Stran 1 od 10
Kje lahko kupim imenske vrtnice
Objavljeno: Če Jan 01, 1970 1:00 am
Napisal/-a crtj-admin
(Prenos iz arhiva)
Objavljeno: Pe Maj 31, 2013 4:10 pm
Napisal/-a Garden-ja
Pred kam, najprej zakaj.
"Imenska" vrtnica je vrtnica, za katero se je žlahtnitelj odločil, da jo bo registriral in vnesel v svoj letni katalog, bila je izbrana izmed tisoč sejancev tistega leta, več let zapored testirana v različnih razstavno-ocenjevalnih parkih po svetu, morda dobila katero od nagrad torej je rezultat skrbnega dela in načrtovanja, izbrana pa zato, ker je najboljša in najlepša od boljših in lepih. V letu, v katerem je umeščena na trg, sicer dosega nekoliko višjo ceno, čez nekaj let pa so cena spusti in doseže ceno katerekoli sadike.
Vrtnice, ki niso bile registrirane, prodajajo kot neimenske (navajajo samo tip rasti vrtnice) ali kot imenske vendar brez registracije. Pri cepljenju take sadike se tudi ne potrudijo dovolj zato take sadike dobimo ponavadi z dvema, največkrat tremi poganjki. Prodajajo jih v vrečah, napolnjenih z žagovino, z golo korenino, veje pa so zaščitene z voskom. Ker preživijo na transportu in v trgovini veliko časa, marsikatera ne požene tako kot bi lahko, če bi z njo delali bolj previdno. Cena take sadike je tako visoka ali skoraj tako visoka kot cena kataloške sadike.
Kdar govorimo o zgodovinskih/antičnih vrtnicah pa so itak vse imenske saj so obstale le najlepše in najboljše. Tudi imenskim vrstam licenca nekoč "propade" in tako postanejo neregistrirane (torej jih lahko prosto razmnožujemo) vendar še vedno ostajajo imenske.
Z "neimenskimi" vrtnicami ni sicer čisto nič narobe, saj vse cvetijo, nimajo pa takih lastnosti kot izbranke. Cvetijo manj časa, ne pocvitajo tako kot bi lahko, manj so odporne na bolezni, cvetovi nimajo željene oblike ipd.
Prednost je seveda ta, da jih lahko kupimo pred nosom v skoraj vsaki trgovini, predvsem v tistih, kjer prodajajo gradbeni material, kot tudi v vrtnarijah in semenarnah.
Cena, kot rečeno, je le malenkost nižja od cene "imenske" vrtnice.
Do "imenskih" vrtnic pridemo nekoliko težje vendar, tam kjer je volja, je tudi pot. V nadaljevanju dodajam seznam dobaviteljev, ki jih poznam in jim zaupam, ostale pa prosim, da ga dopolnite s svojimi izkušnjami, predvsem z nemško govorečim koncem.
V Sloveniji bom izpostavila samo Arboretum Volčji potok, ostale bolj profitne firme se bodo dogovorile z administratorkama.
Pri njih najdete številne moderne vrtnice in tudi nekaj antičnih. Pred nakupom si vrtnice lahko ogledate v njihovem rozariju. Pred izbiro vrtnice je namreč zelo pomembno, da poznamo njeno obliko rasti in končno višino.
Tule je njihova stran, dodala sem povezavo na zelo zanimiv članek, ki govori o vonju vrtnic.
http://www.arboretum-vp.si/disece-vrtnice.aspx
Seznam nekaterih vrtnic iz njihovega asortimana je tukaj:
http://www.arboretum-vp.si/vrtnice.aspx
za ostale pravijo, da jih pokličete ali jim pišete na njihov mail.
Na Hrvaškem je baje odlično založena vrtnarija Horvat http://www.vrtlarijahorvat.hr/, ki je sicer ne poznam osebno vendar sem zanjo slišala same pohvale.
V Srbiji je svetovno znan gojitelj (predvsem) antičnih vrtnic Radoslav Petrović:
http://www.petrovicroses.rs/srpski/index.htm
V svoji kolekciji ima vrtnice, ki jih lahko s povečevalnim steklom iščete po vsem svetu. Sadike so odlične kvalitete, gospod pa pravi strokovnjak in hkrati ljubitelj. Edini problem je, kako do teh vrtnic saj jih v Slovenijo brez fitosanitarnega potrdila ne smemo prinašati.
Sama se jeseni pripravljam na nakup večje količine sadik in če bi se kdo pridružil (zaradi cene na enoto se nakup pod 10 sadik ne splača) naj se mi prosim javi. Če skupaj dosežemo količino okoli 100 sadik, bi bili okvirni stroški na sadiko okoli 6€ - 8€ kar je zelo zelo ugodno.
