Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

Čajevke

Napiši odgovor

Potrditvena koda
Vtipkaj kodo, ki jo vidiš na sliki. Vse črke so male, ničle ni.
Smeški
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:

BBCode je vključena
[img] je vključen
[url] je vključen
Smeški so vključeni

Preglej temo
   

Razširi pogled Preglej temo: Čajevke

Napisal/-a TANJA TT » Ne Avg 07, 2016 4:10 pm

Sončna,pri meni katastrofa Crying or Very sad ,naj ti to ne vzame poguma Smile ,mogoče je pri tebi drugačna zemlja,podnebje je več ali manj isto,a zemlja pri nas je zelo peščena in ne gredo nikamor.Adam je vedno ves bolan, pa tudi potegne se ne Crying or Very sad ,Clementino sem dala v lonec,da jo imam malo bolj pod nadzorom,Mme jules G. je po nekaj letih mučenja vzela konec Evil or Very Mad in to je vse v zvezi z čajevkami-tudi meni so zelo všeč,a žal samo na internetu Rolling Eyes

Napisal/-a Sončna » Ne Avg 07, 2016 10:28 am

Drage forumašice iz toplih krajev: kako se obnesejo čajevke po nekaj letih v vrtovih?
Po tujih forumih berem, da se v toplem podnebju (vroče poletje, mile zime) najbolje obnesejo čajevke in noazete ter kitajke. Sledijo burbonke (ki se pri meni kar dobro počutijo, čeprav so še mlade). Moja neznana čajevka to najbolj potrjuje, saj je izjemni zdrava in lepo pocvita( enako Crepuscule, moja prva noazeta). Obe sta v samo treh letih razvili velika zdrava grma (sta moji najbolj krepki zgodovinski vrtnici po rasti). Lepo raste tudi Mlle Franziska Kruger, Typsy Imperial Concubine je pa zelo delikat-krasni cvetovi ob ustreznih pogojih (nič vlage, ne premočno sonce). Adam je zelo podvržen črni listni pegavosti. Clementina Carbonieri in Mme Bravy sta pa še premladi, da bi lahko komentirala.

Napisal/-a Garden-ja » So Jun 08, 2013 1:01 am

Tema zaključena, nadaljujemo od tu dalje. IV

Hvala piki za pomoč!_________________Imenuj mi vrtnico in povem ti zgodbo ...

Napisal/-a pika » So Jun 08, 2013 12:13 am

Poezija je napisal/a:
Garden-ja napisala bom samo moje dosedanje, lahko zapišem zelo kratke izkušnje z čajevkami. Nekaj sem že zapisala na 11.str. na naših rožnikih. Ne bi rada nikogar odvrnila od njih, za popolno oceno rabim celotno drugo leto. Zakaj? Preprosto zato, ker sem jih posadila šele decembra 2011, spomladi še ni bilo skoraj nič iz njih, potem je pritisnilo sonce, vročina in celo poletnje sploh niso rasle in ne cvetele. Prvič so začele rasti po jesenskem dežju in nekaj cveteti, čeprav z redkimi cvetovi. Žal je bilo jeseni tudi preveč dežja, da nisem niti utegnila uživati v cvetovih, saj je bilo premalo suhega vremena. Ko je deževno vreme se namreč popki in napol odprti cvetovi zaližejo. Ko enkrat pride do tega pa se več ne moremo nadejati, da se bo rešil. Enostavno zgnije spodaj, vidi se rjava barva, cvet samo primeš in cel popek ali napol odprt cvet ti ostane v roki. Prav žalostno.
Prilagam slike, da boste videle za kaj gre.

Marie Van Houtte


Rosette Delizy



White Maman Cochet



Ampak sedaj pa poglejte tudi iz lepe strani - ko so pogoji idealni vam pokažejo svojo lepoto.

Adam. prijeten vonj čajevke





Cvet Homere je zelo majhen in tudi zelo varira z barvami. Vonj komaj zaznaven po čajevkah.

Homere




Catherine Mermet

h[img]ttp://i48.servimg.com/u/f48/17/38/20/04/14_10_14.jpg[/img]

Archiduck Joseph, cvetni lističi kar obstojni, diši enako kot Rosette Delizzy, zdrava


White Maman Cochet


Rosette Delizy je prava lepotica in vpadljivka. Diši malo popoprano a prijetno po čajevkah.



Vse so zelo zdrave.

