Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

Gojenje kumar

crtj-admin
Site Admin
Prispevkov: 5392
Pridružen: So Okt 26, 2024 7:06 pm

Gojenje kumar

Odgovor Napisal/-a crtj-admin »

(Prenos iz arhiva)
Uporabniški avatar
Plamenka
Prispevkov: 9598
Pridružen: Pe Maj 31, 2013 2:00 am
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Plamenka »

Iz knjige Plodovke avtorice Mihaele Černe

Kumare so v Indiji gojili že 3000 let pred našim štetjem. V srednjem veku so jo začeli gojiti tudi v srednji Evropi.
Kumara je enoletna rastlina, ki ima večino korenin do globine 0,5m. Vreža lahko zraste tudi do 10m. So tujeprašne rastline, pri samooprašitvi se hitro degenerirajo. Seme je kaljivo do 8 let.
Če kumare gojimo predvsem za vlaganje, jih je treba obirati vsak ali pa vsak drugi dan in razvijajo se vedno novi plodovi. Če jih gojimo za solato, je ritem rasti počasnejši. Pri gojenju kumar za seme pa se, ko se razvije nekaj plodov, razvoj poganjkov in cvetov popolnoma ustavi.
Če gojimo kumare za vlaganje, moramo vedeti, da razvoj plodu prevladuje nad razvojem poganjkov. Ko ima rastlina 4-6 plodov, preneha rast poganjkov. Če želimo obirati manjše plodove za vlaganje, moramo takoj, ko dosežejo dolžino okoli 6 cm, obrati vse. Ko ni več plodov, se ponovno začne razvoj poganjkov, na katerih nastajajo novi cvetovi in plodovi. Tako z rednim obiranjem pospešujemo razvoj poganjkov in cvetov. Če pa kumar ne obiramo redno, na vreži prenehajo nastajati novi cvetovi, plodovi pa zorijo. Rast korenin preneha, listi začno rumeneti, korenine pa odmirati. Tak ritem rasti je tudi pri nizkih temperaturah in pri pomanjkanju vlage.

Kumare dobro uspevajo samo na območjih, kjer so temperature vsaj 2 meseca okoli 20 stopinj, 3 mesece pa od 17-19 stopinj.
Optimalna temperatura za razvoj je od 25-27 stopinj. Pri temperaturah nad 42 stopinj rastlina ne raste več. Pod 15 stopinj pa prenehajo nastajati novi listi.
Za vznik je potrebna minimalna temperatura 12-13 stopinj, optimalna pa 25-28 stopinj. Vznik sort pospešimo, če nabreklo seme damo za 24 ur na -4stopinje.
Za normalen razvoj kumar je pomembno, da je razlika med temperaturo podnevi in ponoči 4-8 stopinj. Zelo neugodno na plodove delujejo močna temperaturna nihanja.
Kumare zahtevajo tudi dovolj vode. Zahtevajo zračna, humozna in s hranili in vodo dobro oskrbljena tla. Gnojimo jih s hlevskim gnojem ter mineralnimi gnojili. Optimalen pH je 6.
Na isto mesto sadimo kumare po 4-5 letih, da se ne prenašajo bolezni. Predhodni posevki so: žita, fižol, bob, inkarnatka, zimska solata, redkvica, zimska špinača. Po kumarah pa sejemo korenovke ali česen.
Ana
Prispevkov: 514
Pridružen: Po Sep 15, 2014 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Ana »

Ali kumare prej nakalite, ali jih sejete direktno na prosto? Jaz sem jih do letos vedno direktno na prosto.

Hvala za odgovor.

Ana
Uporabniški avatar
muha
Site Admin
Prispevkov: 17322
Pridružen: Ne Okt 27, 2024 7:08 pm
Kraj: Medvode okolica

Odgovor Napisal/-a muha »

Prve vedno predvzgojim v lončkih. Sejem okrog 20. aprila, na prosto presajam po ledenih možeh. Drugo sejanje opravim v začetku do sredine junija na prosto. Ko zgodnjo setev pobereta vročina in plesen, jo nadomesti kasnejša, ki potem vztraja vse do mraza.
Uporabniški avatar
Peter
Prispevkov: 700
Pridružen: Ne Jun 09, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Peter »