Slišala sem še za gojitelja Topalovića vendar je na moj mail odgovoril, da vrtnic ne izvaža. Če ima kdo pot v tisto smer, se zagotovo splača pogledati in domov prinesti kaj zanimivega.
http://www.ruzeitopalovic.co.rs/
Ljubiteljem angleških vrtnic priporočam nabavo v Angliji, seveda neposredno iz vrtnarije žlahtnitelja Davida Austina. Tule naj dodam, da se vam zelo splača naročiti letni katalog in ga prelistati. Ko boste naslednje leto dobili spomladi novega, bo zraven bon za brezplačno dostavo neomejenega števila vrtnic do določenega roka.
http://www.davidaustinroses.com/english/Advanced.asp
Austin prodaja tako svoje kot antične, botanične in nekatere moderne sorte.
Iz iste dežele lahko naročite vrtnice tudi pri gojitelju Petru Bealesu
http://www.classicroses.co.uk/ katerega kolekcija vsebuje stotine različnih sort.
Proti plačilu nekaj drobiža lahko naročite tudi katalog. Kataloge pa se splača naročevati zato, ker so knjige v malem. V njih so nadrobno opisane posamezne sorte, njihov način rasti in muhe, dodana je seveda tudi fotografija.
V Italiji poznam osebno številne vrtnarije. K nekaterim sem šla osebno, pri nekaterih naročala po pošti, največkrat pa se poslužujem tega, da vrtnice poimensko naročim preko maila, prinesejo pa mi jih na razstavno-prodajne sejme, ki se odvijajo v Trstu ali Gorici.
Največjo izbiro galskih vrtnic imajo v vrtnariji La Campanella, prodajajo pa tudi ostale vrtnice. Lastnica si je zadala, da na enem mestu zbere vse dosegljive galske vrtnice in uredila razstavni park, ki si ga velja ogledati na dnevu odprtih vrat, ki ga organizirajo vsako leto.
http://vivaiolacampanella.com/roses.php
Blizu meje je vsem lahko dostopna vrtnarija Susigarden kjer najdete številne antične in moderne sorte.
http://www.susigarden.com/
Lepo kolekcijo vrtnic ima tudi vrtnarija Sandro Glorio, ki se ukvarja predvsem s prodajo močno dišečih vrtnic.
http://www.roseprofumate.com/htm/rose.htm
Cenovno ugodne so vrtnice NinoSanremo
http://www.ninosanremo.it/
vendar so to vrtnice, ki so vzgojene iz poganjkov (necepljene).
Ne morem mimo žlahtnitelja z imenom Barni, ki poleg svojih vrtnic prodaja tudi številne druge. Zelo lepa je kolekcija, ki jo je poimenoval Le farfalle (Metuljčki) v kateri so rožni grmi s cvetjem, ki od daleč izgleda kot da bi se na grm vsedli metulji pisanih barv. Cvetovi so seveda enojni, petdelni.
https://www.rosebarni.it/shop.php?azione=form_cerca
Nakupovanje vrtnic preko spleta ni nikakršen bav-bav, potrebujemo le nekaj znanja jezika in plačilno kartico. Vsekakor se splača naročanje vrtnic v večjih količinah torej tudi skupno naročanje. Če se kdo ne znajde, sem pripravljena pomagati.
Naslednjo pomlad bi rada, da bi bil forum o vrtnicah tako bogat kot tema o paradižnikih.
Številne vrtnice imajo več imen, žlahtnitelj se velikokrat zaradi raznih marketinških raziskav odloči, da na različne trge pošlje vrtnico z različnimi imeni, Eden Rose je drugo ime vrtnice z žlahtniteljskim imenom Meiviolin, ki so ga izbrali zaradi lažje prepoznavnosti za angleški in ameriški trg.
Ko sem danes bila v Hoferju sem se spomnila še na danskega žlahtnitelja Poulsena:
http://www.poulsenroser.dk/default.asp?Sprog=4&usercng=OK
(klik zgoraj na Products in potem levo na roses, potem se spodaj pojavi izbirni menu)
zgleda, da so te dni v njihove poslovalnice dobili kolekcijo njegovih vrtnic, na pogled je linija Renaissance, torej postmoderne vrtnice (stil Austinovih angleških). Tako da če bi kdo imel, ve, kje jih lahko najde.