Napisal/-a pika » So Jun 08, 2013 12:08 am

Poezija je napisal/a:
Edina čajevka ki jo imam White Maman Cochet (A.Marshall - Avstalija, pred l.1896) me vsakič ko zacveti očara. Rastlinica je še zelo majhna, redka in zelo počasi raste. Sedaj cveti z razmaki tretjič, vedno samo po en cvet. Je pa res vsakič zelo različen. Vonj je srednji, po čajevkah.

Prvi cvet
Namesto fotografij/-e s Slikomata je bila vidna reklama, ki sem jo Melona izbrisala.

Drugo cvetenje:
Namesto fotografij/-e s Slikomata je bila vidna reklama, ki sem jo Melona izbrisala.

Tretji cvet, ki se je odprl te dni
Namesto fotografij/-e s Slikomata je bila vidna reklama, ki sem jo Melona izbrisala.

Garden-ja je napisal/a:
Tako ljubko nafrfuljeno sredino ima.

stara postaja je napisal/a:
Drage poznavalke, imam eno vprašanje: pravzaprav niti ne vem, za katero vrsto gre..Poleti sem dobila od moževe nečakinje, ki živi razpeta med Indijo in Slovenijo majčkeno vrtnico. Spomladi jo je prinesla iz Indije, eno zase, eno zame. Najprej mi je sicer rekla, da ima zame vrtnico, ki divje raste v Indiji. Zelo sem se veselila, da bom dobila botanično vrtnico. Toda ko sem jo videla cveteti, sem podvomila in vprašala, kje jo je pravzaprav našla. Priznala je, da ob robu zapuščene vrtnarije ob parku. Torej gotovo ne gre za botanično, ampak podivjano gojeno. Ko sem videla te fotografije čajevk, se mi je zdelo, da je imela moja zelo podobno grajen cvet kot ta gornja. nekako nafrfuljen, kot pravi Garden-ja. Barva je bila roza, brez vonja. Ker v njenii domovini temp. ne padejo pod 10 stopinj, je nisem uapala pustiti zunaj čez zimo. Imam jo v lončku, kot sem jo dobila v hladnem, svetlem prostoru. Danes sem preverjala kako je z vlažnostjo prsti in ko sem se dotaklnila listov, sem začutila močan vonj po klinčkih, zanimivo, ker cvet ni dišal. Ima tudi nov, a zelo nebogljen cvetni popek. Slikala sem jo z mobitelom poleti, a je slika prcej slaba, pa še naložiti je ne znam. Če bi imela št. kakega mob. od vas, bi jo poslala..
Ne vem, če je prav, da je na hladnem, nečakinja jo ima v stanovanju in ji ponovno cveti. ne bi je rada izgubila.
P.s. prinesla mi je tudi evkaliptus, ki ki na toplem zelo lepo raste.
Upam, da se bo komu zdelo vredno prebrati in povedati svoje mnenje. lp

stara postaja je napisal/a:
Pozabila sem povedati, da se barva cveta preliva in spreminja od temnoroza, skoraj karminasto rdeče do bele, tudi nista bila oba cveta enaka, eden je bil skoraj bel.

Garden-ja je napisal/a:
Vsekakor je zunaj ne puščaj preden ne bo odrasla rastlina v loncu pa tudi takrat jo bo potrebno zaščititi pred mrazom, v bistvu so zdaj čez zimo idealne hladne tople grede kjer temperatura ne pade pod 5 stopinj in ne zraste preko 20. V to zadnje nisem toliko prepričana ker o čajevkah piše, da naj bi cvetele preko celega leta.
Jaz nimam še nobene čajevke, pet jih prihaja s tokratnim naročilom tako da bom izkušnje šele pridobivala, lahko pa vseeno povem, da večinoma nimajo posebnega vonja, barva cvetov se preko letnih časov močno spreminja, barve pa se prelivajo. Ko je hladno, postanejo bolj intenzivne in temne. Cvetovi niso veliki, so pa številni, rastline cvetijo do snega in so med prvimi, ki zacvetijo. Cvet je značilno neurejen, cvetni lističi so postavljeni v vse smeri in so na otip zelo nežni, prosojni.
Obrezuje se jih praktično ne oz. čimmanj, sčasoma zrastejo v ogromne grme, ki obdržijo urejeno obliko kljub neobrezovanju. Odstranjujemo seveda stare veje.

