Stran 1 od 1
Helianthemum - sončece
Objavljeno: Če Jan 01, 1970 1:00 am
Napisal/-a crtj-admin
(Prenos iz arhiva)
Objavljeno: Po Jun 01, 2015 3:16 pm
Napisal/-a rene
Mogoče bi jo mogla uvrstiti med olesenele trajnice, ker spodnji del rastline oleseni. Ker pa je nizke rasti, doseže 15 - 20 cm v času cvetenja, jo uvrščam kar semle.
Tvori lepe nizke grmičke, ki jih zgodaj spomladi obrežemo. S tem obdržimo lepo gosto rast. Uspeva na polnem soncu, na rahlo peščeni zemlji.
Zelo dobro se obnese kot manjša pokrovnica za ospredje gredic. V naravi rastoče "planinsko sončece" je rumene barve, med gojenimi pa najdemo bele, roza in rdeče odtenke. Cveti nekje od konca maja do srede julija (v našem koncu). Cvetovi se v oblačnem vremenu in zvečer zaprejo.
Objavljeno: Po Jun 01, 2015 3:30 pm
Napisal/-a muha
Čudovita preproga!
Če prav razumem, se obnaša podobno kot sivka in erica - resa? Ti dve sta uvrščeni med olesenele. Lahko jo premaknem, če se bomo zedinili, da spada tja.
Objavljeno: Po Jun 01, 2015 3:56 pm
Napisal/-a rene
Prav imaš muha, podobno kot sivka, le da je veliko nižji. Na prvi sliki je v desnem kotu nad sončecem sivka, ki šele odganja cvetna stebelca, pa je že precej višja. Pa porezana je bila letos max. kar je šlo.
S sončecem sem pa rabila kar nekaj časa, da sem ga osvojila. Od začetka mi ga je bilo škoda rezat, pa je bil ves pretegnjen in neugleden Zdaj, ko sem začela škarje bolj pridno uporabljat, se je pa naredil.
Če bo potrebno prestavljat, pa lepo prosim uredi.
Objavljeno: Po Jun 01, 2015 4:16 pm
Napisal/-a metuljc
Med olesenele je jaz ne bi dajala. Sodi v skupino tako imenovanih polgrmov, kot, recimo, borovničevje. Le spodnji del je olesenel.
Objavljeno: To Avg 30, 2016 4:45 pm
Napisal/-a MijaLan
Ali ima kdo izkušnje z razmnoževanjem Helianthemuma? Hvala za izkušnje!
Objavljeno: To Avg 30, 2016 5:10 pm
Napisal/-a juglans
Potikanje spomladi, še sočnih poganjkov - vršičkov. Ampak je to po mojih izkušnjah strašansko počasen proces z zelo skromnim uspehom. Zahteva rosenje in nasploh precej zračne vlage. Pa veliko potrpljenja in nič ali zelo malo matematike o smiselnosti početja.
Verjetno bi bilo za "domače" množenje te rastline tudi, če ne sploh kar bolje deliti rastline na posamezne dele. Pred tem bi jih bilo dobro dodatno obsuti s kakšno rodovitno zemljico, da bi se na bazi rastline poganjki predhodno ukoreninili.
Vsekakor bi bil to ne-tako-kratkotrajen proces.
Ne vem pa kako je s semenom. Kolikor sem imel priliko opazovati, niso delali semena. (žlahtni primerki)
Objavljeno: Sr Avg 31, 2016 12:38 am
Napisal/-a rene
Juglans kar se semena tiče se strinjam s tabo.
Se pa dajo množiti z grobanjem olesenelih vejic.
Objavljeno: Sr Avg 31, 2016 10:17 am
Napisal/-a MijaLan
Hvala obema za odgovor!