Stran 1 od 3
Nov vrt - Kako začeti ?
Objavljeno: Če Jan 01, 1970 1:00 am
Napisal/-a crtj-admin
(Prenos iz arhiva)
Objavljeno: Po Okt 07, 2013 7:21 pm
Napisal/-a spelap
Pozdravljeni. Bi prosila za kakšen namig Imam vrt, ki je precej zaraščen in zanemarjen, sicer je letos nekaj malega zraslo, vendar ker se tja kjer se vrt nahaja še nismo preselili, in tudi vode še nimamo, je stanje precej klaverno. Sosed mi je pomladi zasadil nekaj malega, da sem vsaj dobila veselje, vendar ker še ni bilo možno zalivati (vodo dobimo letos, dežja je bilo pa malo) je bilo pridelka malo. Zelo me zanima permakulturno vrtnarjenje čeprav se šele spoznavam s tem, in ker imam malo dete bom letos tudi kaj težko postorila na vrtu. Vprašanje je sledeče kako ga naj v jesenskem času pripravim na zimo. Mislila sem da bi vse kar je sedaj zraslo (odcvetena meta, melisa, ognjič, nekaj paradižnika še je, solata ki je šla v cvet feferoni, bučke) da bi prekopala, (no razen malin te bi obrezala) in pustila na zemlji da zgnije pa bi potem pomladi to lepo preštihala? Ali naj lepo vse pustim (razen malin da se preveč ne razrastejo) čez zimo in se potem lotim pomladi. Zemlja se mi zdi dobra in nekega prekopavanja vsako leto se ne bi šla, vendar ne vem kako začeti. Skratka kako sploh začeti. Hvaležna bom za kakršnikoli nasvet. Hvala
Če je že kje kaj zapisano pa prosim za link. sem nova na forumu pa se ne znajdem najbolje.
Objavljeno: Po Okt 07, 2013 7:33 pm
Napisal/-a muha
Špela, kar na link poglej, ki ti ga je napisala Aye-Aye nekaj prispevkov nižje - klikni v modro obarvano besedilo in odprlo ti bo ustrezno stran.
Še več nasvetov in spoznanj iz prakse boš dobila iz prispevkov zufa. Če rabiš podrobnejše nasvete kako brskat po forumu, se mi oglasi na ZS (zasebno sporočilo).
Objavljeno: Po Okt 07, 2013 9:49 pm
Napisal/-a spelap
Hvala, bom raziskala
Objavljeno: Po Dec 09, 2013 2:21 am
Napisal/-a zuf
Aye-Aye je napisala: spelap, pozdravljena! če ti je všeč vrt po permakulturno poglej v temo o vrtu brez prekopavanja , morda še v temo o zastirki, boš našla veliko koristnih nasvetov, pa morda še tam kaj povprašaš, morda celo tja prestavimo tvoje vprašanje. Razen, če si želiš še kak nasvet kako to delajo ostali s prekopavanjem.
Da pustiš vse na zemlji je že dober začetek, nadaljuješ pa z debelejšo zastirko.
Objavljeno: Ne Avg 10, 2014 4:26 pm
Napisal/-a kate
Ok. Jaz imam čisto enako vprašanje.
Sem prebrala predlagane povezave, pa še gibanico in freza ali oranje.
Poleg foruma sem prebrala tudi nekaj "papirnate" literature. Na načelni ravni se strinjam s Pušenjakovo in Zufom, praktično pa še nisem tam.
Gre za vrtiček cca 8 x 8. No, nekoč je to bil. Sedaj je zaraščen, ampak je zemlja vsaj spočita. Sem si dejala. Ograjen je z ograjo z betonskim coklom.
Letos sem poskusila "neinvazivni" pristop, vendar je pleve, ki se je razrastel toliko močnejši in toliko hitrejši, da uboge rastlinice niso imele možnosti.