Sem zasledil, da nekateri odstranjujejo zalistnike tudi na kumarah.
Kakšne izkušnje imate vi?
Uporabniški avatar
muha
Site Admin
Prispevkov: 17322
Pridružen: Ne Okt 27, 2024 7:08 pm
Kraj: Medvode okolica

Odgovor Napisal/-a muha »

Nikoli jih nisem, tudi slišala nisem še nikogar, da bi jih. Moja izkušnja s kumarami je, da jih je treba pustiti čimbolj pri miru. Že, ko sem na tleh malo premaknila vrežo, ker mi je bila napoti, je taista rada zastala v rasti.
Uporabniški avatar
Peter
Prispevkov: 700
Pridružen: Ne Jun 09, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Peter »

Tu je zapis iz Vrt obilja:
Odstranjevanje zalistnikov kumaram
Kumare so znane po svoji bujni rasti v mesecu juniju in juliju, nakar sledi ogromno pridelka, ki ga sproti nikakor ne moremo porabiti. Zaradi te bujne rasti, se v tem času rastlina tudi izčrpa in kmalu se začnejo sušiti listi in rastlina propade. Z odstranjevanjem zalistnikov, kumara ne doživi pretirane rasti in imamo pridelek enakomernejši ter dlje časa na voljo.

Midva eno rastlino kumare želiva vzgojiti v eno steblo, kar pomeni, da probava odstranit vse zalistnike, ki se pojavijo. Velikokrat kakšen uide in potem kumara naredi več stebel, ampak pustiva maksimalno 2 do 4. Zalistniki se pojavijo med vsakim »križiščem« stebla in lista, kjer so zraven tudi cvetovi in vitice. Zalistnik prepoznamo, ko je dolg nekje 5 cm in ga odščipnemo. Odstranjujemo lahko tudi daljše zalistnike, če nam slučajno »pobegnejo«.

Nekatere sorte imajo manj zalistnikov, spet druge več. Če smo s takšno nego dosledni in nam uspe ohranit eno steblo, lahko kumaro gojimo ob vrvici kot paradižnik.


Sam imam ravno to težavo, od začetka zelo bujna rast, ogromno pridelka in raslina konec julija, začetek avgusta, dokončno propade s postopnim venenjem listov. Lani sem poskusno vzgojil nove sadike, da so bile pripravljene konec julija, vendar z njimi ni bilo preveč uspeha.
Letos imam 14 kumar 2 različni sorti. Razmišljam, da poskusim še to možnost.
Je kdo drug že poskusil?
Eden od razlogov za propad, ki mi je pred tem prišel na misel je tudi, ker zalivam pozno zvečer z mrzlo vodo. Letos so doma 3 200l sodi, v katerih bom segreval vodo kakšen dan pred zalivanjem. Ker teh težav nisem imel na njivi, nekaj kilometrov proč, kjer sem ravno tako uporabljal toplo vodo za zalivanje.
mil
Prispevkov: 1418
Pridružen: Ne Apr 26, 2015 2:00 am

Odgovor Napisal/-a mil »

Pozdrav

V lanski sezoni sem gojila kumare kot eno steblo, poskusila sem redno odstranjevati zalistnike.

Meni se je to res obrestovalo. Rastline so imele redno plodove in so šele v avgustu ( nekatere šele v septembru ) začele zmanjševati količino plodov. ( listi so rumeneli...) Gojila sem jih ob treh, trikotno postavljenih stebrih, ( 60 cm narazen) ki sem jih obdala z mrežo. Pet takih kupčkov je dajalo plodove nam in sosedom...

Lepo bodimo, Mil
Uporabniški avatar
muha
Site Admin
Prispevkov: 17322
Pridružen: Ne Okt 27, 2024 7:08 pm
Kraj: Medvode okolica

Odgovor Napisal/-a muha »

Zanimivo in vredno poskusiti. Prvo sajene mi vedno kmalu propadejo, bom poskusila še to varianto.
metuljc
Prispevkov: 9399
Pridružen: So Jun 01, 2013 2:00 am
Kraj: Rimske Toplice

Odgovor Napisal/-a metuljc »

Tudi Vrt obilja pravi enako.
Odgovori