seba993

Odgovori
seba993
Prispevkov: 855
Pridružen: Pe Mar 21, 2014 1:00 am

Odgovor Napisal/-a seba993 »

Tlele smo kupil cepilec: http://www.euro-bager.com/slo/index.html Natančneje tegle: http://www.euro-bager.com/slo/TMV-katalog-2014-8.pdf Asso 12000.
Upam da nebo problemov glede reklamiranja.

Različne vrste lesa premazane z lanenim oljem.
Češnja, javor, oreh, brest.


Deščice so zdj končno narezane in čakajo na nadalno uporabo.


Ko zlomiš polnilc za baterijski vrtalnik moreš pa bit tut mal električarja.
_________________LP seba993
papa
Prispevkov: 155
Pridružen: Pe Feb 14, 2014 1:00 am

Odgovor Napisal/-a papa »

Daj mi še povej prosim zakaj boš imel ta drva, ki jin namažeš s firnežem... menda ja ne za kurjavo Shocked_________________Niko nam ništa nemože jači smo od sudbine !
seba993
Prispevkov: 855
Pridružen: Pe Mar 21, 2014 1:00 am

Odgovor Napisal/-a seba993 »

Tele deščice bodo za lesarske izdelke. Če pregledaš mojo temo je v njej že objavleno nekaj lesarskih izdelkov.
Kaj pa je to firnež?_________________LP seba993
voda
Prispevkov: 2615
Pridružen: Če Jun 06, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a voda »

poglej na net "firnež". čisto laneno lje ni firnež, če se ne motim. lpvoda_________________Nekoga moraš imeti rad, pa čeprav trave, reko, drevo ali kamen, nekomu moraš nasloniti roko na ramo, da se lačna, nasiti bližine, nekomu moraš, moraš,...(I. Minatti)
seba993
Prispevkov: 855
Pridružen: Pe Mar 21, 2014 1:00 am

Odgovor Napisal/-a seba993 »

Laneni firnež
Laneni firnež za les, kamen. Impregnacijsko sredstvo za les.

Opis:
LANENI FIRNEŽ se pridobiva iz lanenega olja. Uporablja kot dodatek barvam, lakom in lazuram, za povečevanje stopnje suhe snovi in s tem povečano odpornost na vlago. Zaradi hitrejšega sušenja se mu dodajajo sikativna sredstva. Uporablja se lahko tudi za impregnacijo lesno galanterijskih in drugih lesenih izdelkov in kamna.


jaz uporabljam čisto laneno olje. Ki se ga kupit v vsaki kmetiski trgovini._________________LP seba993
Uporabniški avatar
muha
Site Admin
Prispevkov: 17491
Pridružen: Ne Okt 27, 2024 7:08 pm
Kraj: Medvode okolica

Odgovor Napisal/-a muha »

Firnež so včasih uporabljali tudi za končni premaz (vsaj imenovali so ga tako). Imela sem priliko gledat mizarja, ki je delal omare za sestričino poroko. Ko so bile dokončane, je za zadnji premaz v firnež pomočil zgrbančeno cunjo in z njo šel čez vse zunanje površine. Za cunjo je ostal lep vijugast ornament. Namazano je bilo tako na debelo, da se struktura lesa samega ni več videla. Seveda so bile vse omare iz celega lesa, nobenih iverk ali šperplat.
reider
Prispevkov: 370
Pridružen: To Jun 04, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a reider »

Ja prav o onem prvem cepilcu je bilo govora med mano in sodelavcem.Namreč ne vema v čem je finta,da je en model z cilindrom v stebru,drugi pa zgoraj in zakaj je ona veriga na prvem modelu,k opiše da je za nastavljanje dolžine cepanja.Oni zadnji z cilindrom zgoraj je itak klasični ,ki ga poznam,a tale prvi mi je vedno delal probleme.

Zakaj pa v kmetijskih trgovinah prodajajo to laneno olje??Ali za mazanje lesenih garaž pred namakanjem od dežja ali zakaj?.
Mi mazali z starim menjalniškim oljem,a mi je en rekel,naj to ne počnem več,ker baje se pospeši razkroj lesa.

Ja zanimivo,kako lahko enemu neka neuporabna reč,ki je za kurit,drugemu postane surovina za kar pohvale vreden izdelek...
Pri nas ni bilo nikoli veselja do dela z lesom.Delal sem le,kolikor je bilo potrebno za pridelavo kurjave in če se gdaj postavljala kakšna lesena garaža za stroje.

No jaz pa sem skoraj vsak dan bil zdaj v delavnici na remontu balirke. Saj tut redno slikam polek in dajem slike v album.Ko bo gotovo, pokažem album,lahko pa spremljaš tudi sproti,če kako novo sliko gor dam če te pač ta reč zanima.Mislim,da sem povezavo že dal gor nekje na eni strani.
LP
seba993
Prispevkov: 855
Pridružen: Pe Mar 21, 2014 1:00 am

Odgovor Napisal/-a seba993 »

Razlika je v montaži cilindra, tehnični strukturi montaže in seveda cena. Te ki imajo cilinder v stebru so cenejši kot oni ki ga imajo zgoraj.

Laneno olje se uporablja pri vinu za preprečevanje oksidacije. Ko daš cisterno plavajoči pokrov še vedno okoli njega ostane nekaj prostora. Zato tam naliješ olje da nemore pridot kisik v stik z vinom.
Za zaščito lesa se lahko uporabljajo vsa naravna olja ki imajo neutralno barvo. Prednost olja je da je naravi prijazno in da zelo lepo poudari strukturo lesan. Ponavadi se najbolj pogosto uporablja: Naravno olje, vosek, lak in poliuretan.
Naravno olje + vosek uporabljajo majstri na stružnicah za mokro brušenje in poliranje. Obenem poliraš in ustvariš visok sijaj. Zelo popularno v Ameriki.
Lak je skoraj najbolj uporabljena zaščita saj je namestitev zelo enostavna. Lahko se uporablja za vse izdelke tudi za tiste ki se uporabljajo v prehran prehrambeni industriji. NStrukturo lesa ne poudari tako kot laneno olje.
Poliuretan se uporablja za zunanje izdelke kjer nočeš da vlaga in drugi naravni dejavniki napadejo les._________________LP seba993
reider
Prispevkov: 370
Pridružen: To Jun 04, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a reider »

Hvala za obrazlago.jaz najbolje poznam one Belinkine premaze in jih za les uporabljam,da voda ne se vpije tako hitro v v les.

No sicer pa sem na začetku in spet ne vem kaj je "poliuretan".Mi je pa znano to ime.No si povedal,le ne vem kak to zgleda,kaj to je.praviš da zaščiti les pred vpijanjem vlage.Razumem.
LP
seba993
Prispevkov: 855
Pridružen: Pe Mar 21, 2014 1:00 am

Odgovor Napisal/-a seba993 »

No vsaj mislim da se reče pri nas poliuretan. jaz to večina gledam v angleščini kjer so izrazi malo drugačni. Gre za sintetični premaz ki v celoti zasčiti les pred vlago. Ustvari na poveršini plastičen ovoj._________________LP seba993
Odgovori

Vrni se na “Predstavitve članov”