Rastline so lepe, kvalitetne. Seveda sem v cvetje pomolila nos in cvet prav privlačno diši. Ena sorta, temno vijolična, je še posebej lepa. Cvet bele pa bi mirne duše zamenjali s cvetom (manjše) bele potonike.
Objavljeno: Pe Maj 31, 2013 11:50 pm
Napisal/-a Garden-ja
Kako sem lahko šla mimo
francoskega žlahtnitelja Meillanda:
http://www.meilland.com/en/meilland_rose-trees_new-collection.html in njegove slavne vrtnice Pierre de Ronsard.
Meilland ima tudi odlične hvaležne pokrovne vrtnice s katerimi res ni skoraj nobenega dela, še obrezovati jih ni potrebno vsako leto.
V isti državi je še Delbard:
http://www.delbard-direct.fr/tous-nos-produits/les-rosiers.html
V Nemčiji je Tantau, ki goji vrtnice, najbolj primerne za celinsko podnebje. Ker je vse v nemščini, ne razumem ničesar. Tudi njihovih vrtnic ne poznam ampak pri nas so v notranjosti zelo cenjene.
http://www.rosen-tantau.com/shop/index.php?cat=c8_Katalog.html
In pa seveda Kordes, za katerega velja zgoraj zapisano.
http://kordes-rosen.com/
Marsikatera vrtnica, predstavljena na forumu, izvira iz njunega asortimana. Hkrati sta tudi žlahtnitelja, ki sta najpogosteje prisotna na slovenskih tleh.
Številne vrtnice imajo več imen, žlahtnitelj se velikokrat zaradi raznih marketinških raziskav odloči, da na različne trge pošlje vrtnico z različnimi imeni, Eden Rose je drugo ime vrtnice z žlahtniteljskim imenom Meiviolin, ki so ga izbrali zaradi lažje prepoznavnosti za angleški in ameriški trg.
Ko sem danes bila v Hoferju sem se spomnila še na danskega žlahtnitelja Poulsena:
http://www.poulsenroser.dk/default.asp?Sprog=4&usercng=OK
(klik zgoraj na Products in potem levo na roses, potem se spodaj pojavi izbirni menu)
zgleda, da so te dni v njihove poslovalnice dobili kolekcijo njegovih vrtnic, na pogled je linija Renaissance, torej postmoderne vrtnice (stil Austinovih angleških). Tako da če bi kdo imel, ve, kje jih lahko najde.
Rastline so lepe, kvalitetne. Seveda sem v cvetje pomolila nos in cvet prav privlačno diši. Ena sorta, temno vijolična, je še posebej lepa. Cvet bele pa bi mirne duše zamenjali s cvetom (manjše) bele potonike.
O, za tako lego bi jaz to poletje ubijala. Ni vrag, da mi je suša vzela ene dve, tri spomladi posajene kitajske vrtnice. Zdaj spet upam na dež ampak spet zgleda, da bo šlo vse mimo... medtem ko baje v Posočju lije kot na sodni dan.
Kaj vem, če je lega res problem, če niso problem sadike. Če le niso moderne sorte ali celo hibridne čajevke. Za slednje rade volje verjamem, da so pomrznile. Teoretično naj bi jih dobila v fazi mirovanja in bi celo zimo morale preživeti v fazi mirovanja. Si jih obsula z zemljo?
Pri meni se sadike z golo korenino neprimerno bolje obnesejo kot tiste, ki jih kupujem v loncih tako da jih najraje kupujem kot take.
Z angleškimi vrtnicami sem bila tudi jaz to poletje razočarana ampak vem, da sem si kriva sama. Potrebujejo redno gnojenje in zalivanje za redno cvetenje jaz pa tega ne počnem. Je pa Graham Thomas ena od redkih sadik, ki se je še kar obnesla, marsikatera druga je veliko bolj uboga.
Za antične vrtnice ti vsekakor svetujem Petroviča, njegove sadike so extra kvalitete, izbor vrst pa sanjski. Prav tako si nekoč želim obiskati njegov vrt. Drugače pa Društvo ljubteljev vrtnic vsako leto organizira dva, tri izlete v razne rožnike tako da se nam lahko priključiš. Še en obetaven rožnik, ki je pravkar v nastajanju, je v Trstu. Naslednjo pomlad bo kaj videti... če ne bodo spet polovice rastlin pokradli.
Privatne vrtove pa se težko vidi, včasih tu pa tam kdo v društvu povabi k sebi domov. Meni se je uspelo povabit samo na en vrt, pač nisem pri koritu.
Pa še nekaj. Marsikdo, ki kupi pozimi sadike z golo korenino, te sadike samo položi v zemljo in jih zasuje tako da iz zemlje gledajo samo konice vej. Spomladi jih odkoplje in posadi na stalno mesto.