Poezija jih je sadila lani in ni preveč zadovoljna z njimi, jo bomo prosili, da še sem prilepi svoje fotografije in izkušnje, kar sem jaz slišala od tistih, ki jih imajo, pa me je spodbudilo k temu, da jih bom sadila na eno od najbolj vidnih gred tik ob hiši. Sem pa izbrala same sorte, ki imajo rjasto-oranžno-bordo tone.

Svojo čajevko kar čuvaj in prenesi v hladen svetel prostor, spomladi pa pognoji, da bo zacvetela. Bomo poskusili ugotoviti, kaj je. Doma imam knjigo o čajevkah v kateri so najbolj znane sorte ampak če je iz Indije, lahko pričakuješ karkoli.
Fotografije lahko tudi komu pošljem, ker več glav več ve.
Res upam, da jo boš ohranila.

stara postaja je napisal/a:
O hvala, Garden-ja. Vsekakor jo bom zelo čuvala. Sedaj je že kar lep čas notri, kot druge posodovke, v prostoru, kjer je temp. nad ničlo tudi v najbolj mrzli zimi, pa svetlo je.
Bom pa še danes pisla nečakinji Micki, naj poslika svojo cvetočo. Potem bom prosila sina, da mi pomaga fotografije (moje in njene) spraviti na forum.
Ko bo verjetno spomladi spet odpotovala, jo bom vsekakor prosila, naj prinese kako botanično, čeprav si v resnici niti ne predstavljam, kako je v Indiji v naravi...

Poezija je napisal/a:
Brez slike ni nič, ampak pošlji v drugo temo-identifikacije vrtnic. Lahko bi bila tudi katera kitajka.

Napisal/-a pika » Pe Jun 07, 2013 11:26 pm

Garden-ja je napisal/a:
Čajevke (Tea) zato, ker so jih v Evropo iz Orienta prepeljali s tovornimi ladjami vzhodnoindijske družbe, ki so na krovu prenašale čajne lističe. Menda tudi zato, ker naj bi vonj njihovih cvetov spominjal na vonj pravkar odprte čajne vrečke. Vonj naj jim bi dajala v naravi rastoča Rosa Odorata, njihova prednica, hkrati pa so od nje podedovale tudi polprezimnost. Drugi njihov starš je Rosa chinensis, deloma Rosa gigantea.
Prvi križanec izpod rok človeka naj bi bila čajevka Safrano, ki je bila svetu predstavljena l. 1839. Nedolgo za tem so preplavile trg in obnorele predvsem višje sloje, gojili so jih v oranžerijah ali jih pozimi prenašali za steklo.

Safrano (Beauregard, 1839):

Vir: Laurel Street blog

Čajevke tvorijo nižje in lepo raščene, polne, kroglaste grme. Njihovi cvetovi so srednje veliki do veliki, barve pa so vse od pastelnih do rožnatih, češnjevih in rjastih. Cvetovi so srednje veliki do veliki in vseh oblik, marsikateri cvet že nakazuje razred hibridnih čajevk (sloki popkasti cvetovi).
Čajevke remontirajo - prvo, pomladno cvetenje je dolgo in obilno, kasneje pa šibko pocvitajo.

Ne marajo mraza, so ene bolj občutljivih vrtnic in na kontinentu jih moramo dobro zaščititi. Ne marajo niti močnega obrezovanja. Odstranimo star, odslužen in suh les, ostalim vejam obrežemo največ tretjino. Preko rastne sezone redno odstranjujemo odcvetele cvetove.

Čajevke rade obolevajo zato jih moramo redno gnojiti in ščititi pred boleznijo, predvsem črno pegavostjo.

Čajevke so nam dale tudi številne vzpenjave sorte, ki so veliko bolj primerne za celinsko podnebje.

Nekatere bolj znane, še danes cenjene čajevke so:

Archduke Joseph (Nabonnand, 1892)

Avtor: jofoodie


Vir: Bermuda's Garden

Duckesse de Brabant (Bernede, 1857)

Vir: Chambleeroses


Vir: Chambleeroses

General Schablikine (Nabonnand, 1899)

Vir: Tinipic

Po čajevkah pa so med nas prišle hibridne čajevke, ki našim vrtovom vladajo še dandanes.

Čajevke

Napisal/-a crtj-admin » Če Jan 01, 1970 1:00 am

(Prenos iz arhiva)

Na vrh