Stran 1 od 7
Hibiscus rosa sinensis - kitajski hibiskus
Objavljeno: Če Jan 01, 1970 1:00 am
Napisal/-a crtj-admin
(Prenos iz arhiva)
Objavljeno: Pe Maj 31, 2013 3:43 pm
Napisal/-a muha
Glej tudi:
Hibiskusi trajnice
Hibiskusi prezimne grmovnice
Hibiskusi enoletnice - pozor invazivke
Ta vrsta hibiskusa je doma v toplejših krajih, zato jo pri nas gojimo kot sobno lončnico. Na prosto jo lahko damo, ko so spomladi najnižje nočne temperature vsaj +5 °C. Jeseni prenese kako stopinjo manj, prva nočna zmrzal ga bo pa zanesljivo pokončala.
Lega: rabi veliko svetlobe in nujno tudi direktno sonce. Ob svetlobi brez sonca bo sicer rastel, ne pa cvetel. Brez težav prenese direktno sončno pripeko, le veliko več zalivanja bo potrebno. Zanimivost je v velikosti cvetov – bolj ko je toplo, večji so cvetovi.
Zemlja: čimbolj kakovostna. Zadnja leta uporabljam Asef univerzalno zemljo za cvetoče rastline in sem zadovoljna. Pognojim običajno s počasno topnimi zrnci za cvetoče rastline, ki zadostujejo za vse leto.
Zalivanje: v splošnem potrebuje veliko vode. Zlasti poleti je treba skrbeti, da je zemlja stalno vlažna, sicer hitro odvrže vse cvetne popke. Ob hudi vročini jih zalivam zjutraj in zvečer.
Presajanje: koreninski sistem se zelo razraste, vsako leto zahteva eno številko večji lonec. Kljub temu priporočam, da koreninsko grudo temeljito očistite odmrlih koreninic na vrhu in ob straneh in če je potrebno zaradi prostora, odrežete tudi nekaj spodnjih zdravih. Ne presajajte ga v prevelike lonce, bo samo rastel in slabo cvetel. Eno leto sem lonce postavila v cvetlična korita, ki so bila napolnjena z zemljo zaradi mešane zasaditve – hibiskusove korenine so pogledale ven iz loncev in se močno razrasle po vsem koritu, zacvetel je zelo pozno in z malo cvetovi.
Prezimovanje: v svetlem prostoru na temperaturi najbolje med 10 in 15 °C. Važno: v dobi mirovanja, še zlasti če odvrže liste, je potreba po zalivanju mnogo manjša, takrat priporočam, da v zemljo ob robu lonca zapičite leseno palico, da boste lahko preverjali, koliko je še vlage v globini, sicer pride rado do gnitja korenin. Naj vas odpadanje lista ne skrbi, obrasel se bo najkasneje spomladi, razen če so mu čez zimo zgnile korenine.
Obrezovanje: Rastlina prenese zelo močno rez. Novi poganjki izraščajo iz spečih očes kjerkoli na veji ali deblu. Za samo rast ni pomembno, kdaj ga obrežete, je pa važno zaradi cvetenja. Jeseni obrezani se pozimi, zlasti če so bolj na toplem, močno obrastejo in je spomladi potrebna ponovna oblikovna rez. Priporočam obrezovanje spomladi, če široka krošnja drevesca ne moti. V tem primeru se lahko zgodi, da vam bo cvetel vse od novega leta dalje, če ga imate ob sončnem oknu.
Oblikovanje: sam od sebe se bo oblikoval v grm. Lahko ga vzgojimo v drevesce, vendar moramo dosledno odstranjevati stranske poganjke. Upoštevajte, da se steblo z rastjo ne daljša, celo nasprotno "požirajo" ga korenine, ki se ovijajo okrog njega - glej slika 2. Kolikor ga boste formirali v prvem letu, toliko ga bo ostalo.