Sem brala že o takih, ki so jih na tak način zakopali kar v karjolo.
Potaknjenci so sicer fajn, ker so zastonj ampak vrtnice, po mojih izkušnjah, ne segajo niti do kolen cepljenim. Razen redkih izjem. Slike pa si je pametno ogledat na internetu, npr. na strani helpmefind.
Čisto slučajno sem danes naletela na tole stran vrtničarja z Nizozemske z res zanimivimi cenami.
Če še kdo razmišlja o kakšnem nakupu.
Saj ne vem, v katero temo naj tole napišem, nove ne bi odpirala, in ker je tule govor o imenskih vrtnicah...
Pazite, da boste res označili, katera vrtnica je katera. Pa ne enkrat, trikrat. Na tablico k rastlini, na plastificiran listek v zemljo in še na list papirja. Da bo za ziher. Da ne boste odkopavali koreninskih vratov kot jaz danes dopoldan, vsa popraskana od rok do čela, oblačila pa so bila pa že itak strgana od prej, ker imam specialno odpravo samo za ukvarjanje z vrtnicami. Very Happy
Označite tudi tiste grme, kjer ste sadili v trikotnik tri enake sorte. Vsakega posebej. Ker potem pojma nimaš, kje je kaj in kaj je kaj. In je hudo zoprno pa živce žre.
Tudi če danes mislite, da vam ni važno, kako je vrtnici ime, si naredite uslugo in si označite vseeno, ker vam s časom ne bo več vseeno. Very Happy
Sem pa vesela, ker sem končno uspela identificirati večino damaščank in portlandk.
Prve tablice sem skupaj z nalepkami naročila s Kanade, sicer na enoto ni bila visoka cena ampak količinsko je pa kar zneslo.
Izdelali so mi jih tule.
Pred kakim tednom pa sem (neprestano iščem na Ebayu ugodne vrtne variante od rastlin pa vse do pripomočkov) našla v Angliji pocinkane nosilce za par deset centov na nosilec in menda so danes že na pošti, moram kasneje ponje.
Prodajalec jih nima več sicer bi dodala link.
Svetujem, da spremljaš ponudbo pod gesli "plant markers, plant labels, zink labels,..."Nazadnje urejal/a Garden-ja 10 Jun 2013 21:29; skupaj popravljeno 1 krat
Objavljeno: Pe Maj 31, 2013 11:58 pm
Napisal/-a Garden-ja
Lepo, lepo, počasi se premika tudi pri nas. Bolj bomo zahtevni, bolj se bo in hitreje se bo. Nezahtevni uporabniki dobijo nezahtevne proizvode. :grin:
Sama sem par dni nazaj odkrila tole:
http://www.museoroseantiche.it/viewnode.do?pagine_name=1+radicenuda
Pet vrtnic skupaj s stroški pošiljanja za 49€. Je pa potrebno naročiti v Italijo.
Kaj pravite na tole:
http://ruze.unas.cz/nabidka.htm
tečaj: 100 kron = 3,97€
Za letos so, kar takole na hitro razumem, prodajo zaključili ampak za drugo leto... lep izbor, tudi modernih, cene pa a6 .
...
Zgleda, da si bomo morali natančneje ogledati češki trg in poiskati koga, ki ima močan asortima. Našla sem še tole:
http://sipruze.wz.cz/
Objavljeno: Pe Maj 31, 2013 11:59 pm
Napisal/-a Garden-ja
Tole je še ena zeelooo zanimiva stran, cene tudi znosne, izbor pa super:
http://www.belle-epoque.nl/online-catalogus
Tule dodajam še enega nizozemskega. Velika izbira, nizke cene. Ima tudi Tantaua, ki ga je težko dobiti, in tudi druge žlahtnitelje, cene pa zelo zmerne:
http://www.rozenlottum.nl/index.cfm?fuseaction=zoeken.zoekresultaat
Objavljeno: Pe Maj 31, 2013 11:59 pm
Napisal/-a Garden-ja
Poezija:
Spodaj je seznam vrtnic, katere lahko naročite pri Simonu in Jeleni Škorjanc iz Varaždina. Seznam in tel.št. je dovolil objaviti Simon in če imate kakršno koli vprašanje, ga ne postavljajte tukaj na forumu, ampak kontaktirajte direktno telefonsko z njim. Oba govorita slovensko. Spletne strani še nimajo. Tel.: 00385 42 716 101, gsm: 051 632 566
-----------------------------------------------------------------------------------------
Namesto fotografij/-e s Slikomata je bila vidna reklama, ki sem jo Melona izbrisala.
