Stran 1 od 4

Mali netopir - Pipistrellus pipistrellus

Objavljeno: Če Jan 01, 1970 1:00 am
Napisal/-a crtj-admin
(Prenos iz arhiva)

Objavljeno: To Jun 25, 2013 9:34 pm
Napisal/-a irenakk
V okolici naših domov in vrtov velikokrat vidimo netopirje. Najverjetneje so to so mali netopirji (Pipistrellus pipistrellus), saj naj bi bila to ena izmed najbolj pogostih in najbolj razširjenih vrst netopirjev v Evropi. Nemški naravoslovec Schreber je že davnega leta 1774 za njihovo strokovno ime uporabil kar francosko besedo za netopirja – la pipistrelle. Tako kot že ime pove, so to zelo majhni netopirji, saj običajno tehtajo okoli 5 g, od smrčka do repa pa merijo manj kot 5 cm. Še manjši so njim zelo podobni drobni netopirji (Pipistrellus pygmaeus), ki so bili kot nova vrsta opisani šele pred desetimi leti. Več stoletij naravoslovci teh, na videz zelo podobnih vrst, niso ločevali. Z novimi metodami raziskovanja, pri katerih se uporablja tudi ultrazvočne detektorje, ki zaznajo nam neslišno oglašanje netopirjev, pa so ugotovili, da se vrsti različno oglašata. Sedaj ju podrobneje raziskujejo in odkrili so tudi druge razlike med njima.
.
Za male netopirje so značilna zaokrožena črna ušesa in prav tako temen nos ter prhuti, medtem ko je njihov kožušček kostanjevo rjav. Najdemo jih v različnih okoljih: v gozdovih, parkih, blizu močvirij,odlično pa jim ustrezajo naselja. Ker so tako majhni, se lahko zavlečejo v skoraj vsako špranjo. Pogosto jih najdemo pod lesenimi opaži, v razpokah v fasadi starejših hiš, pod strešniki, drevesnih duplih… Radi naseljujejo tudi netopirnice. Zvečer, ko se nad pokrajino začne spuščati mrak, zapustijo svoja zatočišča in se podajo na lov. Ker letijo še kar nizko, jih z lahkoto opazimo med lovom na majhne vešče in druge nežne žuželke kot so na primer komarji. So hitri in spretni letalci, njihov način prhutanja pa spominja na let metulja. V eni noči lahko ulovi vsak netopir tudi do 3000 žuželk, zato ne preseneča, da v zadnjem času marsikje v boju proti nadležnim komarjem nameščajo netopirnice in tako poskušajo privabiti netopirje v bližino svojih domov.

Poleti me ljudje večkrat obvestijo, da so našli onemoglega netopirja. Kaj storiti? Največkrat so to mladiči, ki so še nespretni letalci ali pa so zaradi nerodnosti padli iz zatočišča in tako pristali na tleh. Včasih se tak »izlet« srečno konča, če uspejo priklicati zvečer k sebi mamo, da jih pobere. V kolikor pa ocenite, da obstaja velika možnost, da zaradi poletne vročine ali mačk in drugih plenilcev še pred večerom poginejo, jim ljudje lahko priskočimo na pomoč. Najbolje je, da jih s krpo ali rokavico poberete in če veste, kje je njihov dom (porodniška kolonija), jih vrnite tja. Največkrat pa je to nemogoče, zato jih dajte v škatlo ali kako drugo posodo z odprtinami za zrak. Pazite le, da te odprtine ne bodo prevelike in da bo škatla dobro zaprta, da ne uidejo. Dobra rešitev je tudi bombažna vrečka, v katero daste netopirja, odprtino pa dobro zavežete. Takoj, ko netopirja umaknete na varno, pokličite na Slovensko društvo za proučevanje in varstvo netopirjev, kjer boste dobili nadaljnja navodila. Ob skrbni negi marsikateri od takih mladičkov preživi. Zavedati pa se moramo, da jih moramo takoj ko je mogoče izpustiti na prostost tam, kjer smo jih našli.


Mladič malega netopirja, ki je padel iz zatočišča v stanovanjskem bloku na ulico.

