Manjši ribnik - senčenje
- Lpmami
- Prispevkov: 9961
- Pridružen: Sr Jul 17, 2013 2:00 am
- Kraj: Povlje (pod Storžičem), 620 mnm
- Kontakt:
Manjši ribnik - senčenje
Kako daleč od ribnika pa zassdiš drevo in katero? Jaz se zdaj odločam o tem, ker je za moj mali ribniček sonca čisto preveč, alg pa tudi.
-
mfranc
- Prispevkov: 4844
- Pridružen: Sr Jun 05, 2013 2:00 am
- Kraj: Ljubljana
Re: Murva - Morus
Moj ribniček, moja samogradnja, je star približno 40 let. Izdelan pa kot armiranobetonska banja, dimenzij 175 cm x 270 cm,
globine 75 cm. Tako da saditev rastlin ni problem, drevesa sem sadil tik ob ribniku, grme, ki se z leti v zemlji malo razširijo, pa do pol metra stran.
Dolgočasno pravokotno obliko sem malo razbil s priključenim skalnjakom in umetno brežino na strani skalnjaka. Pa seveda vodnimi rastlinami.
Rastline, grmovnice in drevesa, sadna ali okrasna, plus razne nižje rastline kot podrast, pa v teh letih toliko sort, da sem jih veliko pozabil. Zadnje nasaditve: dvakrat aronija, tisa, lovorikovec; od malo višjih pa judeževo drevo, jadikovec, katerega pa je žal v nekaj letih pobrala pozeba.
Verjetno lahko z ribnikom z brežinami iz folije narediš kaj sličnega, naravna brežina pa je sigurno drugačen problem.
Z zasaditvijo rastlin okrog ribnika boš veliko pridobila in imela dodatno veselje
.
globine 75 cm. Tako da saditev rastlin ni problem, drevesa sem sadil tik ob ribniku, grme, ki se z leti v zemlji malo razširijo, pa do pol metra stran.
Dolgočasno pravokotno obliko sem malo razbil s priključenim skalnjakom in umetno brežino na strani skalnjaka. Pa seveda vodnimi rastlinami.
Rastline, grmovnice in drevesa, sadna ali okrasna, plus razne nižje rastline kot podrast, pa v teh letih toliko sort, da sem jih veliko pozabil. Zadnje nasaditve: dvakrat aronija, tisa, lovorikovec; od malo višjih pa judeževo drevo, jadikovec, katerega pa je žal v nekaj letih pobrala pozeba.
Verjetno lahko z ribnikom z brežinami iz folije narediš kaj sličnega, naravna brežina pa je sigurno drugačen problem.
Z zasaditvijo rastlin okrog ribnika boš veliko pridobila in imela dodatno veselje
- Lpmami
- Prispevkov: 9961
- Pridružen: Sr Jul 17, 2013 2:00 am
- Kraj: Povlje (pod Storžičem), 620 mnm
- Kontakt:
Re: Murva - Morus
Moj ribniček ima še manjšo površino, je globlji in ima slap s črpalko, okrog v naravnem bregu narejen skalnjak, dno in stene pa s folijo itd, profi (beri: super drago). Ker je ves dan na soncu, je veliko alg in tudi izhlapevanja vode. Dreves na parceli še nimam zasajenih (po treh letih), imam pa dve skladovnici plohov
To se zdaj manjša in bom lahko naredila tudi zasaditev z dvema živima mejama, nekaj grmov in dreves(c). Naštudirati moram zlasti, kam in kaj naj posadim, da bo vsaj malo senčilo ribnik, pa ne nasulo tono listja jeseni in ne vrtalo korenine v stene ribnika, torej, kako daleč, da bo še učinkovito senčilo.
