Stran 1 od 4

Svinjska mast in ocvirki

Objavljeno: Če Jan 01, 1970 1:00 am
Napisal/-a crtj-admin
(Prenos iz arhiva)

Objavljeno: Po Dec 19, 2016 7:19 pm
Napisal/-a brbr
Prvič se pripravljam k pripravi svinjske masti in ocvirkov. Ker bo surovine veliko (od pol prašiča), me zanima, kako dolgo se svinjska mast in ocvirki lahko hranijo v shrambi.
Do zdaj sem se naučila, da za shranjevanje obstajajo posebni emajlirani lonci s pokrovom, ker se mast obdrži dlje v steklenih kozarcih...
Lepo prosim za vaše izkušnje in priporočila._________________naredimo svet lepši

Objavljeno: Po Dec 19, 2016 8:08 pm
Napisal/-a muha
Meni so v shrambi v kozarcih zdržali nekako do pol leta. Občasno tudi celo leto, a ne vem, kaj je bilo odločilno. Shranjujem pomešano ocvirke in mast. Scvrem jih ne do trdega. S cvrenjem preneham takrat, ko vsi popadajo na dno. Če so bolj do trdega scvrti zdržijo menda dalj. In tudi sama mast brez ocvirkov se menda bolje ohrani.

Zadnja leta jih dajem v steklene kozarce za vlaganje in zamrznem. Da bi kozarci počili, ni strahu, saj se mast ob zmrzovanju ne razteza. Taki brez sprememb zdržijo tudi 2 leti. Za ločene odcejene ocvirke je pa itak zamrzovanje najboljša rešitev.

Koliko špeha računaš, da boš dobila iz polovice? Pri današnjih mesnatih pasmah je to lahko manj od 10 kg.

V celi polovici bo gotovo tudi kaj sala (izpod trebuha, maščoba voščenega izgleda, prepredena z mrenami). Tega loči in scvri posebej, je večnamenski: za pripravo mazil, za cvrenje namesto olja ..

Objavljeno: Po Dec 19, 2016 8:31 pm
Napisal/-a brbr
Muha, hvala za navodila... Kot rečeno, se s "predelavo" prašiča ubadam prvič v življenju in moram reči, da sem že nekaj dni v stresu, ker je to za mene povsem neznano področje. Zato tudi ne vem, koliko špeha lahko pričakujem. Ker je pujs krškopoljske pasme, bo masti več - tako pravijo._________________naredimo svet lepši

Objavljeno: Po Dec 19, 2016 9:54 pm
Napisal/-a muha
Če je krškopoljski pujs, bo pa druga pesem. Ti imajo kar debel špeh in dosti ga je.

Nič ne skrbi. Najbolj zoprno je rezanje, če režeš na roke (a se splača, edinole na roke narezan špeh da tiste prave ocvirke). Pravzaprav niti ne zoprno, kompakten špeh se prav lepo reže, vzame pa nekaj časa in potrpljenja. Pa sproti si nosi kose iz hladnega, boš laže rezala. Nadaljujuješ lahko po temle receptu. V več rundah, če bo špeha za eno preveč.

Če nimaš časa, lahko špeh zamrzneš v kosih ali zrezan/zmlet in se lotiš cvrenja kasneje. Par dni pa v takem mrazu, kot je tačas, komot počaka tudi nekje v neogrevanem prostoru.

Korak po korak in kar naenkrat boš presenečena, kako hitro in neboleče je šlo.

Objavljeno: Po Dec 19, 2016 10:56 pm
Napisal/-a Tiana
Brbr jaz nisem ravno strokovnjak za koline, sem pa vsako leto vsaj malo zraven in dva nasveta ti lahko dam na hitro. Za kaj več pa komot povprašam domače, ki bolj obvadajo.

Ko boš cvrla mast (mi rečemo prepustila, oz prepušala če čisto točno napišem) jo obvezno v plitvi posodi z veliko površine. Podobno kot pri kuhanju marmelade mora biti površina čimvečja. In pričakuj veliko mešanja. Pri nas smo si naredili kuhalnico z ravnim delom na koncu, ker je učinkovitejša pri tem početju. Ni zaobljena kot običajne kuhalnice in je tuli kar velika.

Salo, kot pravi muha, loči in scvri/prepusti posebej. Mi mu dodamo še mleko. Če želiš, povprašam za podrobnosti, čemu služi in količinsko koliko ga je potrebno dodati.

Onim emajliranim posodam pa mi rečemo deža.

Uspešne koline želim.

Objavljeno: Po Dec 19, 2016 11:40 pm
Napisal/-a Andrej Banko
Jaz tudi nisem strokovnjak za koline, sem pa vrhunsko usposobljen za pospravljanje dobrot vseh vrst v želodec ! Jupi

Objavljeno: To Dec 20, 2016 8:38 am
Napisal/-a metuljc
Tudi pri nas tisti posodi rečemo deža, sem jih v soboto videla v trgovini EMO Novum v Celju. Ampak, meni se zdi, da bi bilo pametneje hraniti ali v manjših emajliranih loncih ali v steklenih kozarcih. je lažje, ko se enkrat posoda načne.
V salo tudi pri nas damo mleko, pride snežno bela mast, uporabna za peko peciva tudi, ocvirki pa so poslastica za ptiče, pri nas jih nismo nikoli jedli.
Bistveno manj dela nam da cvrenje v pečici, ker odpade večina mešanja.
Sicer pa, naj ti delo dobro odseda, zdaj so ravno dnevi za take reči.

Objavljeno: To Dec 20, 2016 10:09 am
Napisal/-a brbr
Hvala vam za dragocene napotke. Za samo pripravo se niti ne bojim toliko (z vašo pomočjo in vsem prečitanim sem vsak dan pogumnejša), bolj me skrbi shranjevanje. Glede na to, da nismo ne vem kakšni potrošniki masti in ocvirkov, me zanima kako dolgo oboje zdrži v shrambi. Kako je bilo to včasih -saj niso imeli masti in ocvirkov samo pol leta, hladilnikov in zamrzovalnikov pa tudi ne...

O masti in ocvirkih se mi zdi, da je tale zapis kar poučen in izčrpen. http://www.retrospektiva-blog.com/2014/02/domaca-mast-in-ocvirki.html. Cvrla pa bom v pečici.

Iz sala delajo Prekmurci odlično sladico "salovko"._________________naredimo svet lepši

Objavljeno: To Dec 20, 2016 11:20 am
Napisal/-a muha
brbr: v moji mladosti smo mast vedno hranili v dežah. Odcejeno. Ocvirke pa posebej in jih je bilo treba hitreje porabiti. Mast v deži je večinoma lepo zdržala do naslednjega leta, včasih pa tudi ne, verjetno odvisno od vremenskih razmer nasploh.

Mislim, da so se takrat pri kolinah držali starih koledarskih izkušenj (klanje ob stari luni na primer) in jim je to precej pomagalo. Nezanemarljivo je bilo znabiti še, da so pujse hranili samo s kuhano in svežo zelenjavo ter domačimi kuhinjskimi pomijami (meso gostilniških, ki so zrasli ob obilici gostilniških pomij, ni bilo cenjeno in takega pujsa zlepa nihče ni hotel kupiti).

Če le imaš prostor, priporočam, da vso mast, ki je predvidoma ne boste porabili v 1 letu, daš v zamrzovalnik. Po odprtju pa hraniš v hladilniku.