Stran 1 od 18
Ivčk - preljubi vrt
Objavljeno: Če Jan 01, 1970 1:00 am
Napisal/-a crtj-admin
(Prenos iz arhiva)
Objavljeno: Če Jan 02, 2014 8:00 pm
Napisal/-a bobolino
Ti je le ratalo! _________________"But he that dares not grasp the thorn should never crave the rose."
Anne Brontë
Objavljeno: Če Jan 02, 2014 9:29 pm
Napisal/-a muha
Ampak ribnik boš obdržala a ne ? Za žabice in podoben koristen živelj. In seveda tudi za lepoto.
Objavljeno: Če Jan 02, 2014 10:26 pm
Napisal/-a Ivčk
Žal ribnik odpade, čeprav je izredno lep in narejen z najinim potom, ker sva prenavljala starega.
Je na popolnoma napačnem mestu, na žgočem soncu cel dan, zato je voda v njem vedno vroča, motna in zelena od alg, ribice (ki imajo že zagotovljeno novo domovanje) pa vsaj po mojem mnenju v njem trpijo.
Žabic pri nas ni, ker je parcela z vseh strani 'oblečena' v škarpo in nimajo od kod priti nanjo.
Če pa sem čisto iskrena, se mi je ribnik letos tudi zelo zameril ,ko je v njem utonil moj želvak, zato mi je hudo vsakič, ko grem mimo.
Pa tudi težko mi je vsakič pazit na sosedove malčke, ki pridejo na obisk, ker moram stalno pazit da kdo noter ne pade. Vodo, ki jo ponavadi porabim za dopolnjevanje ribnika, ko poleti iz njega voda pospešeno hlapi, bom raje porabila za zalivanje.
Ko sem razmišljala o plusih in minusih odstranjevanja ribnika, so plusi pač prevagali, zato je to moja dokončna odločitev. Obstaja pa seveda možnost, da bom ribnik enostavno preselila na senčnejši del vrta, kjer bo zanj veliko bolj ugodno mesto. O tem bom še premislila. Materiale bom vsekakor shranila..._________________Instagram profil: @iva.grasa.ig
Dostop do spletne ankete:
https://forms.gle/S3bLBtqhbhK1q6M6A
Objavljeno: Če Jan 02, 2014 10:31 pm
Napisal/-a bobolino
potem se boš v sezoni končno enkrat najedla zelenjave, in je ne le shranjala za semena!
Tudi jaz si bom spomladi ukradla na parceli ene 4m2 od zelenice, da bo še kaka mini gredica. Potem pa se nimam več kam širit .
Veliko uspeha!_________________"But he that dares not grasp the thorn should never crave the rose."
Anne Brontë
Objavljeno: Pe Jan 03, 2014 12:51 pm
Napisal/-a juglans
Ivčk, imaš ful, ful lep lovorikovec. Kar preveč, da bi verjel.
Verjetno je star že kar nekaj let, (glede na velikost nedvomno) sprašujem pa te kako se odziva na zimske razmere? Ali pogosto pozebe? (v resnici je to bolj fiziološka suša, čeprav zgleda kot da pozebe) Namreč raste na sončni strani parcele, tako te razumem, v takšnih razmerah pa "današnji", mladi in modernih sort lovorikovci zelo trpijo.
Morebiti še v povezavi s fiziološko sušo. Vzrok zanjo je lahko tudi konstanten veter, oziroma prisoten izrazitejši zračni tok. Vsaj po občutku, kako je s tem v vašem naselju?
Cvetenje. Je obilno? Ali naredi tudi plodove? (če si mu slučajno namenjala kaj tovrstne pozornosti)Nazadnje urejal/a juglans 04 Jan 2014 00:36; skupaj popravljeno 1 krat
Objavljeno: Pe Jan 03, 2014 1:20 pm
Napisal/-a metuljc
juglans je napisal/a: |
Ali je pogosto pozebe? (v resnici je to bolj tehnološka suša, čeprav zgleda kot da pozebe) Namreč raste na sončni strani parcele, tako te razumem, v takšnih razmerah pa "današnji", mladi in modernih sort lovorikovci zelo trpijo.
) |
Jaz bi temu rekla fiziološka suša, ker rastlina ne more do vode, ker so tla zmrznjena, skozi liste jo pa izgublja in tako nastane negativna vodna bilanca. Podobno kot rastline na slanih tleh. Vode je zadosti, a rasltine ne pridejo do nje.
Je izraz "tehnološka suša" agronomski pojem (brskalnik ga ne najde)? Ker biologi poznamo le fiziološko (nedostopost sicer prisotne vode) in ekološko (dejansko pomanjkanje vode).
Objavljeno: Pe Jan 03, 2014 4:20 pm
Napisal/-a Ivčk
Juglans, lovorikovec je že precej star, ima vsaj 13 let, ker smo ga posadili, ko smo se priselili, in je že takrat bil krepka sadika.
