Stran 1 od 2

Navadna bogomolka - Mantis religiosa

Objavljeno: Če Jan 01, 1970 1:00 am
Napisal/-a crtj-admin
(Prenos iz arhiva)

Objavljeno: Sr Sep 04, 2013 4:07 pm
Napisal/-a Aye-Aye
Pri nas pa je bilo letos polno bogomolk, je bilo treba prav pazit na travniku, da nismo kakšno s koso poškodovali. Pa še takele varovalne barve so bile, saj so se skrivale med posušeno travo. No tudi še kakšna zelena se je našla vmes.


Objavljeno: Sr Sep 04, 2013 4:34 pm
Napisal/-a Aye-Aye
In pa take velikanke:


Objavljeno: Sr Sep 04, 2013 4:43 pm
Napisal/-a muha
Tako velike bi se kar ustrašila.

Pri nas so samo zelene, jih je kar nekaj, rjavo sem pa videla samo enkrat, na zelo suhem sončnem travniku. Gre za dve različni, ali le za varovalno barvo?

Objavljeno: Sr Sep 04, 2013 5:24 pm
Napisal/-a metuljc
Mislim, da pri nas živi Mantis religiosa, se pravi, da gre za barvne različke. Najbrž pa irenakk ve kaj več o tem.

Objavljeno: Če Sep 05, 2013 9:08 am
Napisal/-a Aye-Aye
No tole sem pa včeraj posnela, še temnejšo različico, je pa zelo firbčno to bitje, je hotela na vsak način na fotoaparat in je tudi splezala, tako da sem jo prestavila na jablano. Wink


Objavljeno: Ne Sep 22, 2013 4:33 pm
Napisal/-a muha
Par dni nazaj sem drugič v življenju videla rjavo bogomolko - na mojem vrtu.

Tale lepotica si je danes zaželela sprehoda v neznano in vadbo plezalnih veščin - zelo dobro ji je šlo:



Prejšnji dan se je ona, ali njega tovarišica, sprehajala po Longkeeperju. Na sumu jih imam, da papcajo tiste male zelene gosenice, ki se rade plazijo po paradižnikih.
Nazadnje urejal/a muha 26 Sep 2013 14:34; skupaj popravljeno 1 krat

Objavljeno: Sr Sep 25, 2013 4:45 pm
Napisal/-a irenakk
V Sloveniji imamo dve vrsti bogomolk - navadno bogomolko (Mantis religiosa) in resastotipalko (krpatonogo) bogomolko (Empusa fasciata). Resastotipalka bogomolka živi pri nas samo v Istri in je zavarovana (se je ne sme loviti, ubijati, zadrževati v ujetništvu...). Slike te bogomolke si lahko ogledate tukaj. Ne morete je zamenjati za navadno bogomolko.

Bogomolka je plenilka, ki preži na svoj plen. Zanjo je zelo pomembno, da je plen ne opazi prehitro, zato barvo svojega telesa prilagaja barvi okolja. Seveda pa tega ne počne tako hitro, kot to lahko naredi kameleon, ampak lahko barvo spremeni v glavnem le med levitvijo. Tako so bogomolke, ki so se levile v poletni suši, ko je bila povsod na okrog le suha rjava trava, rjave. Tiste, ki so se levile po dežju, ko je trava ozelenela, pa so zelene barve. S tako prilagoditvijo svoje barve okolju so manj opazne tudi za plenilce.

Zanimiva pa je tudi raziskava opravljena v severni Italiji, v kateri so ugotovili, da lahko tudi odrasle bogomolke spremenijo barvo. Odrasle samice so postajale jeseni vedno bolj zelene, čeprav so jih raziskovalci imeli v rjavem okolju. Sprememba barve je bila počasna (nekaj dni je trajala) in ni bila popolna. Najbolj se je spremenila barva glave, nog in zadka, krila in ovratnik pa so ostali rjavi. Domnevajo, da so na spremembo barve vplivali klimatski dejavniki - predvsem krajšanje dneva.

Objavljeno: Če Sep 26, 2013 11:37 am
Napisal/-a MARTINKA
No, naj povem, da jaz in moji bližnji na okoliških travnikih nikoli nismo videli bogomoljk, pa smo veliko zunaj. Videla sem jih nekajkrat na morju - zelene in rjave. Letos pa sem prvič v življenju videla kar 3 zelene bogomoljke v bližnji okolici doma in sem mislila, da smo jih pač nevede prešvercali z morja.
Letos smo tudi prvič na morju videli levitev škržatov. Res fascinantno, kako so bili zmečkani v isti majhni lupini, svetlo zelene barve in kako so v kratkem času spremenili barvo v varovalno-rjavkasto.

Objavljeno: Če Sep 26, 2013 4:33 pm
Napisal/-a Aye-Aye
uau Shocked , Irenkk, hvala! Tale Istrska (Resastotipalka bogomolka) pa res noro zgleda, sploh njena glava, ko iz kake znanstvene fantastike. Very Happy