Stran 1 od 1

Amorfa - Amorpha fruticosa

Objavljeno: Če Jan 01, 1970 1:00 am
Napisal/-a crtj-admin
(Prenos iz arhiva)

Objavljeno: To Jul 23, 2013 5:03 pm
Napisal/-a juglans
Aye-Aye je napisal/a:
Kaj pa tale ?



A bi se dalo ob priložnosti dobiti kaj semen od te Amorfe?

Mimogrede, je ena izmed invazivnih rastlin in baje po Slavoniji že resno ogroža hrastove gozdne sestoje. Tako je, enako učinkovito uspeva tudi v senci dreves (ne zgolj na soncu) in kot že omenjeno v gozdovih z metrsko preprogo preprečuje pomlajevanje gozda.
Kako enostavno, učinkovito in tragično hkrati.
Je metuljnica in cveti v za čebelah sušnih mesecih jun, jul, avg in daje predvsem zelo cenjen cvetni prah, torej bogata čebelja paša, ko se vsaj v ravninskem delu intenzivno kmetijstvo tudi pod razno ne ozira na nič razen na "lastno podganjo dirko"

Pravzaprav bi te prosil, če lahko v ustrezni temi napišeš še kakšno izkušnjo, opazko glede te rastline, morda tudi kakšno (sub-) objektivno oceno o morebitni invazivnosti ali pa neinvazivnosti na evidentiranem rastišču. Kako se odziva na sušo, čas in trajanje cvetenja, semenenje, itd. Upam, da te ne gnjavim.

Seveda pa se zavedam potencialne nevarnosti in bi jo ob premočnem razraščanju v celoti odpisal.

lp.

Objavljeno: To Jul 23, 2013 6:36 pm
Napisal/-a metuljc
Joj, lepo, lepo prosim, NE SADITE amporfe povsod, je ena od agresivnih invazivnih tujerodnih vrst pri nas. Že z drugimi imamo toliko problemov.
Tujerodne vrste

Amorfa

Objavljeno: Sr Jul 24, 2013 3:16 pm
Napisal/-a Aye-Aye
LATINSKO IME Amorpha fruticosa
SLOVENSKO IME amorfa
ROD Amorpha
DRUŽINA (LATINSKO) Fabaceae
DRUŽINA metuljnice
RED Fabales
RAZRED Magnoliopsida
DEBLO Magnoliophyta
KRALJESTVO Plantae
RAZŠIRJENOST Mehika

Amorfo sem pred 7. leti dobila v botaničnem vrtu, po simbolični ceni. Za tako velik grm, super ugodno, bila je še v večjih plastičnih loncih, katero je rastlina že zdavnaj prerasla, tako da smo jih komaj izruvali iz zemlje. Crying or Very sad Takrat me ni nihče opozoril na invazivnost. Crying or Very sad Kupila sem jo zaradi čebel in če se greš permakulturo jo je dobro imeti ob sadnih drevesih zaradi njenih korenin, saj je metuljnica in izboljšuje zemljo. Pa zanimivo mi je bilo, da iz cvetov lahko pridobivaš barvilo, sicer v majhnih količinah, zato ji ponekod pravijo tudi "false indigo" . Čebelarji pa so še posebej hvalili s čistim amorfinim medom. Cool

Takrat sem še upala, da mi uspe kak panj čebel na vrt postavit, a vse moje ideje in želje je težko uskladit. Wink No sedaj sta pri meni dve veseli amorfi, ki sta v botaničnem že životarili, tu pa sta že prav veliki in košati, tam čez dva metra. Nekaj sem jo morala tudi že obrezati, saj sta se zaradi teže snega polomili. Še bolj pa so vesele čebele in naši sosedi čebelarji. Wink Katerim sem med drugim nekaj sadik dala. Pri meni se ne razširja in ni invazivna, recimo da se zaseje tam nekje tri do pet amorf samo od sebe a samo tik pod drevo. Cveti pa prvič v juniju, potem pa le še sem in tja pocvita, se mi zdi da je važno tudi da ni suše. Tako da juglans, lahko dobiš kako sadiko. Kot razumem metuljc, naj bi bila invazivna bolj na močvirskih travnikih in ob potokih, saj lahko potem semena jadrajo po potoku in se zasejejo same, sploh ko imajo tako ugodne pogoje. Jaz sem na kamnu in tu ni težav. Tudi suša ji zdaj ne pride več do živega, v prvih letih pa jo je bilo treba kar lepo zalivat. Cool Very Happy

Objavljeno: Sr Jul 24, 2013 5:47 pm
Napisal/-a juglans
Aye aye hvala za odgovor, saj si odgovorila natanko to kar sem želel izvedeti (ne slišati). Torej glede invazivnosti pri tebi, v pogojih kakršni so na tvojem koncu.

Saj ne, da želim Metuljc negirati, mimogrede hvala za opozorilo, vendar iz prakse vem, da mnogokrat nekatere, sicer robustne in rastljive rastline na določenih mestih enostavno ne uspevajo. Vsekakor to ni garancija za varno sajenje glede invazivnosti, a menim da z opazovanjem celotnega vegetacijskega cikla, predvsem pa bujnosti po razvojnih stopnjah (ukoreninjenje, brstenje in olistanje, cvetenje, semenenje, prezimljanje) lahko precej zmanjša omenjano nevarnost. No ja, predvsem pa je ključna kritična ocena in postavitev meje med sprejemljivim in nesprejemljivim.

Torej glede Amorfe imam občutek, da resnično bolj preferira vlažnejša in rodovitna rastišča, glede na to pa sem v dvomih česa bo pri meni več. Cvetenja ali hlastanja po vodi.

Hvala za ponudbo, mogoče kaj realizirava, med tem pa še tehtam.

lp.

Objavljeno: Sr Jul 24, 2013 7:40 pm
Napisal/-a muha
doli je napisal/a:
Drevesce ali grm, okoli 3m, ne vem mu imena. Se precej rada zaseje.



Objavljeno: So Nov 07, 2015 12:22 pm
Napisal/-a paprika
Ima kdo kaj semena Amorfe viška ?
Ali pa drugih medovitih dreves?

Objavljeno: So Nov 07, 2015 5:42 pm
Napisal/-a magnolija
Listi so videti podobni kot pri akaciji, ki je invazivna rastlina pri nas, lepa ko cveti, prelepo diši in privablja na stotine čebel, stara debla pa dobra kurjava. Omejujemo jo že dobrih 20 let, ona pa znova in znova izrašča._________________http://www.procreo.jp/labo/flower_garden.swf
(klik na črno polje)

Lp Magnolija

Objavljeno: So Nov 07, 2015 10:16 pm
Napisal/-a metuljc
Kljub vsej njeni lepoti velja vedeti, da je precej agresivna invazivna tujerodna vrsta in velja previdno z njo, našim vrstam in rastlinskim združbam, naravi nasploh, v dobro.

Objavljeno: Po Nov 09, 2015 10:22 am
Napisal/-a Kravzlj
Jaz bom letos 3 vrgel ven. Raje pozno kot nikoli =)
Tako da kdo rabi lahko pride.
A bo potem pognala iz korenin?_________________" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "