Iščem pa zaenkrat sadike za ca 20 metrov dolgo gabrovo živo mejo. Morda kdo ve, če komu hodi odveč oz. najboljši način, da bo raslo?
Stopi v hosto in si jih KULTURNO napuli ali v najslabšem primeru nakoplji. To se pravi tako, da te ne bo lastnik gozda nagnal, ker bi "pohodil" pol hriba. Je izvedljivo. (v primeru, če bo prvič) Pa bodi pozoren, da ne puliš bukve, ki ima večje, bolj ošiljene in ne tako k poganjku prilegaloče brste. Najlažje je, če poiščeš primerke odraslih dreves in si malce bolj ogledaš vejice z brsti. Doma jih "vrži" v zemljo in poleti (v prvem letu) dva ali trikrat zalij. Uspeh 136%, garant.
Še ena varianta, po tej sem sama prišla do gabrove žive meje:
Poiščeš gabrovo drevo ali več dreves, spodaj pograbiš listje čisto do tal, da z njim pobereš tudi vsa semena. Doma na predvideni trasi razkoplješ zemljo in po njej na debelo potrosiš to listje. Če boš to naredil kmalu, boš že letos spomladi lahko opazoval sejančke. Ob primerni negi (gnojenje, okopavanje) boš imel dobrega pol metra visoko gosto živo mejo v 5 letih, če boš nego prepustil materi naravi pa v desetih, bodo pa zato bolj naravno raščene.
Pri meni jih je pol iz sejanih, druga polovica pa iz mladih, ki sem jih pulila po lastnem vrtu, kamor so semena zanesle ptice ali veter. Od nege so pa dobivale le zastirko iz lastnih vejic, listja in semenečega plevela.
Gaber je (verjetno ne edini) kar idealen za takšne želje.
Če se ti mudi in ga pač v prihajajočih poletjih (ne zgolj prvo) občasno zaliješ (recimo enkrat na mesec), potem boš razmeroma hitro na 2m. Širino pa mu določaš sam. Je izredno prilagodljiva in tolerantna rastlina. Skozi igro bi poizkusil ugibati in tako predvidevam, da boš za 2m potreboval med 5 do 10 let. Hitro mine, verjemi. Lahko ga gnojiš, gaber prebavi vse, ... morda še atomsko vojno.
Recimo takole. Letos nasadiš male biljkice in jih nič ne strižeš. Pustiš, da napravi kolikor je mogoče listne mase, da se čimbolj okrepi koreninski sistem. Oblika naj te ne moti.
Naslednjo pomlad rastline prikrajšaš na 20 ali 30cm od tal in tako prisiliš bujno rast pri tleh, s tem pa pridobiš veliko vitalnih brstov za razraščanje. Do jeseni ne režeš nič več, naj se rastline še bolj okrepijo z asimilanti. To ti zagotavlja eksplozivno rast v prihodnje. V obratnem primeru rastline životarijo.
Nato pa naslednjo pomlad prikrajšaš (recimo) na korak 30 ali 40cm, ter še eno striženje julija ali avgusta. Poletni korak naj bo krajši.
Tako nadaljuješ vsako leto. V mokrem letu bo rast bujnejša, v suhem pač skromnejša.
Režeš lahko pogosteje, če ti je pomembna urejenost meje, le na vrhnje poganjke misli, da jih ne krajšaš preveč v živo. Seveda, do željene višine.
Skratka ne bi smelo biti težav. Gaber je trden in robusten, kar je fino ob hudih sušah, ali pa težkem snegu. Zlepa ga ne prizadene usodno. Alternativa so lahko zimzeleni iglavci (recimo tisa mi deluje pristno) vendar je težava sneg, pri kleku se pojavlja sušenje celotnih rastlin, da ne govorimo o snegu, ... same težave.
In še to. Praviš 2m+. Pri striženju to pomeni lestev, tudi na to je fino misliti že sedaj. (prostor, konfiguracija terena, ...)
za zaščito pred vetrom so boljše rastline oz- grmovi z vednozelenimi listi (na vejah so tudi po zimi), ne igličaste oblike. namreč široki listi ublažijo in razpršijo sunek vetra. zelo hitro raste "lovor višnja"( hr. poišči) - Prunus Laurocerasus. lpvoda_________________Nekoga moraš imeti rad, pa čeprav trave, reko, drevo ali kamen, nekomu moraš nasloniti roko na ramo, da se lačna, nasiti bližine, nekomu moraš, moraš,...(I. Minatti)Nazadnje urejal/a voda 28 Jan 2015 11:58; skupaj popravljeno 1 krat