Stran 1 od 1

Leonardo da Vinci

Objavljeno: Če Jan 01, 1970 1:00 am
Napisal/-a crtj-admin
(Prenos iz arhiva)

Objavljeno: So Jun 01, 2013 8:15 pm
Napisal/-a Garden-ja
1vrtnica je napisal/a:
Tole je pa slika mojega Leonarda, s katerim sem začela to temo, danes. V zadnjem mesecu je naredil skupaj 8 zelo dolgih poganjkov od katerih so 4 zacveteli, 4 pa še kar naprej rastejo in tvorijo vedno nove liste. Ne vem, če bo iz tega nastal sport, kot smo debatirali v prejšnjih postih, bolj imam občutek, da se je odločil za rast v 'višave'. Kaj menite?



Jamain je napisal/a:
Ah, ta Leonardo je res ena zanimiva rastlina. Saj vem, da ne sodi k temi, ampak ko že govorimo o njem...
Naš je bil drugo leto svojega obstoja tako noro lep, da skoraj nismo mogli verjeti. Ker je tako visoko zrastel, smo ga prieli skoraj v obliki špalirja preko metra na visoko. Potem je naslednje leto cvetel bolj malo in smo ga bolj obrezali, da bi mu pomagali, ampak je letos prav tako manj cvetel, tako da ne vem več, kaj hoče. Kak nasvet? Prilagam slike za boljše razumevanje.
To je slika iz leta 2008 (ko je bil star 1 leto...)


Naslednje leto je bil tak:


In letos tak:



Mimogrede, jaz bi, če sem v dvomu glede sporta ali divjaka, pustila vejo do drugega leta, ko bo cvetela - bodisi šipek bodisi druga vrtnica - in jo takrat po potrebi odrezala. Saj v enem letu tudi divjak ne more narediti tako zelo veliko škodo...



1vrtnica je napisal/a:
Zanimivo, Jamain. Moj je zdaj 3-letnik in je razvil tako obliko, kot jo ima tvoj triletnik. Z izjemo letošnjih dolgih pogajnkov seveda. Tudi meni trenutno ni jasno, kaj bi moj rad.. :-?

Sicer pa je to krasen grm, pri meni je bil v prvi in drugi rundi cvetenja prav tako poln, kot je na tvojih slikah. Še posebej mi je všeč to, da cvetni listi skorajda ne odpadajo ali pa vsaj mnogo manj kot na ostalih vrtnicah. Kar nekaj je bilo cvetov, ki so po vseh pravilih že 'odcveteli', začeli so postajati rjavi, cvetni listi pa še kar niso odpadli. Po mojem je kot naročen za tiste, ki jih moti odpadanje cvetnih listov. Škoda le, da ne diši tako kot stare vrtnice, potem bi bil skoraj popoln.

No, zdaj pa je to že skoraj za svojo ločeno temo... Wink


Jamain je napisal/a:
1vrtnica, se strinjam, to je res lepo pri Leonardu. (In vem, da nas bo Garden-ja nagnala iz teme in odprla novo... Rolling Eyes ) Cvetovi kar trajajo in trajajo... Kar se tiče oblike pa pač čakam na novo sezono, da preizkusim še kaj...
Jasminka, Leonardo da Vinci je moderna Meillandova vrtnica, ki je precej popularna in bi morala biti dostopna po normalnih vrtnarijah. Petrović je pač nima, ker nima razen angleških nobenih modernih. Sama sem jo kupila v koprski komunali, sem jo pa večkrat videla tudi drugje, mislim, da tudi v Arboretumu. Samo zdaj verjetno ne bo bogve kake izbire, ker ponavadi nabavljajo nove sadike nekje v marcu...



1vrtnica je napisal/a:
Pa še slika mojega Leonarda. Nastala je junija, ko mi še ni delal dolgih izrastkov. Zanimiva mi je bila primerjava z obliko rasti tega grma pri Jamain.