Mali netopirji so tako kot vse ostale vrste netopirjev zavarovani in jih je prepovedano vznemirjati, zadrževati v ujetništvu, uničevati njihova zatočišča ali jim kako drugače škodovati. Največkrat jim škodimo nehote. Mogoče smo obnovo ostrešja ali zamenjavo lesenega opaža izvedli ravno v času, ko so v njegovih špranjah samice skrbele za svoje mladiče. Če se nam to zgodi, lahko priskočimo na pomoč s primerno netopirnico – hiško za netopirje. Drug pomemben razlog, da so netopirji v Evropi vse bolj ogroženi, je uporaba pesticidov – bodisi zaradi zastrupljanja žuželk, ki so njihova hrana, bodisi zaradi strupenih premazov lesa na podstrešjih. Nezanemarljiv razlog pa je tudi svetlobno onesnaževanje. Z nepravilno nameščenimi svetilkami umetno podaljšujemo dan, tako da si netopirji ne upajo na plano in zamudijo čas, ko je v zraku največ žuželk. Če se to dogaja doječi samici večkrat zapored lahko celo tako opeša, da pogine in z njo tudi njen mladiček. Mali netopirji imajo kar dolgo življenjsko dobo, saj lahko učakajo tudi 16 let. Pomagajmo jim, da bodo svoje poslanstvo v naravi lahko uspešno opravljali iz leta v leto.
Nazadnje urejal/a irenakk 07 Avg 2014 10:19; skupaj popravljeno 2 krat

Objavljeno: Sr Jun 26, 2013 1:02 am
Napisal/-a pika
Revček mali, je zdaj v tvoji oskrbi?
Hvala za te informacije, nisem vedela, da so ogroženi, bom bolj pozorna nanje v prihodnje.

Objavljeno: Sr Jun 26, 2013 1:27 am
Napisal/-a irenakk
Je bil, pa ni več. Vsakega poskušam čim prej spraviti k sebi in če je vse v redu z njim, ga izpustim Very Happy

Objavljeno: Sr Jun 26, 2013 6:40 am
Napisal/-a muha
Takole se je spravil spat na hladno za cvetličnim koritom na južnem podstrešnem oknu lani poleti:


Ko mu je vroče, pride prenočevat na vzhodno stran nad ložo, včasih tudi na severno. Odkrijemo ga, ko na tleh opazimo mišjim podobne iztrebke. Včasih je en sam, večkrat pa tudi po dva.
Nazadnje urejal/a muha 29 Jan 2024 17:45; skupaj popravljeno 1 krat

Objavljeno: Sr Jun 26, 2013 12:05 pm
Napisal/-a pika
Frajer... izgleda kot bi imel mačka Very Happy

To, da spijo z glavo navzdol, obešeni za tačke je torej mit s televizije ali drži?

Objavljeno: Sr Jun 26, 2013 1:17 pm
Napisal/-a metuljc
Drži, sploh ob prezimovanju. Takole.

Objavljeno: Sr Jun 26, 2013 4:37 pm
Napisal/-a muha
Tistile naš iz gornje fotografije običajno spi z glavo navzdol v mali reži med zidom in deskami. Da je šel spat tjale za korito, je morali bit nekaj narobe z njim ali je pa vlago iskal.

Objavljeno: Če Jun 27, 2013 9:54 am
Napisal/-a irenakk
Odvisno od vrste. Podkovnjaki res spijo z glavo navzdol oviti v prhuti ( v Sloveniji imamo malega, velikega in južnega podkovnjaka), ostale vrste (gladkonosi netopirji, kamor spada tudi mali netopir), pa spijo v špranjah posamič ali stisnjeni v gručo in se ne ovijajo v prhuti.

Objavljeno: Pe Jun 28, 2013 4:29 pm
Napisal/-a Peter
Sam se že 2 leti spravljam naredit netopirnico- hiško za netopirje. Ker pa je na spletu kar nekaj različnih načrtov, sem neodločen katerega izbrat. Ima kdo izkušnje z različnimi izvedbami in katera se najboljše obnese za netopirčke, ki živijo pri nas na obali??