mfranc je napisal/a: | donkey je napisal/a: | Kakšen odstotek NUTRI-PHITE PK uporabljate? Zaradi konstantega odpadanja cvetov sem prejšnji teden naredil 2% mešanico kot je navedeno na navodilih, pa mi je kar precej listov požgalo, nekaj tudi odpadlo, pa tudi nasplošno se mi zdi, da so sedaj listi nekako postali svetlejši. Na plodovih pa ni videti negativnega vpliva, prej pozitiven. Pošprical sem tudi paradižnike, ki so jo še slabše odnesli ... Naslednji mesec poskusim še z 1% mešanico. |
Donkey, velika večina podatkov je čisto dovolj natančna, da ne pride do predoziranja. Poleg koncentracije moraš paziti še na količino, ki si jo porabil. Malo karikirano: če si napravil količino za 10,0 m2, in to porabil na 1,0 m2, si prekoračil priporočeno količino škropiva za 10X!
Kaj takega se pri tako malih količinah (ko je problem tudi doziranje zaradi filigranskih količin), kot jih mi rabimo, zelo rado zgodi.
LP |
... uletavam v debato in ni rečeno, da nisem česa razumel napačno, zato z rezervo, če se bo tako izkazalo.
Torej. Gnojila in priporočena koncentracija 2% je izrazito divja jakost, ki mora rastline dobesedno pokuriti. To se je tudi zgodilo, če pravilno razumem. Namreč nisem še srečal gnojla, ki bi imel takšno koncentracijo v navodilih za pripravo, pa imam nekaj kilometrine s temi rečmi. To je (2%) 20g ali ml na 1 liter vode. Nikakor, neprebavljivo.
Prosim, še enkrat preveri navodila in, če lahko sporočiš kaj piše, ker me resnično zanima. Sicer bi lahko obstajalo tako razrečeno originalno gnojilo, vendar je to potem dobesedno izžemanje nevednih kupcev. Mi je zelo žal, ker moram tako napisati.
Ponavadi so koncentracije 0,1 - 0,2% ali 1-2g/liter vode in kot takšne zagotovo nenevarne za katerikoli tip rastline ali pa vegetacijsko fazo v kateri se neka rastlina nahaja. V redkih primerih se lahko konc. viša, vendar je to delo za izkušenejše vrtnarje in je ne priporočam kar tako. Lahko pa za nabiranje izkustev. (eno že imaš)
Poleg seveda tudi tega, kar je omenil mfranc. ..... čeprav je v resnici tudi težko toliko skoncentrirati (1:10) porabo na enoto površine, sploh pri klasičnih pršilkah, ki jih uporabljamo. Druga pesem so atomizerji, meglilniki in podobno. Verjetno je bila omemba karikirana, kar pa lepo prikaže potencialni razlog težav. Vsekakor je tako mogoče zažgati rastline, poznam iz prakse z velikimi količinami rastlin in močnimi glavoboli. V praksi nanešena raztopina (česarkoli že) ob bogatem škropljenju odteka iz lista na tla, ter tako na površini ne ustvarjamo previsoke koncentracije ampak le onesnažujemo okolje. Težava se pojavi takrat, če je tretirano polje toliko veliko, da se prve rastline že osušijo, nato pa zaradi viška v škropilnici na hitro letimo čez nasad še enkrat. Da ne ostaja ali da nebi bilo potrebno zavreči, kar je zelo nerodno v primeru FFS. V takšnih primerih pa zagotovo nastopi problem.
Dodatna težava je kombiniranje različnih proizvodov. Jaz nikoli nisem mešal več kot dva pripravka, v primeru gnojil pa le enega.
Malce sem natresel. Brez zamere. |