Stran 1 od 1

Cotoneaster - panešpljica

Objavljeno: Če Jan 01, 1970 1:00 am
Napisal/-a crtj-admin
(Prenos iz arhiva)

Objavljeno: So Jun 01, 2013 11:16 am
Napisal/-a muha
OPIS

Trpežna večinoma zimzelena pokončna, prekrovna ali povešava grmovnica, primerna predvsem za prekrivanje strmih brežin in ozelenitev škarp. Glede zemlje ni zahtevna, zadovoljna je tudi s skromnimi razmerami. Razmnožuje se s potaknjenci, s semeni in grebeničenjem.

Dobro prenaša rez in se hitro obnavlja. Zanemarjeni povešavi grmiči ponavadi spodaj ogolijo, zato jih je priporočljivo redno pomlajevati.

Škodljivci: doslej sem opazila le kaparja, le na delu, kjer je imel zaradi sence bližnje žive meje slabše pogoje in še to samo enkrat. Kaparja je vzela zima.

Obstaja več različnih vrst. V živo sem jih spoznala le nekaj, širši seznam pa lahko najdete na WIKIPEDIJI in pa v ponudbi naših drevesničarjev.

POZOR: panešpljica je prenašalka hruševega ožiga, zato je ne bi smeli saditi v bližini večjih nasadov hrušk. V primeru napada te bolezni je treba računati z uničenjem na ukaz.



Sliko je upravitelj spletnega shranjevalnika Slikomat pobrisal in nadomestil z brezveznim reklamnim panojem, ki sem ga odstranila - uredila muha


Več fotografij različnih sort
Nazadnje urejal/a muha 09 Sep 2022 06:34; skupaj popravljeno 1 krat

Objavljeno: Če Sep 08, 2022 9:22 pm
Napisal/-a lpmami
Na gradbeni parceli, kjer raste naš novi dom, smo del brežine že zasuli in bo kmalu pripravljen za zasaditev. V mislih imamo panešpljico Cotoneaster , pa me zanima, kdaj se ga razmnožuje s potaknjenci in če je pri tem kaj posebnosti._________________Barvit pozdrav,
Ladka s Povelj, Bahnkova
Zelenjava, rastline za barvanje, sadje

Objavljeno: Če Sep 08, 2022 10:25 pm
Napisal/-a muha
Lahko že sedaj, vsaj pišejo tako. Sama imam boljše izkušnje s potikanjem zgodaj spomladi, čim zemlja odmrzne. Drugih posebnosti, kot da vsaj dva meseca skrbiš za primerno vlažnost zemlje, ne poznam.

Objavljeno: Če Sep 08, 2022 10:43 pm
Napisal/-a lpmami
Hvala, Muha! Kako dolge vejice, kako debele in kako globoko pa naj potaknem v zemljo?_________________Barvit pozdrav,
Ladka s Povelj, Bahnkova
Zelenjava, rastline za barvanje, sadje

Objavljeno: Pe Sep 09, 2022 8:28 am
Napisal/-a muha
Med 30 in 40 cm, s tem, da sta dve tretjini v zemlji. Debelina ni tako važna, kot to, da je potaknjenec povsem olesenel. Potakni na gosto za primer, če se ne bi vse lepo ukoreninile.

Boš imela take, ki rastejo v loku? Ali pahljačaste, ki pozimi ogolijo. Ali one, ki lezejo bolj po tleh? Slika Pri slednjih je nekaj manj dela z obrezovanjem in pa nekaj večje listke imajo.

Objavljeno: Pe Sep 09, 2022 9:47 am
Napisal/-a lpmami
Rabimo pokrovno rastlino, ki bo držala zemljo na brežini pa prijetna za oko._________________Barvit pozdrav,
Ladka s Povelj, Bahnkova
Zelenjava, rastline za barvanje, sadje

Objavljeno: Pe Sep 09, 2022 10:08 am
Napisal/-a muha
To sta obe zimzeleni. Pahljačasta pa malo manj, ker pozimi nima listkov, čeprav so gole veje zelo atraktivne.

Tista, ki raste v loku, bo v višino zavzela več prostora. Najbolje, da si spotoma ogledaš različne obstoječe zasaditve, negovane in ne negovane. Če se kotoneastra ne pomlajuje, nastaja spodaj visoka plast golih vej, zelenje je le povrhu. Na izgled sicer lepo, a ta kopica se viša in viša. Včasih pride prav, drugič spet ne. Je pa dobrodošlo zavetje malim živalicam, od miši naprej. Sedaj je pravi čas, da razmisliš, kasneje je težko kaj popravljati.

Objavljeno: Pe Sep 09, 2022 10:35 am
Napisal/-a lpmami
Rabimo nizko rastoče. Predvidevam, da se to lahko doseže z rezanjem?_________________Barvit pozdrav,
Ladka s Povelj, Bahnkova
Zelenjava, rastline za barvanje, sadje

Objavljeno: Pe Sep 09, 2022 12:13 pm
Napisal/-a muha
Seveda tudi. Takole 2 do 3x letno.