Mojemu je sedaj tri leta. Spomladi sem ga letos porezala na cca 30 cm dolge veje, približno sem mu oblikovala kroglasto obliko grma. Jamain, kaj pa ti?



Jamain je napisal/a:
Moj je bil prvo leto čisto majhen, eden tistih malih malih potaknjencev iz komunale (o katerih sem že pisala). Ko je šel v zemljo ni bil višji od 20 cm. Potem je močno zrastel in bil naslednje leto tak, kot sem ga pokazala na sliki v enem od prejšnjih postov. Pozimi ga potem nismo veliko obrezali, samo malo prikrajšali in ker leto zatem ni bil več tako lep, smo se lani odločili, da ga korenito obrežemo. Imam celo sliko pred in po letošnjem obrezovanju.


Tak je bil pred obrezovanjem.


Tak pa po.

Je kaj podoben tvojemu?

Še vedno sem željna kakršne koli kritike oz. pomoči za naprej...


1vrtnica je napisal/a:
Ja, Jamain, zelo, le da ima tvoj eno koleno več. Če sem prav razbrala, mu je eno leto več kot mojemu, tako da bo moj to dobil pri spomladanskem rezanju. Vidim, da si mu pustila približno toliko vej kot jaz.

Razmišljam, da bi mu jih spomladi pustila nekaj več, pa tudi rezala ga ne bi več tako kratko kot letos. Rada bi, da bi bil malo višji in bolj gost. Na junijski sliki zgoraj namreč zgleda OK, ko pa se je potem še malo potegnil, mu kaka veja več ne bi prav nič škodila. Kaj misliš?





Jamain je napisal/a:
Moj je bil posajen spomladi 2007, tako je bil letos star tri leta, cvetel pa je v bistvu četrtič (prvo sezono je za svojo velikost pravzaprav zelo veliko cvetel). Sicer pa se strinjam s tabo, mi ga bomo tudi letos malo več pustili, upajoč, da bo več osnovnih vej pomenilo več cvetov. Jaz imam dodaten problem, da je ob potki (verjetno se spomniš) in ga moram v širino krotiti, ampak upam, da bo šlo...




1vrtnica je napisal/a:
Z Jamain sva pisali o samih dobrih lastnostih Leonarda, saj jih res ni malo. Če pa hočem biti čisto objektivna, je treba napisati še tole. Leonardo je pri meni vsako leto prva vrtnica, ki jeseni izgubi liste. Vse ostale so trenutno še popolnoma olistane, Leonardo pa je že praktično brez listka. Kar žal mi ga je gledati takole opustošenega, pa čeprav vem, da bo drugo leto spet lep.
Nazadnje urejal/a Garden-ja 05 Jun 2013 00:58; skupaj popravljeno 3 krat

Objavljeno: So Jun 01, 2013 8:18 pm
Napisal/-a Garden-ja
1vrtnica je napisal/a:
Takole pa izgledajo Leonardovi izrastki od lanskega leta danes. Grm je na desni strani slike, izrastka pa segata na levi strani vse do roba grede. Pustila sem mu dva, da vidim, kaj bo naredil z njima. Prav zanima me, če bo na njih razvil cvetove. Veji sem namenoma pustila prosto pasti, ker me je zanimalo, kakšno obliko bosta imeli naravno, če ju nikamor ne opiram in vežem.



Tako rasejo novi poganjki na teh dveh vejah. Zaenkrat izgledajo enako, kot poganjki na hibridni ponavljalki Ferdinand Pichard, kjer na eni veji preizkušam tehniko upogibanja (pegging down). Če bodo tudi cveteli enako bomo še videli.




1vrtnica je napisal/a:
Takole pa se je razcvetel lok iz lani upognjenega dolgega 'izrastka' (upognjen je na desno stran). Šlo je torej za pravo vejo in sklepam, da si rastlina želi čimbolj horizontalnega vodenja oz. upogibanja v loke, kadar požene dolge veje. Takrat se razcveti po celi dolžini.
Sem jo pa letos tudi bolj rahlo obrezala, izrezala nisem skoraj nič notranjih vej in izgleda, da ji odgovarja tudi to.






