Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

Lavandula angustifolia - navadna sivka in sorodne vrste

Odgovori
metuljc
Prispevkov: 9399
Pridružen: So Jun 01, 2013 2:00 am
Kraj: Rimske Toplice

Odgovor Napisal/-a metuljc »

Joj, kate, potaknjenci so pač nekaj najbolj ensotavnega. Jaz konec marca/začetek aprila, ko sivko porežem, naredim šopke po kakšnih 5 porezanih vejic, jih dam v prst kot šopek tako, da za 4 prste gledajo iz zemlje. Zalijem in pustim. Se obnese na gredi, pa tudi v loncih, koritih. Mislim, da so mi, ko sem tako nasadila kakšne 7 metrov roba grede ob vrtnicah, zacvetele, sicer malo, že prvo leto. le tu in tam je kakšna vejica ostala suha, to sem odstranila šele jeseni, da nsiem motila rastočih.
Moji sejančki pridno rastejo tisti prezimljen je visok kakšnih 5 cm, ostali, vsaj 50 jih je, imajo 1. ali 2. parvi listek. Mislim, da je bila kalitev vsaj 80%. Sem pa res pobrala seme sama z enega grmička, poleti, jeseni pa sejala.
juglans
Prispevkov: 3381
Pridružen: Po Jul 01, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a juglans »

Za potikanje je še ena možnost s katero sem napravil oooogromno potaknjencev.
Ravno sedaj, spomladi, ko sivka odganja so poganjki zelo mehki, krhki in se z lahkoto odlomijo. Če jih malce bolj na kratko upogneš mora stebelce počiti in se lepo ter brez zatrganja prelomiti. Takšni "vodeni" potaknjenčki se tudi zelo lepo ukoreninijo, morajo pa biti v senci in konstantno vlažni, a ne mokri (bistvena razlika). Zacvetijo naslednje leto, tudi prezimiti bi morali brez težav.
Je pa pri sivki dobro vedeti, da ji vlažna celinska klima, predvsem v zimskem času izrazito škoduje. Tudi težja ilovnata tla je ne stimulirajo. Najlepše primerke se opazi na kakšnih dvignjenih področjih, kjer je zemlja bolj odcedna, klima na splošno pa bolj vetrovna.
Sanjarka Ana
Prispevkov: 1193
Pridružen: Ne Jul 07, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Sanjarka Ana »

Tudi ni vsaka sivka pač ... samo sivka.
Sicer so tule še male rastlinice, ampak so štiri različne sorte sivke (ne vem jim točnega imena, samo preprosto so si med seboj različne).

Prime se praktično povsod:

Mlade, stare že olesenele, celo pri spomladanski rezi sem viške posula na ravno frišno potko na vrtu (zaradi mokrote) in tudi tam poganja ona, za katero nikoli ne bi mislila( v zgornjem desnem kotu). Pa jih vsak dan pohodim (jah, nisem ravno lahka). Embarassed
Že različne sorte so za mene cela znanost, potem pa še rez. Ta spomladanska. Letos testiram to rez na sivkah, ki jih med seboj deli potka iz betonskih tlakovcev.

Na desni strani so porezane, na levi samo sem ter tja kaka vejica. Vidna je razlika. Ampak trenutno. Kaj to pomeni skozi čas ...... čez leto ali dve, kaj več? Tu je pač nekakšna "testna sivkina steza".
voda
Prispevkov: 2615
Pridružen: Če Jun 06, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a voda »

ponavadi se sivka reže po cvetenju, tako da se rastlina pripravi za zimo. oblika je izredno lepa tako "jastučno polkrožna" (joj kakšen izraz). ko je obrezujem seveda odrežem tud nekaj listov z steblom vred. no te 5-7cm stebla potaknem v zemljo ali lonec. naj bo nekje v polsenci in vlažna zemlja. vse se prime. lpvoda
PS: šopke sivkinih cvetov povežem z rafijo v cik cak sistem in jo obešam na vse konce in kraje. za šopke je potrebno na pol razcvetele cvetove rezat, drugače se osipajo._________________Nekoga moraš imeti rad, pa čeprav trave, reko, drevo ali kamen, nekomu moraš nasloniti roko na ramo, da se lačna, nasiti bližine, nekomu moraš, moraš,...(I. Minatti)
voda
Prispevkov: 2615
Pridružen: Če Jun 06, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a voda »

ah ko berem za nazaj, saj vse kaj sem povedala je že Muha napisala na začetku.
SAna, ma kaj si sedaj sivki na desni cvetove porezala? lpvoda_________________Nekoga moraš imeti rad, pa čeprav trave, reko, drevo ali kamen, nekomu moraš nasloniti roko na ramo, da se lačna, nasiti bližine, nekomu moraš, moraš,...(I. Minatti)
Sanjarka Ana
Prispevkov: 1193
Pridružen: Ne Jul 07, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a Sanjarka Ana »