Zato razmišljam, da bi se ga jeseni lotila z vsemi sredstvi.
Ne vem ali obstaja kakšen pripomoček za oranje, ki je dovolj majhen, da bo obvladljiv znotraj tako majhnega prostora?
Ne žeim uporabljati živalskega gnoja, bi pa morda vseeno bilo treba kaj dodati po tako drastičnem posegu v naravno ravnovesje?
Kaj se naredi potem, ko preorješ?
Kako je z zastirko?
Hvala za pomoč in nasvete?
Objavljeno: Po Avg 11, 2014 9:00 am
Napisal/-a Pepe
kate je napisal/a: |
Ne vem ali obstaja kakšen pripomoček za oranje, ki je dovolj majhen, da bo obvladljiv znotraj tako majhnega prostora? |
Seveda. Lopata ali prleška vinogradniška motika.
Objavljeno: Po Avg 11, 2014 2:32 pm
Napisal/-a aladin
Kate, jaz sem iz travnika (nikoli prej vrt) letos naredil tri grede po metodi lazanje.
Predlagam, da pokosiš vse skupaj, po površini razprostreš namočene kartone. Nato gor naloži čimveč organskega materiala in zemlje.
Seveda da bo nekaj plevela, ampak vsaj pri meni je to obvladljivo.
Objavljeno: To Avg 12, 2014 4:18 pm
Napisal/-a kate
Sem se poigravala tudi s to idejo, ki sem jo videla na hrvaški tv oddaji.
Mi je všeč, ker ni zahtevna (tudi fizično), sem pa malo skeptična.
Kaj bi pa potem prihodnje leto sadila? Sejala verjeno ne. Ali pač?
Poleg tega je zemlja zelo zbita (vendar en ilovnata), če je to smiselno. Skratka za vsako luknjo letos sem se kar pošteno namatrala.
Glede na to, da je okoli in okoli travnik plevelu ne bom ušla. Še posebej, ker je na oddaljeni lokaciji in ga ne bom mogla redno odstranjevati.
Toliko vprašanj, odgovorov pa bolj malo...
Objavljeno: To Avg 12, 2014 8:20 pm
Napisal/-a figula
kate, nimam pravih odgovorov in nimam pravih redosledov kaj naj bi naredila, samo nekaj nametanih misli:
- zastirka iz slame bi znala narediti čudeže: glede zemlje in glede plevelov. Če jo že sedaj ali vsaj zgodaj spomladi položiš po celi površini, bi mogoče znala zemlja pod njo toliko zaživeti, da bi lahko z lahkoto kopala z motiko.Če dodaš še nekaj vreč kakšne zemlje (sploh ni treba najdražje), pomešane z recimo vermikulitom, bo tudi deževnikom lažje rahljati namesto tebe
- takšna zastirka bi zadušila precej plevela
- plevel je to samo toliko časa, dokler ga gledaš s takšnimi predsodki . Ko ugotoviš in se odločiš, da neka rastlina ni več plevel, ampak je užitna ali celo zdravilna in na vsej črti boljša od zelenjave, ki jo zraven seješ, sadiš in neguješ - potem plevel čudežno izgine. Sama ti lahko povem, da morem kurja črevca posebej sejati, da jih imam dovolj za v olje, tinkturo in čaj To je le ena izmed rastlinic, ki so bile včasih nadležen "plevel"
- kar ni užitno in ni jedilno, lahko ostane plevel - bo dobrodošel, dokler se ne odločiš kaj boš uporabljala za zastirko. Potem ga bo pa kar manj in manj
- v zemlji, ki bo zaščitena, se bodo razvijali pozitivni mikroorganizmi in debeli deževniki se bodo ob deževnih nočeh hodili ven hladit .... vse to se bo dogajalo samo od sebe in ko boš pripravljena na spomladansko setev, ne boš več potrebovala ne krampa, ne lopate in ne motike .... roka bo sama zdrknila v mehko prst ....