Stran 1 od 2
Prezimovanje grmovnic, dreves v prostoru brez svetlobe
Objavljeno: Če Jan 01, 1970 1:00 am
Napisal/-a crtj-admin
(Prenos iz arhiva)
Objavljeno: Pe Dec 23, 2016 9:13 am
Napisal/-a TwityPity
Na kratko: Ali listopadne rastline (grmovnice, sadno in okrasno drevje) v času zimskega mirovanja potrebujejo svetlobo, ali so lahko v popolni temi?
Je že kdo prakticiral kaj podobnega, izkušnje?
Torej nič sonca od recimo začetka decembra pa do marca (4-5 mesecev popolne teme), v prostoru kjer je temperatura od 0-8°C, bi šlo?
Objavljeno: Pe Dec 23, 2016 9:56 am
Napisal/-a juglans
Rizičnina je le temperatura, če je nad 0°C. Lahko se zgodi presenečenje nenavadno toplih dni v marcu, ko se ti temp. še malce bolj dvigne, ti tega ne opaziš, oz. si nepozoren in imaš zelo hitro bele brste.
Sicer pa je takšna praksa kar pogosta v drevesničarstvu in na moje presenečenje ponekod tudi za iglavce. (jaz tega ravno nebi prakticiral)
Če že, potem dokaj vestno zračiti prostor, da se hladi, proti spomladi pa zelo previdno, ker sokovi prično s pretakanjem že zgodaj, ko nas še močno zebe.
So pa za takšne prakse idealne razne lope ali zračne drvarnice.
Objavljeno: Pe Dec 23, 2016 10:49 am
Napisal/-a mravlja
Sam jih držim v kletnem, rahlo zračenem prostoru, v poltemi, pri ca. 8-10°C, tudi pri kakšni stopinji več. So redko zalivane (bolj suhe kot ne). Problemov v obdobju nekaj let ni bilo nobenih.
Sem pa skeptičen do popolne teme...
Lp.
Objavljeno: Pe Dec 23, 2016 11:51 am
Napisal/-a pika
Citrusov ne priporočam imeti v popolni temi, je dobro, da imajo tudi pozimi vsaj eno okno v bližini. Kaki oleandri bi zdržali, rožmarin po moje tudi. Za ostalo ne vem, ker pri nas ne prezimljamo, oziroma če so kake mlajše sadike, ampak imajo vedno na voljo vsaj malo svetlobe za hudo silo.
Sklepam pa, da bolj je temno, bolj hladen mora biti prostor, torej manj kot 10 stopinj, da ne začnejo poganjati tisti dolgi, beli in neuporabni brsti.
Zdaj se spomnim, figo sem imela prej v popolni temi eno zimo, preden je šla spomladi na stalno mesto, ampak le kaka dva meseca. Pa ni bilo videti, da bi ji hudo škodilo.
Sicer pa v marcu boš že zagotovo lahko za kakšno popoldne preselil lonce na svetlo, pa v hudi sili nazaj ali pa pokril s kakšno staro rjuho.
Objavljeno: Pe Dec 23, 2016 8:05 pm
Napisal/-a TwityPity
juglans, hvala, bom pozoren, kakšen bel brst pa vzamem v zakup.
Sem prelistal že kar nekaj zadetkov, in povečini naletim na dokumente o hlajenju in zamrzovanju iglavcev, kjer omenjajo temperature za zamrzovanje od -1 do -2°C, za hlajenje pa od 0.5°C do 2°C, spet drugje navajajo malce višje temperature, tja do 4.5°C.. Vsekakor čimbolj proti ničli ja, tako kot praviš.
Najbolj me je mučila ta popolna tema, pa čeprav mi kmečka pamet pravi da rastlina verjetno ne rabi svetlobe če nima listja... Sem potreboval še dodatno potrditev, hvala
Tudi jaz nebi tega prakticiral, a ker je paket prišel malce pozno, sem se odločil da bi ga raje prezimil nekje na "toplem", kot pa zunaj, ampak se je pojavil rahel prostorski problem - kot ponavadi
Preostal mi je popolnoma temen prostor s primerno "zemeljsko temperaturo" in relativno visoko vlago (90%).
pika, sem prestavil figo in rožmarin v ta prostor, kontrolna pa ostajata na parih stopinjah več ob rahli svetlobi. Če bom imel spomladi bel rožmarin, dobiš potaknjenec
Objavljeno: Ne Dec 25, 2016 5:48 pm
Napisal/-a pika
Hja, mogoče bom celo rabila Letos svojega poskusno prezimljam na vrtu, ovitega v koruzovino.
Objavljeno: Pe Mar 24, 2017 10:59 pm
Napisal/-a TwityPity
Kot kaže je vse preživelo par mesecev teme.
Kosmulje sem pred kakimi 14 dnevi prestavil ven, ker so začele odganjati, figo danes, rožmarin pa še ostane, temperatura se je pa tudi začela dvigovati, trenutno okoli 10°C.
Levo figa ki je bila v prostoru z nekaj svetlobe, in desno iz teme.
Objavljeno: So Mar 25, 2017 8:13 am
Napisal/-a muha
TP, zanima me, kako je to prezimovanje prenesel rožmarin. Da bom vedela za naprej, ker našega, ki je bil zunaj, je ta zima pokončala.
Objavljeno: So Mar 25, 2017 8:46 am
Napisal/-a Melona
Zanima tudi mene, zima mi je oba vzela.