zmrzaljo obvarujejo nasad marelic.
Kot sem gledala je ogenj malo drugače razporejen in ni v posodah,ampak zgleda kot tisoč malih tabornih ognjev.

Napisal/-a Oldi » Po Maj 02, 2016 10:40 pm

Gotovo se pa ne spomniš, ali je bila slana? Ob tokratni pozebi je bila vsaj prvi dan zračna vlaga tako nizka, da slane ni moglo biti.

Napisal/-a ferdo36 » Ne Maj 01, 2016 11:14 pm

Mislim,da gredo tvoja razmišljanja v pravo smer.Pomrznili niso samo cvetovi,ki so se dotikali kovertana,ampak vsi,ki so bili odprti!Ostali so samo cvetovi,ki so bili še zaprti in zdržijo tudi temp. pod -6!_________________Narava vse povrne!

Napisal/-a Oldi » Ne Maj 01, 2016 6:46 pm

Pika in Muha, zanima me le primerjava kot sva jo naredila s Ferdotyom, torej del zaščiten, del nezaščiten in če se da vremenske razmere ob tem; jasnost neba, veter, vlaga oziroma rosa.

Ferdo, ali je pomrznilo samo ob dotiku kovertana, ali pa so bile borovnice pod kovertanom vsesplošno bolj prizadete kot brez. Ali je bil možen kak drug dejavnik, ki bi recimo usmeril ali zadržal hladen zrak, zastrl nebo nad manj prtizadetimi borovnicami.

Pravkar dobil idejo oziroma postavil hipotezo: rosa je zaščita pred zamrzovanjem, kovertan pa jo verjetno precej prestreže.
Teorija:
Rosa zaradi kondenzacije vlage iz zraka dovaja toplito, ko pa začne zmrzovati pa drži temperaturo nad 0°C, čeprav ima zrak lahko 5 in več pod 0. Rastline pomrznejo malo pod ničlo, saj primesi vodi znižajo ledišče.
Rosa se dela zaradi kondenzacije vlage pri temperaturi pod rosiščem. Recimo, da so listi pod kovertanom zaščiteni pred sevanjem in podhladitvijo pod temperaturo rosišča, zato ostanejo suhi oziroma je na njih manj vlage. Zapiha vetrič z -5°C in dobro namočeni že na pol pomrznjeni listi preživijo, na pol suhi pa pomrznejo.

Napisal/-a ferdo36 » Ne Maj 01, 2016 5:23 pm

15. aprila 2001 je bila zjutraj temp. -6,3 st. C.Približno 80 grmov smo
pokrili s kovertanom,ista sorta v nadaljevanju pa je ostala nezaščitena.
Rezultat: 60 % pod kovertanom je pomrznilo,nepokrito pa le 20 %.
Seveda gre za ameriške borovnice.Včeraj jebilo -2,78 st.C in ni nobene
občutne škode,razen nekaj polomljenih vej,ker smo imeli snega 18 cm._________________Narava vse povrne!

Na vrh