Stran 1 od 2

Kombuča - čajna goba

Objavljeno: Če Jan 01, 1970 1:00 am
Napisal/-a crtj-admin
(Prenos iz arhiva)

Objavljeno: To Okt 08, 2013 9:42 am
Napisal/-a suzianna
Če jo ima kdo odveč, se priporočam Smile

Lp

Objavljeno: To Okt 08, 2013 10:49 pm
Napisal/-a suzianna
Uh, sem bila redkobesedna. Pred leti smo pri nas imeli kristalčke vodnega kefirja, tudi tega bi bila zelo vesela. Dolgo smo ga pripravljali - gojili, in se niti ne spomnim kako nam je potem prišel proč.

Kakorkoli, iščem kombučo ali (in) vodni kefir, kupim ali menjam za kaj drugega.

Lp

Objavljeno: Pe Apr 18, 2014 2:51 pm
Napisal/-a Tiana
Jaz gojim kombučo in imam kakšno odveč. Če je še nimaš mi pošlji ZS.
Imam tudi zrnca kefirja (mlečni), katerega bo pa potrebno nekaj počakati, da se namnoži.

Objavljeno: Sr Maj 14, 2014 1:24 am
Napisal/-a Oreo
Tudi jaz imam kombučo. Že vrsto let. Sem pa zdaj naredila pavzo kako leto in je gobica postala par centimetrov debela. Z junijem jo začnem spet redno uživat in takrat se bojo začele delat tudi male gobice.
Če bo kak interesent, jo z veseljem podelim. Very Happy_________________Oreo

Objavljeno: Sr Dec 27, 2023 11:39 am
Napisal/-a brbr
Tale tema je čisto zaprašena....

Ker sem se zdaj začela ukvarjati z "gojenjem" kombuče, me zanima ali imate kakšne koristne nasvete. Na kaj je treba biti pozoren, kje hranite kozarec med nastajanjem fermenta?..._________________naredimo svet lepši

Objavljeno: Sr Dec 27, 2023 2:42 pm
Napisal/-a lpmami
Kombučo gojim že nekaj let, dobila pa sem jo od Tiane. Tako mi je všeč, da sem jo celo selila iz Kranja na Povlje, v velikem kozarcu.
Na kaj sem pozorna:
Na začetku sem se komaj spomnila, da moram nekaj tekočine prihranit za okisanje novega nastavka.
Gobo dobro operem, odstranim čim več temnejših drobcev in sluzi. Verjetno na sam potek fermentacije nič ne vpliva, a meni je grdo videti.
Imam jo v velikem kozarcu na kuhinjskem pultu v kotu (ni na soncu).
Po prvi fermentaciji jo razdelim v stekleničke in v posamezne dodam: limono, cimetovo skorjico, klinčke, janež, japonsko kutino, mešanico za kuhano vino v čajni vrečki. Če seveda žeja vmes ni bila prehuda in je nisem že sproti popila. Te stekleničke hranim v hladilniku.
Ko me decembra ni bilo šest dni doma, sem tik pred odhodom nastavila na novo in zaprla s pokrovom. Ob prihodu me je pričakal simpatičen klobuk, izbočen vsaj za dva centimetra, okus je bil zelo dober. Seveda, vmes je nisem nič motila in je lahko v miru naredila eno pošteno gobo.
Ne vem, Brbr, če ti to kaj pomaga. Kar veselo na delo in uživaj v dobri, pa še zdravi pijači._________________Barvit pozdrav,
Ladka s Povelj, Bahnkova
Zelenjava, rastline za barvanje, sadje

Objavljeno: Sr Dec 27, 2023 4:18 pm
Napisal/-a Tiana
Jaz sem jo redno pila kar nekaj let, zdaj imam malo pavze, ker ne zmorem vsega in tudi trenutno ne smem piti.

Čaj sem skuhala na 10 dni. To sem ugotovila, da je bilo v mojih pogojih najbolj optimalno za okus, ki mi je odgovarjal. Z daljšanjem fermentacije dobiš bolj kisel napitek, s krajšanjem pa bolj sladkega. Ko je sladek čaj fermentiral, sem ga pretočila v steklenice in jih pustila še nekaj dni fermentirati (sekundarna fermentacija), preden sem pila. Steklenice sem hranila na hladnem. Ko sem steklenico odprla sem jo hranila v hladilniku. Takšna ohlajena kombuča mi je bila najbolj dobra.
Čaj sem uporabljala zeleni, ker mi je najbolj dober. Gre tudi s črnim, če ti odgovarja. Zeliščni čaji se lahko dodajajo za okus, ne jih pa uporabljat same kot take. Saj dolgoročno kombuča ne preživi samo na zeliščnih čajih, ker rabi teine.
Ko sem delala sekundarno fermentacijo sem največkrat dodala ingver za okus. Lahko pa seveda eksperimentiraš po želji. Nekaj idej ti je že lpmami napisala.
Da je fermentacije uspešna rabiš gobo, oziroma klobuk, ki zraste na površini tekočine. Za novo fermentacijo pa potrebuješ tudi kvasovke, ki so v tekočini, tako da vedno prihrani kakšen deci fermentirane tekočine, ki jo dodaš na novo skuhanemu in osladkanemu čaju (ohlajenemu seveda).
Da se sprostijo teini moraš čaj namakati vsaj 15 minut in ne samo 2-5 minut, kot ga namakamo, kadar ga pijemo samega kot takega.
Meni so se za fermentacijo najbolj obnesli veliki kozarci za vlaganje. Mislim, da so 5 litrski. Steklenice za shranjevanje pa je potrebno biti pozoren, da so dovolj kvalitetne, da zdržijo pritisk sekundarne fermentacije.
Če se še kaj spomnem pa še dopišem. Kot pravi lpmami uživaj, ker je zelo okusen napitek in predvsem zelo zdrav.

Objavljeno: Sr Dec 27, 2023 7:43 pm
Napisal/-a lpmami
A tako močan ti delaš, Tiana, za kombučo? Jaz ga delam kot običajno za pitje. To bo treba še raziskati. Malo se ogibam teina oziroma močnega čaja, ker zapira. Po fermentaciji nekaj teina ostane nefermentiranega in ker pijem tudi pravi čaj, se bojim da bi bilo preveč, če bi ga pustila petnajst minut.
Preskusila sem že vse tri prave čaje - črnega, zelenega in belega. Ne morem se odločiti, kateri mi je bolj všeč, pa malo menjam. Bolj se nagibam k črnemu, ki mi je tudi za pitje (nefermentiran) najbolj všeč._________________Barvit pozdrav,
Ladka s Povelj, Bahnkova
Zelenjava, rastline za barvanje, sadje

Objavljeno: Če Dec 28, 2023 9:24 am
Napisal/-a Tiana
Takšna navodila sem dobila, ko sem prejela kombučino gobo. Če ti lpmami kombuča dela nove klobuke kar nadaljuj tako, očitno dobi dovolj teina.