Stran 1 od 2

Kaj je pa tole

Objavljeno: Če Jan 01, 1970 1:00 am
Napisal/-a crtj-admin
(Prenos iz arhiva)

Objavljeno: Pe Okt 07, 2016 8:47 pm
Napisal/-a cinija1
V vreči je bilo dobrih 3 l neke zemlje in v njej pa 47 teh živali. Dolge cca 3 cm in kar debele. Na zadku so jim šli ven briketeki zemlje . Vidno tudi na sliki.




Hvala za odgovor in
lp cinija_________________Rože je na vrtu plela, pela pesem je glasno...

Objavljeno: Pe Okt 07, 2016 9:01 pm
Napisal/-a muha
Najverjetneje ogrci zlate minice, glede na tvoj pripis o izločanju zemlje Tule lahko prebereš več. Fotografije so na linku v uvodnem prispevku.

Objavljeno: Pe Okt 07, 2016 9:29 pm
Napisal/-a cinija1
Muha hvala ti
in lp cinija_________________Rože je na vrtu plela, pela pesem je glasno...

Objavljeno: Ne Okt 09, 2016 9:31 pm
Napisal/-a asimina
Take požrešnice delajo meni škodo že nekaj let. Pojedo rožam vse korenine v koritih in obešankah. Danes sem jih našla v koritu 80 cm 54 in v obešanki premera 32 cm pa 27. Ali jih ti v rožah nimaš?

Objavljeno: Ne Okt 09, 2016 10:26 pm
Napisal/-a cinija1
Nimam jih v rožah. Pa sem nekaj dni nazaj izpraznila kompost, pa nisem niti enega videla.
lp cinija_________________Rože je na vrtu plela, pela pesem je glasno...

Objavljeno: To Okt 11, 2016 11:33 pm
Napisal/-a akira
Tudi meni so te živalce znane.
Škodo mi delajo tudi nekaj let.
Pred nekaj leti nisem mogla ugotoviti zakaj nam na balkonu (in to samo na balkonu), na sončni strani ne uspevajo nobene rože v balkonskih koritih. Vsako leto sem menjala rože, korita, zemljo, pa vseeno ni šlo. En mesec (po navadi je to maj/začetek junija) so bile lepe, potem so "zbolele" zaradi neznanega razloga. Na drugi strani hiše, kje so pogoji niso tako ugodne - lepo rastli do zmrzali.
In šele po nekaj letih "opazovanja" smo ugotovili, da je za te težave kriva ličinka majskega hrošča(oz. njemu podobnega) tista na sliki. Nekje maja meseca se ta ličinka "pristane" v zemlji, ne samo ena, veliko jih je, in potem rabijo veliko hrane, da lepo rastejo. Koreninice rastlin jim lepo teknejo. Počasi se debelijo v zemlji.

Pod balkonom imamo lepo magnolijo in španski bezeg, maja meseca je polno cvetov in lepega vonja, in ravno maja so na njih na stotine teh hroščkov....
Prav daleč ne rabijo, da pridejo do zemlji v koritih. Par metrov stran.
Tako da na druga okenska korita sploh ne pomislijo in tam rožice lepo rastejo.
Tako sem šele zdaj ugotovila "od kod pridejo" te živalce in kakšno škodo naredijo, ker bodo prišli tudi naslednje leto in bodo se "borile za svoje preživetje", se bom tudi jaz po svojih močeh borila za svoje rastline oz. poskušala se bom prilagajati njim...V naravi pač tako je...

Objavljeno: So Jul 01, 2017 11:06 pm
Napisal/-a reider
Ja o tem sem našel prispevek na televiziji. Če ne bi videl, ne bi verjel. Enemu kmetu so izpodjedle cel travnik, da se začela komplet trava sušiti, pa ni vedel zakaj. Epiloga zgodbe pa več ne vem. Je pa res, da neka sezona je zanje ugodna in jih je orng, drugo leto pa jih narava sama zdesetka. Drugače pa so v zemlji povsod prisotni, a v manjšem številu. Če na pamet rečem, ko sem kopal z strojem po zemlji, jih na kakšen kubik zemlje izruješ nekje do 3 ,4 komade sigurno.

Objavljeno: Ne Jul 02, 2017 12:07 am
Napisal/-a voda
nimajo naravnega sovražnika, a na ostale fungicide niso alergične, če jih ne zadeneš prav v sredo, zato se vsake 3-4 leta zaradi ciklusnega razvoja pojavljajo množično in takrat je katastrofa za cvetoče rstline, plodove in kot je videti tudi za korenine. lani in predlani jih je bilo pri meni v I. eh in oh veliko. letos tu in tam kakšna leteća minica. že nekaj let jih lovim in to zelo uspešno z pripomočkom. v 15 min do cca pol kg. živalic. ja vem katastrofa zanje a mislim, da se je narabni sistem podrl ker jih je preveč in zato ukrepam na ta način. lpvoda_________________Nekoga moraš imeti rad, pa čeprav trave, reko, drevo ali kamen, nekomu moraš nasloniti roko na ramo, da se lačna, nasiti bližine, nekomu moraš, moraš,...(I. Minatti)

Objavljeno: Ne Jul 02, 2017 8:45 am
Napisal/-a muha
Letos je, vsaj pri nas, ogromno junijskih hroščev. To so tisti, katerih ličinke (poleg majskih) izpodjedajo korenine. K sreči je pri nas še vedno lepa populacija krtov, ki se bodo naslednja 3 ali 4 leta mastili z njihovimi ogrci in primerno razredčili populacijo.

Med naravnimi sovražniki vseh treh (majski hrošč, junijski hrošč, zlata minica) so krti in rovke, a le času razvoja pod zemljo. Tam, kjer tadva preganjajo s polj z odvračalnimi ali uničevalnimi sredstvi, imajo ogrci veselico.

Še en nasvet za tiste, ki imate ogrce (ni važno katere vrste) v koritih: na vrh zemlje položite kamnito ploščico ali ploščat kamen. Vsak dan pri zalivanju ga dvignite. Pri meni so se ogrci zdrenjali na vlago pod kamen in sem jih na ta način veliko pobrala.