Dobrodošli v novem domu Gartlc foruma. Stari gartlc.forum.si ni več vzdrževan, zato smo prenesli vsebino in omogočili nadaljevanje na novem naslovu novi.gartlc.si.

Stari uporabniki pri prvem obisku uporabite možnost Pozabljeno geslo. Na email naslov, ki je bil povezan z vašim imenom v starem forumu, boste prejeli povezavo za uspešen vstop v novo okolje. Pošiljatelj bo gartlc@dergan.net. Na ta naslov se lahko tudi obrnete za prijavo težav. Po potrebi preverite svoj nabiralnik za smeti - vsiljeno pošto. (Gmail včasih prejeto pokaže z zamikom, dajte mu malo časa.)

Odporne trte v sliki in besedi

Odgovori
Uporabniški avatar
crtj
Site Admin
Prispevkov: 5421
Pridružen: Pe Jun 14, 2013 2:00 am
Kraj: Prekmurje

Odgovor Napisal/-a crtj »

lovor je napisal/a:
Ah, potem vendarle je Izabela labrusknega okusa. Super. Saj mi je všeč ta Izabelina aroma. Diši pa sploh kot najbrž nobena druga sorta. Samo zakaj neki se je nekdo spomnil, da je to foxy- lisičji okus? Question Laughing


Labrusca se menda v domovini imenuje tudi fox grape, morda iz tega to izhaja.

Nemci celo rečejo, da je to okus kot pri gumijastih medvedkih (gummibär aroma) Smile Bolj prijazna formulacija pa je, da gre za okus po jagodah - od tod italijansko poimenovanje za izabelo, uva fragola.

Malo zgodovine izabele - tudi sicer zanimiva stran - zalistaj dol, da prideš do teksta, malo pretiravajo z Google oglasi - http://chestofbooks.com/gardening-horticulture/Journal-11/The-Isabella-Grape-Its-History.html

Jurka, v originalu York madeira, je za moj okus precej podobna izabeli, naj pa bi bila sicer križanec labrusca x vinifera (ali aestivalis?).

Regent se splača počakati, kolikor se le da, po mojem vtisu s časom sladkor neenakomerno narašča.

Jaz sem doslej vrgel ven rondo, ker je imel čisto preveč močne peške in premajhne jagode - grozdje pri nas mora biti uporabno tudi za na mizo. Se pa v hladnejših predelih menda kar solidno uporablja za vino.

Trenutno glavni misterij sta 2 trti, ki bi morali biti bela brezpečkata romunska frumoasa alba, pa nista niti beli niti brezpečkati. Grozdje je sicer okusno, je pa grozd raznobarven in prestreljen - škrbast (tudi takrat, ko je pri drugih vse OK). Tako da ne vem... Letos še pobiram vtise, potem pa mislim, da bi znala ena ali obe biti nadomeščeni.
Uporabniški avatar
crtj
Site Admin
Prispevkov: 5421
Pridružen: Pe Jun 14, 2013 2:00 am
Kraj: Prekmurje

Odgovor Napisal/-a crtj »

Za tiste, ki jim je pozeba pojedla trto (tako kot meni):

"* Na prizadetih trtah se za obdobje vsaj deset dni odsvetuje kakršnekoli ukrepe. Posmojenih mladik namreč ni moč oživiti z nobenimi ukrepi, tudi s škropljenjem z aminokislinskimi pripravki ali drugimi foliarnimi gnojili ne.

* Odganjajoča speča očesa na deblu niso prizadeta ali še bodo odgnala in jih lahko v najhujših primerih uporabijo za pomladitev trte.

* Ker se je ob pozebi pridelek zmanjšal, bo imela trta presežek hranilnih snovi, zato se odsvetuje tudi dognojevanje z dušičnimi gnojili preko tal.

* Tako trenutne vremenske razmere kot tudi kratkoročna napoved so neugodni za razvoj bolezni, ki bi bili lahko nevarni nepoškodovanim mladikam.

* V približno dveh tednih bodo trte nakazale, kakšni ukrepi so potrebni. Najverjetneje bodo odgnale mladike iz sobrstov in speča očesa iz starega lesa, nepoškodovane mladike na trti pa bodo nadaljevale rast. "

http://sobotainfo.com/novica/lokalno/vremenska-katastrofa-kmetje-bodo-morali-znova-sejati/120072
aladin
Prispevkov: 953
Pridružen: Po Jun 17, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a aladin »

Še pred zmrzaljo sem trto porezal in nekaj potaknjencev vtaknil v večji kozarec z navadno vodo, da bi se ukoreninili. listi so lepo odgnali, korenin pa ni videti prav nič.

