Stran 1 od 2
Žledolom - čiščenje, obrezovanje, preventivna škropljenja
Objavljeno: Če Jan 01, 1970 1:00 am
Napisal/-a crtj-admin
(Prenos iz arhiva)
Objavljeno: Če Feb 06, 2014 8:06 pm
Napisal/-a muha
Irena iz Vrhnike, ki trenutno nima dostopa do interneta, me je prosila, če v njenem imenu vprašam, kako naj postopa sedaj, ko so njena drevesa očiščena ledu, imajo pa nekaj polomljenih vej in vejic.
Je potreba po takojšnjem ukrepanju? S čim in na kakšen način? Je dobro drevesa obrezati vseh poškodovanih vej, ali pustiti, da mine še nekaj tednov, ko je možen hujši mraz? Je priporočljivo žled otresati, ali bolje počakati, da odpade sam?
Nazadnje urejal/a muha 10 Feb 2014 19:00; skupaj popravljeno 1 krat
Objavljeno: Če Feb 06, 2014 9:15 pm
Napisal/-a pika
Glede otresanja pri nas pravijo, da bolje da ne. Je verjetnost, da bo pri tem še kaj polomila. Prvi del pa ne vem.
Objavljeno: Če Feb 06, 2014 10:09 pm
Napisal/-a Sonceluna
Jaz sem skusala zled otresti iz vej, pa sem jih samo vec polomila. Se je pa pri mas zdej ze v vecji meri stanje umirilo in so prezivele veje ze v bolj pokoncnem polozaju. In sem ze boljse volje:)
Objavljeno: Pe Feb 07, 2014 3:10 am
Napisal/-a aladin
Jaz sem jih otresal, vsekakor sem preprečil lom češpelj, verjetno tudi hruš in nekaterih starejših jabolk. Res je, nekaj vejic je odpadlo, vsekakor pa je škoda manjša kot pa če bi se odlomila kakšna od ogrodnih vej.
Objavljeno: Pe Feb 07, 2014 8:39 am
Napisal/-a sadjarvid
To je odvisno od primera do primera, Če se je požled že toliko prijel, da bi z otresanjem naredili preveč škode, pač počakamo odjugo. Seveda pa, če rešimo drevo pred popolnim uničenjem, je bolje da ga z otresanjem že ""obrežemo" za to leto in počakamo, da vidimo kaj bo narava spomladi pokazala. Je pa pri tokratnem požledu veliko bolje preživelo tisto sadno drevje, ki je bilo bolje obrezano in na katerem je bila opravljena lansko leto že letna rez.Če bo po sreči, bo danes, pri nas, odjuga osvobodila drevje bremena, ki ga nosi.kar pa je polomljeno in tega je ogromno, je pa pač uničeno.
Vsem želim čim manjšo škodo Vido.
Objavljeno: Pe Feb 07, 2014 9:02 am
Napisal/-a babaco
Veje, ki se še držijo drevesa se poreže takoj, da se prepreči trganje lubja.
Ostalo lahko počaka na lepše vreme, vendar čimprej.pred brstenjem.
Večje grde rane je najbolje premazati s fungicidno pasto.da se preprečijo okužbe.
Objavljeno: Pe Feb 07, 2014 9:58 am
Napisal/-a Irena
Babaco, včeraj sem na roko vlekla dol žled. Nekaj vejic sem res polomila, ostalo pa je glavno. Razen pri enmu manjšemu mlademu drevesu je žled zlomil glavno vejo.
Danes gremo prat k moji mami na koroško, pa pod topel tuš in tam v trgovine, kjer bom nabavila vse potrebno, da v nedeljo zacelim polomljeno. Sem bila pa včeraj tako vesela, ker mi je breskva ostala. Dve veji je žled klub podpori uničil, ostalo pa je kar ok. Joj, po vsej tej depresiji, sem včeraj kar skakala od veselja. To drevo ima eno mini zgodovino in je moja ljubljenka.
Če lahko bi te prosila, da napišeš, kako mazilo kupim, s kom naj poškropim in še vse ostale moje korenjake, ki so preživeli. Sem se odločila, da bodo vsi ostali, tudi tisti, ki je izgubil glavno vejo.
Hvala za info,
Irena
Ps.: zdaj pa delat, da lahko grem potem čimprej domov.
Objavljeno: Pe Feb 07, 2014 10:33 am
Napisal/-a babaco
Jaz imam CELAFLOR- WUND BALSAM PLUS, ima semenarna KALIA.
Priporpčljivo bo predspomladansko škropljenje z pripravki na osnovi bakra.
Objavljeno: Pe Feb 07, 2014 11:55 am
Napisal/-a Irena
Babaco, kdaj boš ti škropil?
Irena