Na Voda, v prvem tednu aprila. Izgleda dokaj borno proti levo, vendar bo prav tako bujno cvetela.
V celinski Sloveniji (sploh pa pri nas na hladni Gorenjski) se sivka obrezuje spomladi. Nepisano pravilo pravi proti koncu marca, v praksi pa je ponavadi tako, da ko opazimo prvo mlado zelenje znotraj grmiča - potem je pač na vrsti rez. To je bilo letos konec prvega tedna aprila. Rez po cvetenju ni običajna sivkina rez, saj porežemo kar štrli iz grmičev oz. nekje največ 10 cm pod cvetnim steblom. Glavna rez pa tako kot zgoraj .....nekje na npr.: 1/3 rastline. Tako gre pri nas na Gorenjskem.

Ja pa čisto lep izraz si uporabila jastučno polkrožna.

Skratka pri nas sivka ne prezimi pri jesenski rezi na 1/3. Preverjeno. Tako je pri nas ne pripravimo na zimo, pač pa na umiranje.
Bom pofotkala še tukaj(15 km zračne linije), ko so bile obrezane na 1/3, na isti dan (tako kot one desno zgoraj), ampak rastejo občutno bolj na žgočem popoldanskem soncu in so čisto drugačne.
kate
Prispevkov: 980
Pridružen: Ne Maj 04, 2014 2:00 am

Odgovor Napisal/-a kate »

Moji občutki so tako, malo mešani: občudovanje in malo foušije. Very Happy
S potaknjenci je pa tako, da sem ugotovila, da se verjetno preveč ukvarjam z njimi ali kaj. Pri vsaki rastlini imam najprej prvih parkrat težave, potem ko mi pa enkrat rata, mi potem običajno rata in mi za nazaj ni jasno, kako to, da mi ni ratalo, ko je pa ja tako enostavno... Embarassed A je sploh smiselno, kar sem napisala?!
Skratka, še par ponovitev rabim. Very Happy
mfranc
Prispevkov: 4661
Pridružen: Sr Jun 05, 2013 2:00 am
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a mfranc »

Tudi sam sem sivko porezal zgodaj spomladi, ampak moram zopet preklopiti na jesensko rez. Sicer malo po spominu (ah, moj EMŠO Cool ), ampak se mi zdi, da jo jeseni nisem, ker je skozi po malem, pa kar lepo Wink pocvetevala.

Res prezimno sem iskal desetletja in ta, ki je večinsko ostala doma, res zdrži vse neugodnosti.
Seveda sem v praksi spoznaval, da veliko vpliva na prezimitev tudi zemljišče, ravno tu sem bil vedno v krizi Evil or Very Mad - predobra, preveč humusna zemlja, ki sem jo vozil z gred, ni bila v prid sivkam!
Zadnjih nekaj let bolj pazim na to. Celo vrtnic med sivko ne gnojim, čeprav jih čaka gnojilo že nekaj let, občasno pa dodajam tanke plasti kremenčevega peska.

Tudi sedajle pogrešam več cvetoče sivke pod figo, pred hišo pa sploh, sivka se komaj vidi izpod vrtnic!

LP

P.S. na žalost je prezimna trdnost sivke obratno sorazmerna z njeno lepoto Rolling Eyes . Najlepša, najvišja, najbolj cvetoča, košata, je bila tista ki je "plesala eno samo poletje" Very Happy_________________mfranc
cinija1
Prispevkov: 3108
Pridružen: Ne Feb 23, 2014 1:00 am

Odgovor Napisal/-a cinija1 »

Pzdravljen Mfranc
Moja navadna sivka stara 4 leta

in sivke stare dve leti

lp_________________Rože je na vrtu plela, pela pesem je glasno...
Uporabniški avatar
muha
Site Admin
Prispevkov: 17322
Pridružen: Ne Okt 27, 2024 7:08 pm
Kraj: Medvode okolica

Odgovor Napisal/-a muha »

mfranc, poleg puste, propustne zemlje potrebuje sivka za lepo in obilno cvetenje tudi veliko sonca. Senca in predobra zemlja = smrt za sivko.
Odgovori