Je zelo trpežen in ga mraz ne gane, prav tako je čez zimo trpel zaradi suše le eno sezono, ko je bil zelo mlad. Zelen in lep ostane čez celo zimo.
Vetrovno je pri nas stalno, saj veter 'polzi' navzdol po hribu nad nami in zato pri nas vedno po malem pihlja, tudi poleti, kar je zelo prijetno. Torej tudi veter ne vpliva na stanje lovorikovca.
Cveti bolj v sredini krošnje, očem skoraj nevidno, a nos takoj zavoha začetek cvetenja. Tudi nekaj plodov je že naredil, a sem jih zaradi previdnosti vse odstranila (takrat je bil sinko še majhen in je šele začel raziskovati po vrtu), da jih sinko ne bi potrgal in bognedaj pojedel.
Je pa zanimivo, da smo čez nekaj let kupili še en lovorikovec, ki smo ga posadili na podobno lokacijo, ta pa je bil drugačen, z večjimi listi hruškaste oblike, in stalno čisto bogi, rjavih listov, pozimi je odvrgel vse liste, spomladi je pa dolgo rabil, da se je obrasel. Na koncu ga je lani poleti zadela kap in sem ga z velikim veseljem izkopala ven in zažgala
Torej je tale moj lovorikovec res nekaj posebnega. Imamo pa dva, na desni strani slike, ravno tam, kjer se ta konča, stoji namreč še en enak. Oba sta že od začetka strižena v kroglo, zato imata vsako leto obilo mladih poganjkov in sta zelo gosta.
Na vsakih nekaj let jih postrižem globje v krošnjo, jih skoraj ogolim in na tak način pomladim.
Lovorikovci in vse spremljevalne rastline ob robu parcele seveda tudi ob uvedbi zelenjavnega vrta OSTANEJO, kjer so
V bistvu se bo v zelenjavni vrt spremenila le zelenica in ribnik, pustila pa bom celo en trak trave za širino kosilnice, ki ga bom uporabljala kot glavno potko.
PS: če kdo potrebuje vejice lovorikovca za potaknjence, jih z veseljem odstopim, ko ga bom spomladi obrezovala..._________________Instagram profil: @iva.grasa.ig
Dostop do spletne ankete:
https://forms.gle/S3bLBtqhbhK1q6M6A
Objavljeno: So Jan 04, 2014 1:34 am
Napisal/-a juglans
Pišuka metuljc, temu se pravi hitri prsti in možgani na off. Seveda je suša fiziološka, hvala za korekcijo.
Ivčk hvala za odgovor in ponudbo (vejice), katere sem si potihom želel.
Z aktualnimi sortami lovorikovca je kar težava, sploh pozimi.
Selekcijska pot je šla od starih sort z manjšimi, ožjimi in bolj na redko razporejenimi listi nekako v smeri rastlin polnejšega volumna. Mislim na volumen majhnih rastlin, saj se prodajajo majhne sadike po načelu "vidim, potipam, verjamem". Star preverjen način referenčnih izkušenj z posamezno sorto je postal nekako staromoden, bi se reklo "out". Končno to pomeni "vidim, potipam, verjamem, nasedem in to vedno znova in znova prebavljam". A???
Sprva se je uresničila želja velikih in lepo zaobljenih listov, lepo svetleče povrhnjice. Nato so se na trgu pojavile še sorte z velikimi in temno zelenimi listi. Terna in v trenutku so vse ostale različice padle v pozabo, vendar pa je v pozabo odšla tudi vzdržljivost tega rodu. Tako lahko opazujem, in to ne preveč poredko, ko si ljudje zaželijo živih mej, še huje, ko le te posadijo super strokovni in izobraženi kadri. ..... Ah, brezveze. Želim povedati, da na takšen način posamezna vrsta trpi škodo, včasih takšno, da celo izgine iz repertoarja. Ne pomaga nasvet, še zlasti, če je večstavčen. Takrat človek "mori", stranka pa se mora nujno sprostiti in napolniti baterije pri konkurentu, ki ima boljši posluh. Posluh v stilu "ja, seveda, kar želite".
Sem malce potarnal. Se oproščam.
Torej, kakor sem že uvodoma nakazal. Iščem in pogledujem za starejšimi ter preverjenimi rastlinami za kakšen potaknjenec. Tudi, če ga letošnjo pomlad še ne boš rezala, bom pač počakal. Se prav nič ne mudi. Hvala pa že v naprej. Si pa želim še kakšne sorte, ki močneje cveti. Sem opazoval takšen grm, velik kot je tvoj, le , da je bil poln cvetja, kasneje plodov, še kasneje pa vijoličnih ostalin ptičjega prebavnega procesa. Pač, tudi to je sestavni del narave. Zelo lep in dišeč okras. Nič ne de, se bo že našel.
Sem pa predhodno pozabil pripomniti, da imaš lepo urejen vrt. Pa bodoči ribnik umesti kam bolj v polsenco, ribe resnično trpijo.
Lepo urejaj in se veseli rezultatov v novem letu.