Stran 1 od 2
Psilium - Indijski trpotec
Objavljeno: Če Jan 01, 1970 1:00 am
Napisal/-a crtj-admin
(Prenos iz arhiva)
Objavljeno: Pe Avg 19, 2016 9:58 pm
Napisal/-a Elenchycherry
Ima kdo izkušnje z vzgojo indijskega trpotca? Sama razmišljam, da bi kupila seme in ga sejala pa me zanima kako se vzgaja, če ima kakšne škodljivce, itd.
Objavljeno: Pe Avg 19, 2016 10:23 pm
Napisal/-a metuljc
Pravzaprav bi seme lahko nabrala v naravi, v Sloveniji je znan iz okolice Celja že vsaj 40 let, očitno se je razširil v naravo s kakega vrta. Ni torej nekaj povsem novodobnega v naših krajih.
O gojenju nimam pojma, je pa očitno rastlina suhih, peščenih tal.
Objavljeno: So Avg 20, 2016 11:23 am
Napisal/-a Elenchycherry
Metuljc, hvala za te informacije. Sama sem iz okolice Celja pa lahko rečem, da še nikoli nisem slišala, da bi se tukaj nahajal indijski trpotec, čeprav sem že spraševala kje ga lahko dobim. Bom kupila seme pa bom poskusila z vzgojo in poročala tukaj.
Objavljeno: So Avg 20, 2016 11:28 am
Napisal/-a metuljc
Verjamem, da ne, saj, koliko ljudi pa sploh ve, da obstaja indijski trpotec? Je dosti bolj moderno, da rečejo psilium in vedo, da je nekje do daleč, saj, če je od daleč, je gotovo zelo zdrav, a ne?
Le kupi seme, tisti v naravi pa naj ostane tam. Moj zapis je bil namenjen temu, da povem, da bo v okolici Celja uspeval, če mu boš zagotovila ustrezno prst.
Objavljeno: So Avg 20, 2016 2:00 pm
Napisal/-a Elenchycherry
Pomojem ve zelo malo ljudi. Zame osebno je bližje bolj zdravo (najboljše kar z domačega vrta), kot od nekje zelo daleč.
Imam ravno takšno prst, tako da jo bo imel več kot dovolj.
Vsekakor, ko bom sejala poročam kako se bo obnesel pa če bo vmes kaj posebnega, mogoče komu kasneje pride prav
Objavljeno: So Avg 20, 2016 3:09 pm
Napisal/-a juglans
Živjo. Jaz sem kar nekaj let poizkušal s temle trpotcem. V bistvu me je zanimala celotna izkušnja, od setve pa do cvetenja in zorenja semen, kako izgleda in ne prvenstveno seme kot pridelek.
Če strnem vse opazke, potem lahko podam svoje izkušnje z zelo kratkim stavkom. "Ni uspeval"
Torej, že kalil je bolj medlo, nato so ga (po mojih vtisih) matrale spomladanske hladne noči, tudi mu ni prijala vlaga in je po vsakem daljšem deževju na nek način gnil ali pa je rjavelo listje, cvetja je bilo zelo malo, seme sploh ne tolikšno, kot se ga kupi. Edino luskinice so bile podobne "uvoženi robi", le to, da so bile moje temnejše, bolj rjave.
Sedaj ga ne sejem več. Imam pa dokaj težko, skoraj glinasto zemljo.
In če lahko zapišem še svoje misli, ki se mi pogosto porajajo ob takšnih eksotičnih semenih, oz. hrani nasploh.
Največkrat je ime, ali pa vsaj embalaža opremljena z izrazom "naravno" , "eko", "deviško", itd. , sam pa, kot človek z nekaj izkušnjami iz tega področja, poleg tega pa tudi samostojne poti, ki s seboj prinaša tudi mnoga ekonomska vprašanja, dvomim v verodostojnost teh označb. Dvomim, ne morem pa tega trditi. Namreč, kjerkoli na svetu, vedno je človek podrejen tržnim zakonom masovne pridelave in posledično majhnim ostankom od njegovega dela. Logična poteza vsakega, v dirko življenja vpetega kmeta je, da na nek način poveča rezultate svojega dela. To pa lahko stori na presenetljivo malo načinov, s tem da jih velika večina temelji na uporabi kemičnih sredstev.
Recimo nekaj v tem smislu, kot skrajni primer, .... čeprav pa verjamem, da je vmes tudi mnogo iskrenega, neoporečnega.
...
Skratka, naj ti dobro uspeva.
ps.: in še glede prisotnosti te rastline v naših krajih; bojim se, da je ta "naš" boj prvinske oblike in verjetno z ne tako debelim semenom in velikimi luskinami, gojeni pa je verjetno nekako požlahtnjen z boljšim pridelkom.
Sem pa tudi sam presenečen, da se je že takrat pojavil pri nas. Verjetno je kakšen Štajerc pohajkoval po Indiji in ga prinesel s seboj.
Objavljeno: So Avg 20, 2016 3:19 pm
Napisal/-a metuljc
Nimam pojma, od kdaj je znan pri nas (bi se pa dalo ugotoviti), niti ne vem, kdaj je bil zadnjič do zdaj najden, niti ne, kje natanko je najdišče.
Vsekakor pa je, recimo, Alma Karlin bila skoraj povsod. Ne rečem, da ima s trpotcem kaj....... Je pa res verjetno, da je izvoren, ne selekcioniran, se strinjam.
Objavljeno: So Avg 20, 2016 3:38 pm
Napisal/-a Elenchycherry
Juglans hvala za te podatke, vsekakor se strinjam z vsem tem. Sama še res nisem nikjer zasledila, da bi rastel v naravi kot tudi, da bi ga kdo imel (mogoče sem premalo iskala ne vem).
Poskusila bom, potem pa bomo videli.
Objavljeno: So Avg 20, 2016 5:11 pm
Napisal/-a muha
Tudi Pomurske lekarne navajajo rastišče v okolici Celja.