Malo sem gledal okrog in videl, da zadeve niso tako enostavne. Ima kdo kakšno izkušnjo ali preverjen recept za ukoreninjanje trte? Mora biti nujno v zemlji?
voda
Prispevkov: 2615
Pridružen: Če Jun 06, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a voda »

aladin, ja mora biti nujno v zemlji. Vrtin 2 je rekla eden ali dva brsta katera odtrgaš z potaknjenca potisneš v zemljo, malo potlačiš okoli in enako toliko brstov izven zemlje. moje izkušnje pri Izabeli in malvaziji kažejo enako, samo da jaz nič ne potrgam spodnje brste. letos sem prijazno ponujene Vrtinove potaknjence dala v večjo posodo z zemljo, ker se še nisem odločila kje jih bom posadila. v vodi so toliko časa, da se ne posušijo dokler jih ne daš v zemljo. tudi takrat ko potaknjenci že brstijo ne pomeni, da so naredili korenine in da so se prijeli. namreč v dvoletnih potaknjencih je veliko življenskega soka (enako pri potaknjenih vrtnicah ali drugih olesenelih rastlinah) in jih je priporočljivo presajati šele čez eno leo. lpvoda

PS: tukaj v Istri trta že cveti_________________Nekoga moraš imeti rad, pa čeprav trave, reko, drevo ali kamen, nekomu moraš nasloniti roko na ramo, da se lačna, nasiti bližine, nekomu moraš, moraš,...(I. Minatti)
Nazadnje urejal/a voda 29 Apr 2016 09:58; skupaj popravljeno 1 krat
aladin
Prispevkov: 953
Pridružen: Po Jun 17, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a aladin »

Super, grejo v hobuk z zemljo. Edino ne vem, kam jih bom dal pozimi, da mi ne zmrznejo.
Uporabniški avatar
Plamenka
Prispevkov: 9602
Pridružen: Pe Maj 31, 2013 2:00 am
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Plamenka »

Jaz potaknjence dam v lončke z zemljo, te pa vkopljem v zemljo.
voda
Prispevkov: 2615
Pridružen: Če Jun 06, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a voda »

Plamenkina varijanta je dobra, ker tam kjer zmrzuje je bolj varna rastlina oz je lonček na "toplem" v zemlji. lahko je pomankljivo samo to, da če je čez zimo veliko moče a skoraj nič snega in je potaknjenec v plastičnem loncu mlade korenine lahko zgnijejo in obratno če jih ne boš zalival. lpvoda_________________Nekoga moraš imeti rad, pa čeprav trave, reko, drevo ali kamen, nekomu moraš nasloniti roko na ramo, da se lačna, nasiti bližine, nekomu moraš, moraš,...(I. Minatti)
Uporabniški avatar
muha
Site Admin
Prispevkov: 17347
Pridružen: Ne Okt 27, 2024 7:08 pm
Kraj: Medvode okolica

Odgovor Napisal/-a muha »

Navodilo za sajenje potaknjencev (vrtin2 ob pripravi potaknjencev)

- dati v vodo do približno 1/3. Ko naredijo koreninice, se jih posadi v zemljo.

- ali pa jih posadiš v lonec z zemljo, vse skupaj v istega in imaš lonec nekje, kjer je do razvoja korenin vsaj plus 10 stopinj. Pustiš rasti v loncu do jeseni, takrat razsadiš na prosto. Skrbiš za primerno vlago.

- da se bolje ukoreninijo : na spodnji tretjini potrgaš vse morebitne brste. Pod mestom, kjer odstraniš brst, narediš z nožičkom rahel rez, ravno toliko, da prerežeš skorjo.

----

moja izkušnja izpred nekaj let: vse potaknjence sem takoj, ko sem jih dobila, nekje meseca marca, do 2/3 poševno vtkanila v zemljo v senčnem delu vrta. Ukoreninili so se vsi, zimo preživela le tretjina. Sumim, da zato, ker so bile koreninice zaradi slabših pogojev premalo razvite. Sedaj, ko vem več, starega načina ne bi več priporočala.

----

aladin: pri tvorbi korenin pravijo, da pomaga, če v vodo vržeš nekaj sveže odrezanih koščkov vrbe ali skorjo od vrbe.
Uporabniški avatar
muha
Site Admin
Prispevkov: 17347
Pridružen: Ne Okt 27, 2024 7:08 pm
Kraj: Medvode okolica

Odgovor Napisal/-a muha »

Trte so očitno še posebej občutljive za pozebo. V Ljubljani nasplošno ni bilo slane, na vrtu vrtinovih pa:


Citiram:
Prinesla bom tudi potaknjence trt, če bo kakšen interesent, če ne gredo na kompost, ker letos ne zmoremo več saditi potaknjencev.Danes sva bila na “ranču” in je kar nekaj trt pozeblo,kljub temu, da je bilo samo 3 ure ponoči -1.
aladin
Prispevkov: 953
Pridružen: Po Jun 17, 2013 2:00 am

Odgovor Napisal/-a aladin »

Grem še vrbo narezat... samo voda ne pomaga, tudi k od koreninic ni videti.

Trta mi je pa pozebla 100%, tudi malo zelenega ni videti na njej.
Odgovori