Objavljeno: So Jun 01, 2013 12:04 am
Napisal/-a Garden-ja
No pa še en link. Cene so sicer enkrat višje kot pri T. Lottum vendar še vedno več kot polovične v primerjavi s sadikami v vrtnarijah.
http://www.rozenrijk.nl/
No, letos je vrtnarija Peric nabavila kar nekaj sort, imajo vsaj 15 različnih Austinovih (18€), ostalo pa je tam okoli 8€ - nekaj pokrovnih, večinoma Kordes, kar nekaj Meillanda in še ene par drugih sort zapovrh.
Lastnik bi rad vrtnariji pridal pridih rožnega centra, od nas je odvisno, koliko sort bo imel v ponudbi.
Objavljeno: Po Jun 10, 2013 11:33 pm
Napisal/-a Garden-ja
Citiram: |
1vrtnica: Garden-ja, tvoje informacije o nakupu vrtnic izven SLO so zelo dobre. Sama imam že kar nekaj izkušenj z internetnimi nakupi iz tujine - zadeve res funkcionirajo BP. Kupovala sem jih v Nemčiji, cena pošiljanja je bila kar zasoljena, sadike pa so stale okoli 10 EUR (velja za korenine!). Ker imam slabe izkušnje s sajenjem raslin pri meni v jesenskem času, že nekaj let sadim nove rastline le še spomladi. Z veseljem bi se pridružila tvoji nabavi vrtnic, če bi jo lahko organizirala spomladi. Bi bilo to možno? |
Žal je pri meni ravno obratno. Spomladnega sajenja ne maram, ker moram vrtnice potem neprestano zalivat. Pri nas na Obali zlahka udari vročina že aprila in potem sem dobra do jeseni. Ali pa je, obratno, zemlja zbita in mokra in moram čakat do sredine, konca maja.
Kaj pa je bilo narobe pri zimskem sajenju? So sadike pomrznile? Katere vrtnice pa so bile?
Citiram: |
1vrtnica: Ja, večina rastlin, tudi druge trajnice razen nekaterih grmov in dreves, mi ob jesenskem sajenju pomrzne. Razlog je posebna lega mojega vrta.
Vrt je v dolini ob potoku med griči; na južni strani meji na dokaj strm hrib, poraščen z gozdom. Cca 1,5 meseca v zimskem času, ko so dnevi najkrajši in najhladnejši, na vrtu ni sončnih žarkov. Približno 2-3 mesece je nato prehodno obdobje, ko se sonce postopno vrača, ostali del leta pa je vrt sončen. Pozimi se pri nas naredi neke vrste mrzlišče in sneg ostane precej dlje kot drugje. Temu je treba dodati še precej visoko podtalnico.
Na prvi pogled situacija ni 'rožnata', a ni tako hudo, če se naučiš izkoristiti pozitivne plati. Vrta namreč skoraj ne rabim zalivati. Ko v poletnih mesecih povsod vlada suša, je večina mojih rož kar zadovoljna. Zaradi bližine gozda je vedno sveže in kakšno stopinjo hladneje kot drugje. Sadim večinoma trajnice (in seveda vrtnice!!), ki ne cvetijo preveč zgodaj, saj takrat zanje še niso primerne razmere. Popolnoma pa sem prenehala s poskusi sajenja novih rastlin jeseni (pa četudi to vrtnarski priročniki toplo priporočajo); rastline so večinoma komaj preživele našo zimo, nekatere so potrebovale tudi tri leta do začetka normalne rasti.
Za ta spoznanja sem kot neprofesionalec potrebovala kar nekaj let in precej zgrešenih investicij v rastline. Vendar se je izplačalo. Danes se lahko ukvarjam le še z dopolnjevanjem rastlin, osnova 'se je prijela'. Zato upam, da bom s tem zapisom pomagala še komu s podobnimi problemi.
Garden-ja, prebirala sem tvoje teme na forumu in tudi mene veseli, da je med nami nekdo s tako obsežnim znanjem in pripravljenostjo svetovati.
Zanimajo me rozariji in rožni vrtovi. Zelo rada potujem in kadarkoli se kam odpravim poskušam to izkoristiti tudi za ogled kakšnega vrta, če le najdem kakega v bližini. Z večjimi rozariji in botaničnimi vrtovi ni problema, informacij je dovolj na spetu. Zanimajo pa me tudi manjši, zasebni vrtovi. O teh pa informacij na spletu ni toliko.
Ima kdo kašen namig? In po možnosti fotko.
