Stran 1 od 8
Leska - Corylus
Objavljeno: Če Jan 01, 1970 1:00 am
Napisal/-a crtj-admin
(Prenos iz arhiva)
Objavljeno: So Jun 01, 2013 6:14 pm
Napisal/-a TwityPity
Leska - Corylus
Glej tudi pod Olesenele okrasne rastline
dodala muha
Leska je vestranski listopaden grm - ali tudi drevo, če se potrudimo z njegovo vzgojo.
- je lepa okrasna grmovnica, še posebej variante z obarvanimi listi
- je nezahtevno sadno drevo, ki nam daje okusne plodove - lešnike
- je rastlina za utrjevanje strmih brežin. Z močnimi in razvejanimi koreninami učinkovito prepreči površinsko drsenje. Napisala sem "površinsko", ker dvomim, da bi bil nasad leske sposoben preprečiti pošten zemeljski plaz.
- daje vsakoleten pridelek lesenih opornih kolov: iz mladih, za debelejši prst debelih stebel si spomladi lahko nacepimo vitre za izdelavo košar ali iz njih naredimo loke za prekrivanje v vrtu,
POGOJI ZA RAST: po dosedanjih izkušnjah lahko napišem, da ji ustreza tako peščen in bolj suh teren, kot tudi ilovica in gozdni humus, pa tudi ob potokih sem jih opazila že kar nekaj. Vse to velja za avtohtone. Lahko, da so kultivirane sorte bolj občutljive. Tu boste povedali svoje izkušnje tisti, ki ste jih že sadili. Gotovo pa imajo rastni pogoji vpliv na rodnost in verjetno tudi na velikost plodov.
RAZMNOŽEVANJE: s sajenjem lešnikov, s koreninskimi izrastki, z grobanjem, gre pa tudi, le bolj počasi, s potikanjem, vendar ne vem, če potaknjenci razvijejo prav tako močno koreninsko grudo. Nekatere sorte, med njimi je rdeča iz zgornje fotografije, naredijo obilo mladih stranskih poganjkov, druge se pa širijo s centralnim močnim koreninskim sistemom, ki ga ni moč deliti. O morebitnem cepljenju lesk se bodo upam razgovorili poznavalci.
LEGA: uspeva tako na sončnih kot tudi bolj senčnih legah. Za obilen pridelek je najbrž bolje, da ima več sonca.
ŠKODLJIVCI IN BOLEZNI: Bolezni na naših dveh ali na okoliških samorastlih nisem opazila, zaradi škodljivcev pa iz naših dveh lesk jeseni ne dobim več kot za pest užitnih lešnikov. Vse ostalo je črvivo.
Takole izgleda vidni del koreninskega sistema - 20 let star grm rdeče leske - iz ene same sadike
Takole pa enako star grm zelene debeloplodne leske - iz ene same sadike
Objavljeno: Ne Avg 11, 2013 6:45 pm
Napisal/-a aladin
Morda kdo ve, kako jo najbolj enostavno naseliti pri meni doma? Zemlja zelo peščena? Bi šlo s potaknjenci, ko bo malo bolj mokro?
Objavljeno: Ne Avg 11, 2013 7:44 pm
Napisal/-a muha
Gre tudi s potaknjenci, sem preizkusila spomladi, a bolj počasi. Veliko laže je, če pogledaš okrog grmov leske in izkoplješ male sejančke.
Ali pa s poganjki, ki v bližini grma izraščajo iz korenin. To je pogosteje pri rdeči leski, kot pri zeleni.
Lahko pa seveda tudi posadiš lešnike.
Objavljeno: Sr Maj 28, 2014 11:45 am
Napisal/-a korl
Muha ali imaš izkušnje s sejanci leske oziroma z razmnoževanjem leske.
Sam imam dve čez 20 let stari leski z debelimi plodovi ( istrska debeloplodna ?). Ker je zraven vrt, se vsako leto nekaj pozabljenih lešnikov zaseje.
Vendar nisem prepričan, da bodo sejanci imeli iste lastnosti.
Pred letom sem presadil nekaj sejancev da bi jih letos cepil. Žal sem zamudil pravi čas.
Pa še vprašanje. Ostalo sadno drevje sem že uspešno cepil. Ali lahko pri leski uporabim isti način.