Razmnoževanje: s potaknjenci. Bodisi v vodi, kar lahko traja tudi do nekaj mesecev, bodisi v zemlji. V tem zadnjem primeru nujno priporočam, da lonček pokrijete s folijo, če se zemlja samo enkrat izsuši, bo potaknjenec zagotovo propadel. Seveda ne pozabite v folijo na vrhu narediti male luknjice za zračenje, kajti plesen prav tako ni zaželena. Najraje se ukoreninijo spomladanski in jesenski rahlo oleseneli potaknjenci. Ne obupati, če ne bo uspelo, to se pri hibiskusu često dogaja.
Škodljivci: Posajen v primerno zemljo in ustrezno pognojen je dovolj odporen, da mu škodljivci ne pridejo do živega. V obratnem primeru lahko dobi hud napad listnih uši. Poleg tega, da jih uničimo, ga je treba presaditi in mu omogočiti boljše rastne pogoje.
Poleti ga lahko z loncem vred posadimo na vrt . Jeseni, ko ga moramo znova prenesti na vrt, korenino, ki se iz lončka razraste v zemljo, enostavno in brez škode odrežemo.
Tegale vzgajam v drevesno obliko:
Močna rez, da se ga zadrži v željenih dimenzijah
Takole igrico se sčasoma grejo korenine:
Nazadnje urejal/a muha 31 Jan 2023 11:50; skupaj popravljeno 7 krat
Objavljeno: So Jul 06, 2013 12:38 pm
Napisal/-a žižola
Moj je vrste "roza" . Ves čas ga imam v stanovanju. Premer večjega cveta je 15 cm.
Ko odcveti, semenke odrežem in ponovno nastavi dva cveta. Letos že tretjič.
Jaz imam raje majhnega, čeprav je muha tvoj "drevesni" zelo lep, ker nimam prostora za prezimovanje.
Slike so izgnile, ker Slikomat ne deluje več - uredila muha_________________LP Žižola
Objavljeno: So Jul 06, 2013 12:46 pm
Napisal/-a muha
Žižola, zelo lep je. Ga imaš že dalj časa, ali je nova pridobitev? Ker sčasoma ti bo hočeš nočeš zrasel, ne sicer do višine, kakršen je moj - v to lego sem ga spravila pod prisilo, naravno se nagiba k obliki grma. Tistim, ki vse leto preživijo znotraj stanovanja, se tudi čas cvetenja občutno podaljša.
Objavljeno: So Jul 06, 2013 1:18 pm
Napisal/-a žižola
Živjo muha, ga imam že 4 leta, pa nič ne zraste . Mogoče zato, ker ve, da nočem, da bi. _________________LP Žižola
Objavljeno: So Jul 06, 2013 2:12 pm
Napisal/-a muha
Objavljeno: Po Jul 15, 2013 2:16 pm
Napisal/-a muha
[quote="originalnilist"]moj lepi a neprezimni hibiskus
Slike so izgnile, ker Slikomat ne deluje več - uredila muhaNazadnje urejal/a muha 24 Jun 2024 20:53; skupaj popravljeno 2 krat
Objavljeno: Po Jul 15, 2013 2:17 pm
Napisal/-a muha
Čudovit! Polnjenega rdečega še nisem videla tako lepega.
Objavljeno: Po Jul 15, 2013 2:35 pm
Napisal/-a greeny
Tale je po moje roza, tako kot naš. Letos je dobil hud napad uši, čisto je bil prekrit, celo po listih so neke zadeve gor. Dvakrat škropljen, bolj malo pomagalo. Zdaj so pa ličinke pikapolonic gor, pa mislim, da se kar pozna...
Objavljeno: Po Jul 15, 2013 2:42 pm
Napisal/-a muha
V vseh 20 in več letih, kar jih gojim, sem imela le enkrat uši na tej vrsti hibiskusa. Takrat sem ob presajanju naslednjo spomlad našla med koreninami nekaj več kot 50 lepo rejenih ogrcev.
Greeny, domnevam, da tudi tvojemu nekaj manjka - ali pa ima v zemlji neželjen dodatek.