Tudi jaz v teh dneh razmišljam o nakupih vrtnic za drugo leto. Sicer jih bom kupovala spomladi, vendar moram razmisliti o ureditvi gred, pripravi zemlje ipd...
Lani sem jih nekaj kupila preko interneta pri http://www.schmid-gartenpflanzen.de/rosen/sorten/index.php. Zaradi ugodnejše cene sem se odločila za nakup korenin (cca 10 EUR, sadike okoli 20 EUR). Korenine sem dobila lepo zapakirane v veliki škatli, obdane s slamo.
Rezultati sajenja pa so različni. Nekatere vrtnice mi rasejo zelo lepo (n.pr. Radio Times), z drugimi pa se borim že drugo leto (n.pr. Graham Thomas). Kupujem predvsem angleške vrtnice, letos sem poskusila tudi s starimi grmi.
Garden-ja, imaš kakšen nasvet? Naj obupam nad nabavami korenin? |
Citiram: |
muha: 1vrtnica, kaj pa , ko bi jih kupila jeseni in do spomladi posadila v lonce, ki bi jih prezimila na kakšnem ustreznem mestu??
|
O, za tako lego bi jaz to poletje ubijala. Ni vrag, da mi je suša vzela ene dve, tri spomladi posajene kitajske vrtnice. Zdaj spet upam na dež ampak spet zgleda, da bo šlo vse mimo... medtem ko baje v Posočju lije kot na sodni dan.
Kaj vem, če je lega res problem, če niso problem sadike. Če le niso moderne sorte ali celo hibridne čajevke. Za slednje rade volje verjamem, da so pomrznile. Teoretično naj bi jih dobila v fazi mirovanja in bi celo zimo morale preživeti v fazi mirovanja. Si jih obsula z zemljo?
Pri meni se sadike z golo korenino neprimerno bolje obnesejo kot tiste, ki jih kupujem v loncih tako da jih najraje kupujem kot take.
Z angleškimi vrtnicami sem bila tudi jaz to poletje razočarana ampak vem, da sem si kriva sama. Potrebujejo redno gnojenje in zalivanje za redno cvetenje jaz pa tega ne počnem. Je pa Graham Thomas ena od redkih sadik, ki se je še kar obnesla, marsikatera druga je veliko bolj uboga.
Za antične vrtnice ti vsekakor svetujem Petroviča, njegove sadike so extra kvalitete, izbor vrst pa sanjski. Prav tako si nekoč želim obiskati njegov vrt. Drugače pa Društvo ljubteljev vrtnic vsako leto organizira dva, tri izlete v razne rožnike tako da se nam lahko priključiš. Še en obetaven rožnik, ki je pravkar v nastajanju, je v Trstu. Naslednjo pomlad bo kaj videti... če ne bodo spet polovice rastlin pokradli.
Privatne vrtove pa se težko vidi, včasih tu pa tam kdo v društvu povabi k sebi domov. Meni se je uspelo povabit samo na en vrt, pač nisem pri koritu.
Pa še nekaj. Marsikdo, ki kupi pozimi sadike z golo korenino, te sadike samo položi v zemljo in jih zasuje tako da iz zemlje gledajo samo konice vej. Spomladi jih odkoplje in posadi na stalno mesto.
Sem brala že o takih, ki so jih na tak način zakopali kar v karjolo._________________Imenuj mi vrtnico in povem ti zgodbo ...
Objavljeno: To Jun 11, 2013 12:02 am
Napisal/-a rene
Citiram: |
1vrtnica: Hvala za izčrpne odgovore. Ideja s prezimovanjem mi je všeč. Če boste uspeli organizirati jesensko nabavo, se z nekaj poskusnimi kosi priključim tudi jaz.
Za izlete DLVS pa vem, vendar šment - termini mi nikoli ne 'grejo skoz', vsaj letos in lani je bilo tako. In tako se znajdem kar po svoje. Sicer pa, če veš za kako dobro stvar, meni vožnja in druga organizacija ni problem... |
Citiram: |
1vrtnica: Garden-ja je napisal/a: Naslednjo pomlad bi rada, da bi bil forum o vrtnicah tako bogat kot tema o paradižnikih.
Garden-ja, ta opomba me je naravnost prizadela. Preverila sem forum o paradižnikih in ..... kaj naj rečem. Pomagala ti bom po svojih močeh, kolikor mi bo čas dopuščal.
Zakaj? Tole je moja zgodba o tem kako sem se zaljubila v vrtnice.
