Stran 1 od 3
Trave
Objavljeno: Če Jan 01, 1970 1:00 am
Napisal/-a crtj-admin
(Prenos iz arhiva)
Objavljeno: To Jul 30, 2013 9:55 am
Napisal/-a deja007
Zanima me, če mogoče ve kdo kako bi se dalo prezimiti:
- stipa tenuissima ponytails
- carex morrowii 'variegata'
- carex comans mint curls,
- juncus ensifolius.
Ker bi rada nekaj teh trav prezimila za naslednje leto, ker vsako leto veliko odštejem za trave bi rada jih poskušala ohraniti ( nekatere tudi razmnožiti). Lepo prosim za pomoč in nasvete.
Objavljeno: To Jul 30, 2013 2:20 pm
Napisal/-a muha
Konkretno s šaši nimam izkušenj. Lepo pa mi je uspelo prezimiti eno od trav, za katero so mi povedali, da naše zimske klime ne preživi.
Imela sem jo na hladnem, kjer temperatura ni nikoli padla pod 0°C, od začetka decembra do konca februarja je nisem nič zalivala. Koreninska gruda se je izsušila kot poper a se je po slabem mesecu pazljivega zalivanja tako dobro obrasla, da sem jo lahko celo razdelila in imam sedaj 3 bogate šope.
S šaši bi ravnala enako, če bi jih imela. Če nimaš hladnega prostora vseeno poskusi, le zalivanja ne smeš opustiti. Tudi rosenje bi v mesecih s centralnim ogrevanjem prišlo zelo prav.
Glede na pogostnost trav in podobnih strukturnih rastlin v zasaditvah sem prepričana, da se bo oglasil še kdo, ki ima s tem izkušnje.
Objavljeno: Ne Maj 18, 2014 10:54 am
Napisal/-a trajnice
deja007 je medtem problem prezimovanja trav gotovo že rešila, ker je moj odgovor seveda daleč prepozen. Morda pa bo to zanimalo še koga drugega.
Velika razlika je v prezimovanju trajnic, seveda tudi trav, ali jih gojimo kot 'balkonske rože v koritih' in jih redno gnojimo do jeseni in jih tako pomehkužimo, ali pa jih gojimo kot trajnice na gredi in jih gnojimo samo z organskimi gnojili ob sajenju in, če je zemlja pusta, še enkrat na leto zgodaj spomladi z organskimi gnojili.
V prvem slučaju zelo rade čez zimo propadejo, če jim ne nudimo posebnega prezimovanja v zavarovanem prostoru, kjer temperature ne padejo pod ničlo.
V drugem slučaju pa trpežne trajnice, seveda tudi trave, ne potrebujejo ničesar posebnega za prezimovanje, ne glede na nizke zimske temperature.
Vse navedene trajnice, razen Carex comans, sploh niso občutljive na mraz. Imajo pa vsaka svoje specifične lastnosti:
Juncus ensifolius je v resnici močvirska rastlina, ki dobro uspeva tudi v navadni vrtni prsti, ki pa mora vedno biti dovolj vlažna. Ne škoduje mu stoječa voda.
Carex morrowii (vse njegove sorte) pa so rastline sence in polsence in normalnih vrtnih tal. So pa zelo prilagodljive, zato jih v balkonskih pogojih lahko gojimo tudi na soncu.. Žgoče sonce in suša jih posmodijo, sicer pa so zimzelene in jih ne moremo prezimovati v temi, pač pa le na svetlobi, tudi, če jih gojimo kot balkonske rastline in jih pozimi umaknemo v zaščiten prostor.
Stipa tenuissima (in njene sorte) je zelo trpežna in se rada sama zaseje.
Carex comans pa je poglavje zase. Izvira iz nam malo podobne klime Nove Zelandije in nima rad prav nizke temperature, pa tudi zastajanja vode v tleh ne prenese. Zato ra šaš na vrtu bolj prištevamo k netrpežnim trajnicam, oziroma se obnaša bolj kot enoletnica, čeprav je v svoji domovini trajnica.
Jožica_________________Trajnice Golob Klančič, naravi prijazno vrtnarjenje
Objavljeno: Ne Maj 18, 2014 12:21 pm
Napisal/-a muha
Letos sem tisto travo, za katero so mi rekli, da ne prezimi na prostem (imena žal ne vem, sem jo dobila od prijateljice, jo bom pa poslikala, ko bo večja) , posadila kar na slabo gnojeno a odcedno brežino. Poročam naslednjo pomlad, kako se bo obneslo. Tole pisanje od Jožice mi daje kar nekaj upanja .
Objavljeno: Ne Jun 22, 2014 12:34 pm
Napisal/-a mfranc
Jaz pa moram poslikati impozantne trave na pobočni livadi pri rakovniški cerkvi; res so občudovanja vredne.
LP
Obljubljene fotografije_________________mfranc
Objavljeno: Ne Jun 22, 2014 4:33 pm
Napisal/-a muha
Komaj čakam fotografije .
Objavljeno: Ne Jun 22, 2014 8:07 pm
Napisal/-a trajnice
Tudi jaz čakam slike ....
Jožica_________________Trajnice Golob Klančič, naravi prijazno vrtnarjenje
Objavljeno: Ne Jun 22, 2014 11:32 pm
Napisal/-a trajnice
Kolikor je mogoče razbrati iz slik, gre za trstikovce (Miscanthus), seveda neznane sorte. Pravzaprav bi lahko pričakovali, da je to sorta Miscanthus sinensis 'Gracilimus'. Očitno so tu že več kot deset let in bodo lahko še več desetletij. Na to misel me napeljuje izgled travnih šopov, pa tudi dejstvo, da pred desetletji v Sloveniji tudi skoraj ni bilo drugih vrst trav, ki bi bile vsaj podobne trstikovcem. Res hvaležne in impozantne trave!
Jožica_________________Trajnice Golob Klančič, naravi prijazno vrtnarjenje