Pomlad pri nas kljub malo bolj konkretni zimi ne zamuja. Marelic nisem uspe še niti obrezat pa se že pripravljajo na cvetenje [img][/img]_________________Pod Čavnom visokim prebivam,z bistro vodico se umivam,gledam dolinco prekrasno,vidim Vipavco počasno.
Ko mi je pred leti (prav tako na prunus-u) pocila skorja na deblu (na vecji razdalji, a ne tako raztrgano), sem rano veckrat prepasal - prevezal, da je razpoko skoraj zaprlo in rano zamazal. Napravil sem zascitni ovoj iz vrtne koprene, ga preko rane narahlo privezal in odstranil sele v jeseni. Rana se je lepo zarasla.
V kolikor so poskodbe (raztrganine) nadeblu drevesa prevelike, bi bilo potrebno "mosticno" cepljenje (bypass), da drevo prezivi. Tega pa sam se nisem pocel.
Preseneča me zlasti to, da niti ni videti, da bi se drevo kaj dosti sekiralo glede tega grozno zgledajočega pokanja. Vendar goba - to pa se mi zdi dosti bolj kritična zadeva.
Problem je da se je v lesu ze naselila goba. Najbolj racionalno je da marelico izruvas i nposadis novo. Za naslednjo pa bodi pozoren na rane tudi od obrezovanja katere azurno zamazujes z pasto_________________Pod Čavnom visokim prebivam,z bistro vodico se umivam,gledam dolinco prekrasno,vidim Vipavco počasno.
včasih so kmetje na orehu in drugih sadnih drevesih sami naredili dve do tri rezi podolgem čez deblo, potem ni po svoje pokalo, in ni nastala nobena škoda. da skorja poka si razlagam tako, da se življenski sokovi prekmalu začnejo "pretakati in povečajo volumen življenskih žil drevesa"- nasploh če je drevo bilo gnojeno jeseni. skorja debla še ni pripravljena in poka. Metuljc in ostali ne se smejat, a tako si Janezek razlaga problem pokanje skorje. lpvoda_________________Nekoga moraš imeti rad, pa čeprav trave, reko, drevo ali kamen, nekomu moraš nasloniti roko na ramo, da se lačna, nasiti bližine, nekomu moraš, moraš,...(I. Minatti)
voda, mislim, da se ti noben ne bo smejal, tako razlago sem slisal tudi jaz. Seveda, beljenje dreves je tisto, kar naj bi pomagalo/preprecevalo, ampak, na nasem koncu beljenih dreves sam skoraj ne vidim vec. Moje drevo je (do danes, seveda) prezivelo, posledic ni vidnih. Z gobo se nisem imel tezav in nimam nikakrsnih izkusenj. Verjetno pa, Batagelj, imas prav.
Cas mirovanja dreves malo podalsamo z beljenjem debla in debelejsih ogrodnih vej. Se posebno je to beljenje nujno potrebno pri marelicah. Za kaksen teden lahko podaljsamo mirovanje tudi z primerno podlago. Po mojih izkusnjah najkasneje odzenejo marelice cepljene na slivo. Najhitreje pa na mirabolani_________________Pod Čavnom visokim prebivam,z bistro vodico se umivam,gledam dolinco prekrasno,vidim Vipavco počasno.
glede gobe imam eno vprasanje. Ko napade goba drevo, ali razumen sadjar uposteva kot okuzeno celo drevo - ali ga lahko do visine prve gobe smatra kot pogojno uporabno za nadaljno precepljenje? Je se kaj upanja?