Moj vrt nastaja že 10 let. Na začetku bolj počasi, a z leti zadeva dozoreva. Najprej sem iskala praktične rastline, ki ne rabijo dosti nege, zalivanja, presajanja (ob majhnih otrocih in službi človek pač ne zmore vsega) in odkrivala trajnice. Nato sem pred nekaj leti spremljala otroke na športnem tekmovanju ob Bodenskem jezeru. Slučajno mi je prišel v roke prospekt o Mainau in naslednje leto sem ga obiskala. Tako se je začelo.
Na vrtnice sem na tem botaničnem izletu naletela nevede, popolnoma nepripravljena. Znašla sem se v delu parka, kjer je bil v zraku neverjetno lep vonj. Vse je dišalo po izbranem parfumu, do takrat še nikoli nisem vonjala takega vonja na odprtem, v naravi, v tolikšni intenzivnosti. Okrog mene so bili veliki grmi, vsi v cvetju. Seveda sem pogledala vzorno urejene tablice ob vsakem grmu in na svoje presenečenje ugotovila, da so to vrtnice. Še zdaj se spomnim starejše gospe, ki se je sklanjala nad nekaterimi grmi in vonjala cvetove. Šla sem za njo in hitro ugotovila zakaj. Gospa je vedela, katere grme je treba povohati...
Ko sem se vrnila domov, sem se odločila, da želim tak vonj tudi okoli svoje hiše. Od takrat naprej neprestano brskam za informacijami o vrtnicah, jih sadim, uživam ob njih. Najbolj seveda ob angleških vrtnicah in starih sortah, ki dajejo meni tako všečne vonje. Še daleč sem od pravega poznavalca, tudi na vrtu je glede vrtnic še kaj za postoriti, ampak ob letošnjem obisku Mainaua so drugi obiskovalci pri vonjanju grmov vrtnic sledili meni..... |
Citiram: |
tinko: 1vrtnica! Bil sem dvakrat na otoku cvetja. Vrtnice omamno dišijo. Včasih je potrebno hoditi za vonjem, da prideš do tiste, ki oddaja vonj. Zanima pa me, ali imaš pogoje in možnost, da ti lahko rastejo in se bohotijo skoraj brez obrezovanja, tako kot rastejo na otoku? Zanima me tudi, ali imaš dosti vrtnic, ki so v zbirki na Mainau, predvsem teh, ki močno dišijo? Mene so fascinirale predvsem zato, ker jih ne redčijo, pomlajujejo in režejo skoraj do tal, ampak jih pustijo rasti v visoke, goste in bujno cvetoče grme. Alojz |
Citiram: |
1vrtnica: Alojz, pogoji pri meni seveda niso čisto enaki kot na Mainau. Imam pa visoko podtalnico in vrt blizu gozda in upam, da bo to kaj izdalo.
Stare sorte sem prvič posadila letos (končno sem zbrala pogum, prej sem jih le občudovala). Izbirala sem jih po barvi, višini, pogostosti cvetenja, odpornosti in seveda vonju. Zaenkrat sem zasadila: - Rose de Rescht - Salet - Souvenir de la Malmaison - Comte de Chambord
Vse so zacvetele in vse krasno dišijo, obsegov grmov iz Mainaua pa seveda še niso dosegle. Čez kakšno leto do dve se bo videlo, če smo za skupaj ali ne. Potem bom vsekakor dodala še nove. Že zdaj pa je jasno, da se bo z njimi potrebno skrbno ukvarjati. Sadila sem jih spomladi in kar malo se bojim prve zime, ki je pred nami. Sicer pa, korajža velja, pravijo. |
Citiram: |
Garden-ja: Tale rožnik si bo pa potrebno ogledat. Žal se v državah, katerih jezika ne razumem vsaj približno, nekoliko slabo počutim tako da je tisti konec zame skoraj povsem neznan. Smile
1vrtnica, zelo vesela bom, če boš pomagala vleči kočijo naprej, in upam, da se bodo teme v par letih bohotile s cvetovi raznih sort. Tudi sama antične vrtnice obožujem zaradi vonja - s tem, da me navdušuje tudi vonj njihovega listja, ne samo cveta. Nimam se za hudega poznavalca vrtnic, še vedno se učim in spoznavam dejstva, ki jih nisem še nikoli slišala, se pa tudi meni že dogaja, da na ogledih vem, kaj gledam. Ali predvidevam, kaj se splača povohati in česa ne. Pa če kdo govori "kar v tri dni" tudi že uspem zaznati. Wink Z omenjenimi vrtnicami razen s Souvenir de la Malmaison ne bi smela imeti problemov, omenjeno pa le fajn zaščiti, burbonke so na mraz zelo občutljive.