Zadnjič spremenil Lpmami, dne To Jun 23, 2026 12:01 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
-
brbr
- Prispevkov: 9031
- Pridružen: Če Jun 06, 2013 2:00 am
Re: Murva - Morus
Lpmami, sicer ne sodi sem, ampak.... Imamo ribnik/bazen za zalivanje vrta, ki ga na južni strani senči košata visoka leska. Tako je v pol senci, polno sonce pa ima nekaj ur popoldne. Leska raste cca 3m od ribnika.
- Lpmami
- Prispevkov: 9961
- Pridružen: Sr Jul 17, 2013 2:00 am
- Kraj: Povlje (pod Storžičem), 620 mnm
- Kontakt:
Re: Murva - Morus
Sodi sem, sodi. Saj ravno s tem se ubadam - koliko daleč posamezna drevesa/grmi sežejo s koreninami in kako agresivni so. Mislim pa, da bom sadila drevo, ne grm, ki bi zaprl pogled na ribnik.
-
mfranc
- Prispevkov: 4844
- Pridružen: Sr Jun 05, 2013 2:00 am
- Kraj: Ljubljana
Re: Murva - Morus
Korenine so res "nujno zlo" pri drevninah. Včeraj je sosed vrgel ven tri odrasle hrustavke, prišli so profiji z mehanizacijo za razrez debel in naložitev
na tovornjak. Danes pa drugi z mehanizacijo za odstranitev štora. Nisem ga vprašal koliko ga je to stalo, jaz sem pred dnevi za odstranitev in odvoz manjšega bora in kakija plačal 330 € in še dodatno za odstranitev štora kakija nekaj deset evrčkov.
Približno mesec nazaj sem izkopal korenine dveh aronij, med njima je sedaj posajena murva. Aronija z leti naredi tudi čez deset (odvisno od vzgojne rezi) vršičkov, trsov, in ekvivalent korenin. Prava mora je vse izkopati brez mehanizacije.
Lpmami, čeprav imaš majhen ribniček, se le pogovori s kakšnim sosedom ki ima že dalj časa ribnik, kakšne so njegove izkušnje s sajenjem "senčil". Je pa tako, čim dlje od ribnika boš sadila, tem manj efekta bo. Okrog poldneva, ko je najbolj vroče, ima drevo najkrašo senco, ribnik pa bo deležen sence dopoldan in popoldan; senčiti pa se absolutno izplača.
""pa ne nasulo tono listja jeseni"", listje ni tak bavbav, moj ribnik ima na jugu skozi senčilna drevesa in grme. Na severu pa je pergola s kivijem, ki se razteza od terase do ribnika; dva nosilna stebra sta celo pritrjena na ribnik. Manjša ribiška mreža in nekaj fiskulture jeseni
.
na tovornjak. Danes pa drugi z mehanizacijo za odstranitev štora. Nisem ga vprašal koliko ga je to stalo, jaz sem pred dnevi za odstranitev in odvoz manjšega bora in kakija plačal 330 € in še dodatno za odstranitev štora kakija nekaj deset evrčkov.
Približno mesec nazaj sem izkopal korenine dveh aronij, med njima je sedaj posajena murva. Aronija z leti naredi tudi čez deset (odvisno od vzgojne rezi) vršičkov, trsov, in ekvivalent korenin. Prava mora je vse izkopati brez mehanizacije.
Lpmami, čeprav imaš majhen ribniček, se le pogovori s kakšnim sosedom ki ima že dalj časa ribnik, kakšne so njegove izkušnje s sajenjem "senčil". Je pa tako, čim dlje od ribnika boš sadila, tem manj efekta bo. Okrog poldneva, ko je najbolj vroče, ima drevo najkrašo senco, ribnik pa bo deležen sence dopoldan in popoldan; senčiti pa se absolutno izplača.
""pa ne nasulo tono listja jeseni"", listje ni tak bavbav, moj ribnik ima na jugu skozi senčilna drevesa in grme. Na severu pa je pergola s kivijem, ki se razteza od terase do ribnika; dva nosilna stebra sta celo pritrjena na ribnik. Manjša ribiška mreža in nekaj fiskulture jeseni