Stran 1 od 2
Zimsko zalivanje
Objavljeno: Če Jan 01, 1970 1:00 am
Napisal/-a crtj-admin
(Prenos iz arhiva)
Objavljeno: To Dec 20, 2016 12:44 pm
Napisal/-a zuf
Živijo.
Imam kup različinh trajnic, dreves ipd na vzhodni strani hiše ob steni pod napuščem. Zanima me kdaj se pozimi zaliva, če je dlje časa zmrzjeno. Je potrebno pozorno čakat in zaliti takoj ko se vsaj malo odmrzne?
Prosim za kakršnkoli nasvet glede zimskega zalivanja vlončenih rastlin zunaj na prostem.
Hvala!
Objavljeno: To Dec 20, 2016 12:54 pm
Napisal/-a muha
Ubadam se z istim vprašanjem, že nekaj let. Ampak: kadarkoli me je premamilo, da sem jih šla zalivat, je bilo več škode kot koristi .
Objavljeno: To Dec 20, 2016 12:58 pm
Napisal/-a juglans
Kakšen odgovor si želite?
Resnega ali neresnega, ker slednjih imam nekaj na zalogi.
Na primer .... Pest soli in vrela voda so kos še tako debelemu ledu.
... na mizi me čaka zajtrk, ... ajd, si pišemo.
Objavljeno: To Dec 20, 2016 1:07 pm
Napisal/-a pep
Juglans, zajtrk ob 11, to je za zaspance, meni nisi zgledal tak.
Objavljeno: To Dec 20, 2016 1:29 pm
Napisal/-a brbr
Moje solate v hladni zimski gredi so se skoraj posušile, ker na zalivanje v teh dneh nisem pomislila - mislila sem, da pač ni kakšnega omembe vrednega izhlapevanja... No, potem sem jih zalila - sredi dneva, ko so bile malo odmrznjene.
Je pa kar suša, a ne? Me zanima, ali bo tole kaj škodovalo česnu._________________naredimo svet lepši
Objavljeno: To Dec 20, 2016 3:33 pm
Napisal/-a juglans
pep me je razkrinkal.
Ampak vseeno.
Z zimskim zalivanjem sem imel vedno zelo veliko problemov in kakšne pametne rešitve nisem uspel najti, sploh pa so ekstra težavni manjši lončki. Podlaga. Zelo dolga kilometrina.
Eventuelno bi se odločil za dopoldansko zalivanje v dnevu, ko nekoliko odneha, da se voda vsaj malo razporedi po grudi, vendar je razlika po nekajkratnem zalivanju preko zime prektično neopazna. Mora pa biti gruda resnično odtajana, ker če ne voda obteče ob robovih izven lonca, zemlja pa ostane dobesedno suha.
Sedaj, ko so pri meni razmere drugačne in se (povečini) ne hecam več z malimi lončki, ne opažam da bi bil to resen problem. Čeprav pa to ne pomeni, da ne obstaja, le tragedije ne opazim in mi to nekako zadošča. (mislim na lonce volumna preko 3 ali 4l)
Sedaj to rešujem tako, da vse posode prestavim v rastlinjak, ki zagotovo predsavlja določeno omilitev težavice, ne pa popolno. Še bolje bi pa bilo, če bi imel kakšno hladno poslopje, kamor bi enostavno postavil za čas zime.
Opcija bi bila tudi zasipanje v zemljo, ali pa vsaj zaščita z listjem, kar bi vsaj do določene mere preprečevalo nihanje temp. Morda bi bilo to že dovolj.
Vsekakor pa mesto s čimmanj sonca, zlasti pa vetra, ki tudi v zamrznjenem stanju sušita zemljo in rastline. (saj veste, perilo in solata se posušijo tudi pozimi, čeprav je temp. pod ničlo)
Objavljeno: To Dec 20, 2016 3:39 pm
Napisal/-a juglans
Morda še malenkost, ki jo prakticiram, ... z roko v roki po presoji.
Načeloma skrbim, da je gruda v loncih raje nekoliko presuha,kot pa obratno.
(če so rastline brez listja; manj ekscesov, manj posledic)
Objavljeno: To Dec 20, 2016 8:40 pm
Napisal/-a voda
literatura pravi, da je potrebno zalivati tudi po zimi, jeseni v zemljo posajene sadike. mislim, da enako velja z zmrznjenimi rastlinami v loncih a le takrat ko posoda ni ledena. saj to zalivanje pomeni na 3 mesece največ 2x. posode je dobro zaščititi s slamo, listjem. pride vpoštev tudi več časopisnega papirja okoli posode in nad zemljo, ter med veje. in še to naj so posode položene na deske, ne direktno na beton. zelo dobro se obnese, če so posode umeščene v zimzeleno grmovje in obložene z hrpo listja.
v Istri imam vlončene občutljive rastline v loncih v neogreti delavnici. svetlobe je relativno malo. tem. razlika med notranjo in zunanjo je cca 3 - 5 stop. zunanja je jan. in feb. na obroke tudi do -5 in več ko pridejo tiste štrnajstdnevne burje. mislim si, da notri ne zmrzuje, če je to krajši čas. zalijem jih, ne preveč sredi dec. in znova ko se vrnem nekje zač marca. nekatere so malo kilave a vse preživijo.
mogoče bo to poročilo komu v premislek kako ravnati z zalivanjem. ob tem je potrebno imeti na umu, da tudi v Slo ni povsod enako hladno oz. ni povsod enako dolgo ledeno. enako je potrebno upoštevati mikroklimo na lastnem vrtu. skratka opazovati svoje okolje-vrt in meriti tem. v lepem in grdem. lpvoda_________________Nekoga moraš imeti rad, pa čeprav trave, reko, drevo ali kamen, nekomu moraš nasloniti roko na ramo, da se lačna, nasiti bližine, nekomu moraš, moraš,...(I. Minatti)
Objavljeno: To Dec 20, 2016 9:41 pm
Napisal/-a muha
zuf je napisal/a: |
Živijo. Imam kup različinh trajnic, dreves ipd na vzhodni strani hiše ob steni pod napuščem. |
Imam občutek, da rastline v loncih zunaj v zavetju, kjer jih ne sušijo zimski vetrovi, dobijo čez zimo čisto dovolj vlage iz zraka. S tem mislim dobro vraščene rastline, ki so v loncu rasle celo poletje. Je pa seveda, kot je napisala voda, dobrodošlo lonce in zemljo v njih zaščititi z zastirko.
Jaz vse take rastline jeseni stlačim v pokrit (s prozornim pokrovom) kompostnik in čeznje na rahlo nasujem na vrtu nagrabljeno listje. Letos sem poskusno dala mednje še limonsko travo. Bom videla, če bo preživela.