Tinko, vrtnice je potrebno obrezovati (razen redkih izjem), sicer nikoli do tal vendar le, sicer se sprevržejo v kup odmrlih vej in zveriženih poganjkov. Nič ni bolj žalostnega od pogleda na zapuščeno vrtnico. |
Citiram: |
1vrtnica: Danes sem prejela katalog vrtnic P.Bealesa, brezplačno. Naročila sem ga na internetu na http://www.classicroses.co.uk/catalogue/.
Zdi se mi zelo dobra pomoč pri načrtovanju zasaditev z antičnimi vrtnicami (in tudi modernimi grmi), ker so poglavja nastavljena glede na barvo in višino grmov, zraven pa so tudi kratki opisi in navedba vrste vrtnice. Če bi lahko še računali, da so podatki o višini zanesljivi tudi za naše podnebne razmere, bi bilo pa tako idealno.
Kakorkoli, glede na to, da je brezplačno, se katalog splača vsaj prelistati. |
Citiram: |
Garden-ja Hja, meni so ga kar lepo računali, če se ne motim nekje okoli 5€. Fajn je, ker je obsežen, ima pa malo slik. Me je pa fajn pogrelo, da nas glede stroškov pošiljanja dajejo skupaj s Hrvaško in še nekaterimi drugimi neEU državami. |
Citiram: |
1vrtnica Garden-ja, te čisto razumem. Če sedaj ne bi bil brezplačen že tudi za nas, ga tudi jaz ne bi naročala. Glede na priložene naročilnice vidim, da so nas že ločili od Cro in južnih dežel tudi kar se tiče stroškov pošiljanja pri naročilu vrtnic.
Glede slik pa je res, da ni čisto vseh. Bolj uporaben je kot dodatek pri načrtovanju in seveda v kombinaciji z drugimi viri, vsaj jaz sem ga tako vzela...... |
Objavljeno: To Jun 11, 2013 12:18 am
Napisal/-a rene
Citiram: |
vprašanje člana: Želi imeti dehteče vrtnice, vendar s kupovanjem v semenarnah ni zadovoljen/a - vrtnice večkrat niso tisto kar obljublja etiketa. Sprašuje kako je s potaknjenci? |
Citiram: |
Garden-ja: Potaknjenci so sicer fajn, ker so zastonj ampak vrtnice, po mojih izkušnjah, ne segajo niti do kolen cepljenim. Razen redkih izjem. Slike pa si je pametno ogledat na internetu, npr. na strani helpmefind.
Če bo šlo po sreči, boš kmalu lastnica petih novih vrtnic. Za dve zagotovo vem, da lepo dišita. Potem pa naprej na ostale razrede in sorte. |
Citiram: |
član/ica: Naročila je katalog z angleškimi vrtnicami, pa ga še ni dobila. |
Citiram: |
Garden-ja: Ponavadi se kar nekaj časa čaka. Bealesov je k meni potoval kake tri tedne pa še pogoji so bili drugačni od tistih, ki jih navaja 1vrtnica. Poskušaj jih kontaktirati na mail in vprašat, kaj se dogaja. Pri pisanju si lahko pomagaš tudi z google translatorjem. |
Citiram: |
1vrtnica: Ker smo se že pogovarjali o katalogih ..... danes me je skoraj kap, ker sem dobila v ponedeljek naročeni katalog Davida Austina. V treh dneh! Pri Bealesu je ista zadeva trajala skoraj tri tedne.
Res je, da v obrazcu za naročilo v meniju držav še nimajo Slovenije, zato sem jo vpisala kar pod kraj. Svetujem tudi pripis (EU), saj za države izven EU računajo 5 funtov poštnine. |
Citiram: |
greeny: 1vrtnica , tudi jaz sem hotel včeraj naročiti, ampak ker ni bilo Slovenije, kot si napisala, sem jim poslal mail in so mi odgovorili, naj jim kar na mail napišem naslov. Zato lahko pričakujem katalog najbrž v torek (mogoče celo ponedeljek). Mi ga je pa priporočila Katka, ker ga je tudi ona že dobila. Bojda je super, že samo za pogledati. Se že veselim. |
Citiram: |
1vrtnica: Ja, Greeny, jaz sem že cel popoldan 'v rožicah'. Slike v katalogu pa so take, da sem tudi Austinov vrt dodala na moj seznam potovalnih želja... Pa dosti užitka! |
Citiram: |
Garden-ja: Veste kaj, jaz sem katalog Bealesa plačala, Austinovega pa sem naročala v Italijo, ker nisem vedela, da pošiljajo v Slovenijo |