Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

Ameriška borovnica - Vaccinium corymbosum - I.

Odgovori
Tehnicni
Prispevkov: 20
Pridružen: Sr Avg 28, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Tehnicni »

Borovnice so pristale na ciljni lokaciji.
Po večkrat neuspešnem iskanju iglic sem končno našel recept, lod kupom smrekovih vej, ki so jih zmleli za sekance, je tega kolikor hočeš, za zgornji sloj in zastirko sem porabil poln tvingotov prtljažnik iglic. Zastirka je debela cca 5cm, več ni šlo, jo bom dodal ko se posede.

V lončku Obi-jevih borovnic so bile zemlji primešane neke drobne svetle kroglice različnih velikosti, največje morda premera 3mm. Kaj bi to lahko bilo?


Trava že poganja, kmalu bo kot v pravljici.
izbet
Prispevkov: 201
Pridružen: To Jun 18, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a izbet »

Lepo, lično si tole naredil! Upam, da je tudi znotraj tako lepo urejeno... Laughing Laughing

Kar se tiče belih zrnc, je to PERLIT. O perlitu smo na forumu tudi že dosti pisali. Malo pobrskaj nazaj. V treh besedah pa lahko napišem, da perlit med drugim skrbi tudi za aerizacijo substrata.

Praviš, da si dobil smrekove sekance... To je vse uporabno! Lahko bi jih mešal v spodnje plasti. Ne samo iglice. Še vedno jih lahko dodaš še v zastirko. Pri meni na vetrovni lokaciji, so se koščki vej (aka sekanci) pokazali dobro tudi kot "obteževalnik" žaganja.
Tehnicni
Prispevkov: 20
Pridružen: Sr Avg 28, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Tehnicni »

Ne, veje so predelali v sekance in jih odpeljali, ostal pa je cca 5cm debel sloj iglic, ki sem jih mešal z belo šoto za gornji sloj, del pa uporabil za zastirko.
Pred pobiranjem iglic je ful deževalo, pa so bile ponekod iglice na dnu debelejšega sloja še vedno suhe, kako to, se lahko iglice obnašajo kot slamnata streha? Nasploh kakšna zastirka so iglice?
Če se prav spomnim sem prebral, da se borovnice sadi 5cm globje kot so bile v lončku in če dam čez še 2cm zastirke je to že hudo visoko?

Takole izgleda zastirka, vejic praktično ni, upam, da ni preveč zračno, morda bi bilo dobro primešati 1:1 žaganje.
izbet
Prispevkov: 201
Pridružen: To Jun 18, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a izbet »

Ni previsoko...Lahko komot daš še robe. Mislim pa, da ja kar lepo zastrto. Boš pa videl sproti kako se bo obnašala zastirka skozi čas. Tako in tako, je zastirko (žaganje) potrebno dodajati skoraj vsako leto....Nazadnje urejal/a izbet 19 Okt 2013 10:57; skupaj popravljeno 1 krat
voda
Prispevkov: 2615
Pridružen: Če Jun 06, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a voda »

(s klikom na sliko jo povečaš) tehnični prilagam ti sliko z iglicami. umetno dvignjeno gredo v drugem letu starosti. letošnja plast je lepo vidna. vmes, med novimi plastmi iglic (3x3 nabasane karijole) sem potrosila malo zemlje, in v nekaj dnevih večkrati zalivala, vmes hodila po njej. na vrhu pa sem dala eno karijolo humusa in takoj zasjala z radičem in znova zalila. saj kaj drugega za sejat sedaj ne bi imelo smisla. bomo videli kako bo.

iglice se obnašajo, kot si omenil enako kot slama a le za kratek čas. ispod borovc so naravna zaščita pred vročino potem zgnijejo in je odličen humus a mogoče bolj kisel. Res pa je, da je razlika iglic med borom in smreko. borove so tanjše in daljše, smrekine debelejše in krajše, a mislim, da na vlago enako reagirajo.

hotela sem ti pokazati, a žal nimam posneto, lanskoletno na enak način pripravljeno nižjo dvignjeno gredo v katero sem posadila vrtnice in trave. torej od pomladi do jeseni položenih iglicah in nekaj bambusovih listov sem nasula zemljo. seveda vmes večkrat brez rastlin namakala. jeseni sem naredila luknjo, v njo nasula humus in posadila rastline. zelo uspešna greda je. bližnji posnetek vrtnic, trave in mnogocvetne kadulje Victoria na tej gredi. lpvoda

izidor
Prispevkov: 20
Pridružen: Če Jun 20, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a izidor »

Pozdrav vsem,

A že kaj pripravljate teren oz. gredice za jesensko sajenje borovnic? kopanje jarkov, nabiranje materiala po gozdu....

Ali je čas že primeren za jesensko špricanje z bakrom? a bi blo pametno še kakšen teden do dva počakat?
ferdo36
Prispevkov: 1227
Pridružen: To Jun 04, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a ferdo36 »

Ne bodimo nestrpni!Z bakrom škropimo,ko prične odpadati listje.
Če pa grm konec oktobra še raste,ga ustavimo z močno 2-3% mešanico z bakrom.Še pomembnejše pa je pomladansko tretiranje z bakrom._________________Narava vse povrne!
ferdo36
Prispevkov: 1227
Pridružen: To Jun 04, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a ferdo36 »

Kaj je borovničarji?Ste čisto zaspali?Treba je saditi,presajati itd.
Če kdo potrebuje kakšno sadiko,imam kar nakaj sort na razpolago._________________Narava vse povrne!
izbet
Prispevkov: 201
Pridružen: To Jun 18, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a izbet »

Za zdaj še nič ne sadimo, vendar kolikor "slišim" se bo kar nekaj borovnic posadilo!
Pri nas pravkar poteka organizacija ponovne ekspedicije po sadike. V glavnem, bomo sadili malo kasneje, ko vse pripeljem. Žaganje se stara od poletja in ima ves čas podporo UREA-e. Tako, da za substrat ne bo težav.
ferdo36
Prispevkov: 1227
Pridružen: To Jun 04, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a ferdo36 »

Upam,da pri tvoji ekspediciji računaš tudi na mene oz. sadike za mene.
Lp. Ferdo_________________Narava vse povrne!
Odgovori