Hja, na napakah se učimo. Sedaj sem jih naredil že toliko, da je tole s kurjekom bila zadnja. Od sedaj naprej bo moje gnojenje premišljeno in ne kr neki.
Edino pri kakem obrezovanju se mi še lahko zalomi, vse ostalo sem zdaj naštudiral. Tam še moram dobiti par nasvetov na nekaj mojih vprašanj, ko bo čas za to.
Glede na to, da je am. borovnica tako občutljiva glede gnojenja in tako delikatna zadeva, se prav čudim, da je preživela pri ameriških indijancih vse skozi čas do danes, brez amonsulfata in podobnih stvari. Da ni postalo vse starikavo in izumrlo.
No, zares: Tam je živela v svojem prvobitnem okolju, z vsem, kar je pomagalo, da se je sploh razvila, pri nas je pa priseljenka. In še silimo jo, naj čimbolje obrodi.
Glede na to, da je am. borovnica tako občutljiva glede gnojenja in tako delikatna zadeva,
Saj ni tako občutljiva, veliko je še bolj občutljivih sort sadja. Samo treba se je držati preizkušenih vrednosti in količin gnojil. Je pa z eno besedo zelo skromna in radi pretiravamo z gnojenjem.
Boštjan je napisal/a:
se prav čudim, da je preživela pri ameriških indijancih vse skozi čas do danes, brez amonsulfata in podobnih stvari. Da ni postalo vse starikavo in izumrlo.
Lahko se čudiš tudi ostalemu sadju, recimo jagodam, ki kot veliko sadja delijo isto usodo. Človek jih je skozi zgodovino kultiviral "izboljšal" za večje plodove, večjo rodnost, itd. Celo za večjo odpornost ha, ha!_________________mfranc
Meni se zdi borovnica zelo nezahtevna. Jaz sem jih posadil v šoto in iglice, sedaj vsake toliko dodam malo iglic, božično smrečko zmeljem in dam njej za papcat in je to to. Verjamem, da se da pridelati več, ampak prvi ukrep pri tem bi bil optimalno dovajanje vode. Pa bi mi dala več. Potem šele gnojila in kaka uporaba FFS. Ogromna razlika od rastlin, ki brez kolikor toliko prave rezi in FFS ne dajo praktično nič v nekaterih letih oziroma kar crknejo. Denimo breskve, zadnje čase marelice ...
Če ne bilo teh nadležnih Suzukijev, bi bila borovnica res ekstra super in neobčutljiva ter skoraj neproblematična ...
pa čedalje več težav. Naslednje leto bom prej nastavil pasti in ne šele pri dozorevanju. Mogoče bi bilo uspešno, če bi že spomladi nastavljal pasti, da bi čim več samic ulovil, saj se verjetno s prvimi sadeži precej razmnožijo. Ne vem, mogoče je že pri majskih češnjah velik razvoj te PVM.
Pa dobit spodobno sadiko v trgovini je tudi kar zahtevna reč - kaj vse se prodaja in za kak denar, res hudo. Nič ne nuca, da imaš plac spedenan v nulo, če potem daš noter nekaj tacga, kar še za na kompost ni (pred leti sem pritrogal z ulončeno borovnico še rogato zajčjo deteljico, ki se je zdaj več ne znebim) ...