Objavljeno: Sr Maj 28, 2014 12:10 pm
Napisal/-a forest727
Zakaj pa ne razmnožuješ raje s potaknjenci? Tako boš sigurno dobil debeloplodno lesko.
Kar se tiče sejancev, leska je vetrocvetna rastlina. Se pravi, da ne rabi žuželk za oprašitev. Sedaj, vprašanje, kaj raste v vaši okolici. Če ni drobnoplodnih lesk, je velika možnost da dobiš debeloplodno (vendar obstaja možnost, da veter slučajno opraši z drobno plodno)...
Če bi rad imel res sortno razmnoževanje leske, ti svetujem potaknjence ali pa koreninse izrastke.
Objavljeno: Sr Maj 28, 2014 12:12 pm
Napisal/-a muha
Nisem prepričana, iz tistih malo izkušenj, kar jih imam, se nagibam k temu, da bo sejanec imel enake plodove. Druga ob drugi mi rasteta rdeča in zelena leska in če se že pojavi kak sejanec, je v bližini zelene in še vsi dosedaj so v listih in rasti kazali značilnosti matičnega drevesca. Nisem pa nobenega pustila doma tako dolgo, da bi rodil in to dokazal.
O cepljenju bodo morali drugi kakšno reči.
PS: Je vmes f0r3st727 to utemeljil bolj strokovno.
Objavljeno: Če Maj 29, 2014 12:03 pm
Napisal/-a korl
Pri moji leski sploh ni koreninskih izrastkov. Prav vse veje izraščajo iz osnovnega debla. Nekatere veje izraščajo res le nekaj centimetrov nad zemljo.
S potaknjenci leske nimam izkušenj. Leskove veje včasih uporabim za kakšno oporo pa nobena ne pokaže "volje" da bi ozelenela. Vrbove veje pa vedno ozelenijo. Zato s potaknjenci nisem niti poskušal. Sem bil pa pri drugem grmičevji kar uspešen ( ribez, goji, liguster, ..).
Glede dedovanja in opraševanja malo dvomim. V neposredni bližini ( do 200 m ) ni drugih lesk. Pri nakupu sadik so mi svetovali dve sadiki ravno zaradi opraševanja. Zato je verjetnost oploditve s sosednjo lesko res velika.
Imam nekaj gozda in bom sejance posadil na gozdni rob, da preverim dednost.
Npr. Tudi češnja, ki se zaseje iz pečke je vedno drobnica in jo je potrebno cepiti.
Objavljeno: Če Maj 29, 2014 12:11 pm
Napisal/-a muha
korl, tudi pri meni zelena nima koreninskih izrastkov. Potaknjenec sem pa preizkusila in se je lepo ukoreninil. Potikala sem zgodaj spomladi, preden se je olistala, v lonček z mešanico šote, peska in krtinovke ter ga dala v pretežno senco.
Še en nehoten poskus poteka prav zdaj. Količke od leske sem uporabila za ograjevanje vrtička in nekateri lepo odganjajo. Kmalu bo vidno, ali samo iz zaloge, ali pa bodo razvili korenine. Poročam. Drugače bi pa jaz naredila točno to, kot nameravaš, nimaš kaj izgubiti. Pa cepiti bi tudi poskusila - če ne probaš, ne veš.
PS: debeloplodna leska, ki raste pri meni, je domnevam sejanec, saj sem jo dobila od znanca. Kot vidim sedaj, koreninski izrastek enostavno ne more biti. Te leske je na veliko sadil tudi ob poti, vse so debeloplodne.Nazadnje urejal/a muha 29 Maj 2014 10:14; skupaj popravljeno 1 krat
Objavljeno: Če Maj 29, 2014 12:13 pm
Napisal/-a forest727
No ja, nam so lesko (sejance) veverice prenašale, pa jo mamo precej ... Žal pa ne morem točno vedeti, za kakšno lesko gre (ker ne vem, ali so vzele drobnoplodno lesko ali debeloplodno lesko, mamo obe sorti).
Glede potaknjencev, pomaga če ob pravi luni sadiš, kdaj to je, ne mene spraševati, ker sem malo "opustil" te zadeve. Jaz recimo ne bi verjel, če ne bi videl ...