Papasmrk, podlaga je lahko tudi debelejša - 2cm ali še kaj več. Pomembno je, da lubje ni predebelo in ostarelo. Najboljše je, če je podlaga na mestu, kjer jo bomo cepili stara eno ali dve leti. Pri debelejših podlagah moraš biti bolj pazljiv, da ne odrežeš prevelikega "okenca", pa hkrati, da dovolj globoko zarežeš, da prerežeš res do lesa.
Tudi jaz sem včeraj prvič cepil s T okulacijo in sicer žlahtno češnjo na divjak češnje. Sem imel soseda za učitelja. Juhej!!! Letos pa sem zbral tudi veliko semen divje češnje, ki so že posejane na gredo.
Ravnokar pri prijatelju poizkusil s T okulacijo pa ni šlo, ker ni več dovolj muževno, se je že zalepilo nazaj. Pa sem probal s ploščično okulacijo. Je to ena izmed prednosti ploščične okulacije, da lahko cepiš tudi malo kasneje, ko ni veš tako lepo muževno?
Je to ena izmed prednosti ploščične okulacije, da lahko cepiš tudi malo kasneje, ko ni veš tako lepo muževno?
Mislim, da ja. Prebral sem, da s ploščično okulacijo lahko pričneš že v začetku junija in, kot berem tu na forumu vse do septembra.
Danes pa sem jaz cepil kaki. (ploščična o.) Sorta tipo, podlaga pa sejanec Diospyros kaki. Dva cepiča sem poizkusil z T okulacijo. Muženo je bilo in bomo videli kaj bo uspelo.
Papasmrk, ja, tu je res malce težje ugotavljati uspešnost cepljenja. Vendar prvo sliko dobiž že, ko odstranjuješ folijo. Če je vstavljeno oko svežega izgleda, potem je to dober znak. Enako opazuješ tudi kasneje, oko, ki se ni prijelo, prične dajati znake sušenja (porjavi, se naguba ali celo odpade). Mora pa to živo oko tudi uspešno prezimiti in je njegovo odganjanje spomladi res tisti pravi znak uspeha.
Takole po dveh tednih izgledajo cepiči limone na dveh divjakih. Pri drugem se je malce mudilo, ker se je olfa nož odločil zapičit v palec. Pri vseh cepičih sem pustil še cca. 5mm peclja, ker sem se bal da bom zarezal brst, in ko sem včeraj odstranjeval folijo, sta lepo odpadla. Sedaj pa čiči in čaki