Elektrika po novem

Uporabniški avatar
Lpmami
Prispevkov: 8507
Pridružen: Sr Jul 17, 2013 2:00 am
Kraj: Povlje (pod Storžičem), 620 mnm
Kontakt:

Re: Elektrika po novem

Odgovor Napisal/-a Lpmami »

Pri nas imamo toplotno črpalko za talno ogrevanje v hiši in zaenkrat ni bilo prehudega skoka v računu za elektriko. Temperaturo v hiši imamo nastavljeno na 20-21 °C.
Res pa oboji ob večerih, pa tudi čez dan ob pustih dnevih, radi zakurimo še v peči oziroma kaminu.
aladin
Prispevkov: 961
Pridružen: Po Jun 17, 2013 2:00 am

Re: Elektrika po novem

Odgovor Napisal/-a aladin »

Muha, glede trajnosti sončnih panelov naj te nič ne skrbi - v Italiji so postavili prvo sončno elektrarno okrog leta 1950, nekaj modulov od nje še vedno deluje. Prej crknejo inverterji (škatle ki pretvarjajo elektriko iz sončne elektrarne v obliko, primerno za omrežje - torej iz enosmerne v izmenično), pričakovana življenjska doba je okrog 10 let. Bolj je treba biti pozoren pri samo izvedbi, da ne pride do slabih spojev, kar je danes pretežen vzrok požarov.

Streha vzhod - zahod je seveda slabša kot neposredno na jug, ni pa to katastrofa. Paneli so danes že tako poceni, da ni bistveno večji strošek dodati nekaj več panelov v kolikor je to smiselno.

Vsekakor pa se splača zaprositi za soglasje za priključek in postaviti vsaj manjšo elektrarno. Zakaj?

Vse bolj postajajo zanimive baterije, kjer je seveda potrebno biti pazljiv na več področjih. Zdej, tole bo malo tehnično in zgoščeno, ampak če koga zanima kaj več, lahko razložim bolj na široko

LTO baterije, ki omogočajo do 100.000 ciklov in jih je mogoče polniti oz. prazniti s trikratno hitrostjo kapacitete (torej 3C), so primerne za trgovanje z elektriko, saj lahko narediš tudi 6-7 ciklov dnevno. Ob primernem upravljanju je mogoče že danes, ko so cene še precej visoke (ca 13.000€ za 15 kWh enoto), delati tudi več kot 20% donos. Ne gorijo, ne rabijo niti gretja niti hlajenja. Tudi cena baterij precej hitro pada.

LiFePo baterije so ta trenutek najprimernejše za gospodinjsko uporabo, možno jih je polniti s hitrostjo med 0,5 in 1C, predvsem pa je pomembno, da ne gorijo. Tudi temperaturni razpon delovanja imajo precej širok, tako da skoraj ne potrebujejo hlajenja. Cena je sicer v primerjavi z Li-ion tehnologijo še precej visoka, vendar hitro pada - skratka, splača se počakat s kakšno večjo investicijo.

Li-ion baterije pa so najcenejše, vendar tudi najbolj zahtevne za uporabo. Polniti jih je mogoče s hitrostjo do 0,3C. Paziti je potrebno, da ne zmrznejo, prav tako jih je potrebno hladiti. In ja, tudi tukaj cena precej hitro pada... Posebej ob neprimernem upravljanju hitro degradirajo in posledica je lahko tudi požar.

Torej - vsekakor je fajn imeti priključek, ki omogoča proizvodnjo elektrike. Glede na dogajanje zadnjih let in zelo nihajočo prihodnost je smiselno vzeti v zakup kar je mogoče veliko možnosti. Zelo verjetno je, da se bo v ne tako oddaljeni prihodnosti splačalo imeti vsakemu gospodinjstvu baterijo. S kakšnimi večjimi investicijami (če ni v ozadju druge računice) pa se splača počakat še nekaj časa - razvoj gre bliskovito naprej, cene pa padajo podobno hitro kot so v preteklosti sončnim elektrarnam.
Uporabniški avatar
muha
Site Admin
Prispevkov: 17487
Pridružen: Ne Okt 27, 2024 7:08 pm
Kraj: Medvode okolica

Re: Elektrika po novem

Odgovor Napisal/-a muha »

Super si tole napisal. Koristno bo.

Tule sem pa v dilemi:
glede trajnosti sončnih panelov naj te nič ne skrbi - v Italiji so postavili prvo sončno elektrarno okrog leta 1950, nekaj modulov od nje še vedno deluje.
Ti paneli so bili, vsaj domnevam, narejeni v Evropi. Sedanji so pa glavnina kitajske proizvodnje .... Njim zaenkrat še nič kaj ne zaupam. Se bodo morali šele dokazati, da se posvečajo tudi kvaliteti, ne samo kvantiteti in nizki ceni.
aladin
Prispevkov: 961
Pridružen: Po Jun 17, 2013 2:00 am

Re: Elektrika po novem

Odgovor Napisal/-a aladin »

To, da je nekaj evropskega ali kitajskega, še nič ne pomeni samo po sebi.

Glede na to, kar se dogaja, štejem danes marsikateri kitajski proizvod za bistveno kvalitetnejšega kot evropskega. Še posebej, če sta proizvoda v podobnem cenovnem rangu.

Da ne govorimo o tem, da imajo tudi evropski proizvodi večino komponent iz Kitajske in ekvivalentnih držav.

Primer sončnih celic: rezine silicija, ki so osnova vsake sončne celice, danes v 90+% deležu izdelujejo štiri podjetja. In vsa so kitajska.
Uporabniški avatar
Peter
Prispevkov: 711
Pridružen: Ne Jun 09, 2013 2:00 am
Kraj: Lucija

Re: Elektrika po novem

Odgovor Napisal/-a Peter »

Solarni paneli imajo 12 let garancije in 25 let garancije na linearno zmanjšanje nominalne moči modulov (Max. 0,55 % padec izkoristka na leto. Po 25 letih nominalna moč modulov najmanj 85 %.
Razsmernik ima 12 let in optimizatorji 25 let garancije.
Odgovori

Vrni se na “Čvek”