Stran 1 od 5
Octovec (Rhus typhina)
Objavljeno: Če Jan 01, 1970 1:00 am
Napisal/-a crtj-admin
(Prenos iz arhiva)
Objavljeno: Po Okt 07, 2013 12:54 am
Napisal/-a Svetloba
Octovec - manjše in precej hitro rastoče okrasno drevo, ki ga je moč najti na marsikaterem vrtu, saj je precej zanimive oblike, še posebej privlačno pa je rdeče socvetje, ki na drevesih ostane tudi prek zime.
Sama rastlina je strupena, zato je potrebno pri obrezovanju, oz. iztrebljanju rastline nameniti nekaj pozornosti tudi zaščiti, kajti sok, ki ga rastlina izloča, lahko v stiku s kožo povzroči zoprne reakcije.
Kljub temu, da je rastlina strupena ima octovec tudi uporabno vrednost, saj iz njegovega socvetja lahko pripravimo kis, oz. limonado, indijanci pa naj bi ga uporabljali tudi kot zdravilno rastlino zoper hemoroide, razkuževanje ran, odvajanje vode ter najbrž zoper še kako tegobo, domnevno pa naj bi (strupen) sok rastline pomagal tudi pri odstranjevanju bradavic.
Lepoti in uporabni vrednosti navkljub je bolje, da še preden se odločite, da na vrtu, ali na svojem posestvu posadite octovec, trikrat premislite, če si ga res tako zelo močno želite. Octovec se namreč izredno hitro močno razrašča prek koreninskih poganjkov, zato se ga boste bržčas kaj hitro naveličali ter precej težko znebilli.
Motite se namreč, če mislite, da bo dovolj, če boste drevo zgolj posekali in občasno pokosili novozrasle poganjke, saj je tovrstno početje domala podobno prilivanju olja na ogenj, še posebej, če ste, oz. boste octovec posadili na kakem bolj nedostopnem mestu, oz. na meji s sosednjim vrtom. Sosed vam zagotovo ne bo prav nič hvaležen. Pod nobenim pogojem, pa octovca, njegovih poganjkov in izkopanih korenin, ne odmetavajte in sadite v naravi, ampak jih raje požgite.
http://en.wikipedia.org/wiki/Rhus_typhina
Vir slike: Wikipedia_________________Vam povem vljudno ali po resnici?
Objavljeno: Po Okt 07, 2013 9:35 am
Napisal/-a lpmami
Strto ali zmečkano sveže listje ima precej neprijeten vonj (p.d. smrdi). Mogoče bi bil pa uporaben za odganjanje kakšnih škodljivcev? Ima kdo kakšne info ali celo izkušnje?
Sicer pa ima vsa rastlina precej tanina in se v naravnem barvilstvu uporablja pri barvanju bombaža._________________Barvit pozdrav,
Ladka s Povelj, Bahnkova
Zelenjava, rastline za barvanje, sadje
Objavljeno: Po Okt 07, 2013 10:15 am
Napisal/-a pep
Še semena operemo in namočimo v vodi dobimo osvežilnokislasto pijačo.
Objavljeno: Po Okt 07, 2013 4:02 pm
Napisal/-a Aye-Aye
Svetloba je napisal/a: |
Motite se namreč, če mislite, da bo dovolj, če boste drevo zgolj posekali in občasno pokosili novozrasle poganjke, saj je tovrstno početje domala podobno prilivanju olja na ogenj, še posebej, če ste, oz. boste octovec posadili na kakem bolj nedostopnem mestu, oz. na meji s sosednjim vrtom. Sosed vam zagotovo ne bo prav nič hvaležen. Pod nobenim pogojem, pa octovca, njegovih poganjkov in izkopanih korenin, ne odmetavajte in sadite v naravi, ampak jih raje požgite. |
Ali pa še bolje prinesete lpmami, ki bo iz korenin in stebel pobarvala volno. Kajne, lpmami? Če imam prave podatke lahko dobiš in korenin rumeno barvilo, z listja rjavo, iz skorje ter sredice stebla pa oranžno, z jagod in listja skupaj pa se dobi črnilo. Listje pa deluje tudi kot lužilo. Se pravi prava paleta barv. Iz semen pa se dobi tudi olje za izdelavo sveč.
Pravzaprav zelo uporabna rastlina, škoda da je tako invazivna.
Iz nje izdelujejo tudi piščali in flavte.
Objavljeno: Po Okt 07, 2013 10:47 pm
Napisal/-a Dajmar
Les octovca je lep.
Škoda, da ne zraste debelejši. Jih opazujem v okolici debelejšega kot 25 cm še nisem videl. Tam pri 20 ali 25 letih omaga.
Objavljeno: Po Okt 07, 2013 10:59 pm
Napisal/-a lpmami
Les je res lep in ga mnogi lesostrugarji oblikujejo v prelepe izdelke._________________Barvit pozdrav,
Ladka s Povelj, Bahnkova
Zelenjava, rastline za barvanje, sadje
Objavljeno: Po Okt 07, 2013 11:10 pm
Napisal/-a metuljc
Iz katerega lesa je pa zgornja desna skleda na drugi fotki, dajmar? Ta je šele lepa.
Objavljeno: Po Okt 07, 2013 11:23 pm
Napisal/-a Dajmar
Ta je iz tisovine.
Leta 2008 vetrolom prizadel 5.440 ha mešanih gozdov na
Kozjanskem in Bohorju. Uničeno je bilo 94.000
m3 lesa.
Objavljeno: Po Okt 07, 2013 11:28 pm
Napisal/-a metuljc
So to tvoji izdelki, dajmar? lepi so, ufffffffffffffff.