Jamain je napisal/a:
Ja, krasna je tudi rdeča! Naš je letos nizek, ker smo ga precej obrezali, se je pa močno razcvetel. Najlepši trenutek se je zgodil v moji odsotnosti, vendar ga bom jutri poskusila fotografirati.
1vtnica, tisto tvojo dolgo vejo bi bilo tudi za cepiti in poskusiti vzgojiti plezalko - tako ti je ne bo treba kupiti, ker je očitno že komu prej sportirala in je registrirana. :grin:
Nazadnje urejal/a Garden-ja 05 Jun 2013 00:57; skupaj popravljeno 1 krat

Objavljeno: So Jun 01, 2013 8:18 pm
Napisal/-a Garden-ja
Torej - ko bi vsaj pognal še takih vej. Wink

Sama prispevam drugo variacijo - Red Leonardo da Vinci. Ste vedeli, da obstaja tudi temnejša različica?





Fotografiran je pri Janezu, ki ima vrt dišečih HT.

Objavljeno: To Jun 11, 2013 10:13 pm
Napisal/-a voda
moj LdaV roza in rdeč v Lj upognjena sta in se mešata. na pomlad sem rezala samo odmrle poganjke. imam občutek, da so prejšnje leto bolj cvetela.

rdeči ima eno težavo z odpiranjem cvetov tukaj v Lj. in v Istri. namreč cvetovi se zaradi deformacije težko odpirajo. v enem cvetnem popku so po trije miniaturni cvetni nastavki.

(zaradi popravka prve slike se mi je rahlo vse zamaknilo. slabi popki rdečega: 3. in 4. slika). lpvoda




Objavljeno: Po Jul 08, 2013 11:00 pm
Napisal/-a Garden-ja
Veliko smo že napisali, dodam naj, da je Leonardo da Vinci floribunda, ki jo je leta 1994 na trg kot MEIdeauri poslala žlahtniteljska hiša Meilland.

Hkrati spada v linijo postmodernih vrtnic ali kot jim Meilland pravi, romantičnih. Zelo cenjena in v Monzi nagrajena vrtnica ima vse, le vonja ne.
Po višini prilagodljiva od pokrovne do plezave, katalogi navajajo od 90 do 150 cm. Njeni listi so temno zeleni in svetleči, izrazito odporni na bolezni.
V širino se razraste tako kot v višino.
Lepa, gosta in enakomerna rast.

Cvetovi rastejo v šopkih in so srednje velikosti, trajajo in trajajo. Po obliki posnema antične vrtnice, spiralni popek se odpira v perfektno rozeto.
Barva, od začetka do konca bengalsko rožnata, zlepa ne zbledi. Odlična vrtnica za vroče lege. Tudi dež ji prav nič ne škodi.
Zanesljivo in močno pocvita.
Res, do perfekcije ji manjka samo vonj.

Kdo ve, zakaj jo je Meilland poimenoval po Leonardu da Vinci?

Ker vsi vemo, kdo je to, ne bom utrujala z njegovo zgodbo, bom pa zato zapisala renesančni recept za rožno vodo, ki ga je menda zapisal sam Leonardo (Delo "Codice Atlantico", ki ga hranijo v knjižnici v Milanu).

Za liter rožne vode potrebujemo:
- liter predhodno zavrete vode, ohlajene,
- dve neškropljeni limoni,
- 4 žlice sladkorja,
- šest delov posušenih cvetnih lističev, najbolje damaščank.

V prostoren vrč nasujte posušenih cvetnih lističev v višini 60% posode. Dolijte sladkano vodo in pustite stati 24 ur v hladnem in temnem prostoru. Precedite skozi gazo, cvetne lističe dobro stisnite ob gazo in skoznje ponovno pošljite tekočino.
Dodajte sok dveh limon.
Servirajte z rezino limone dobro ohlajeno._________________Imenuj mi vrtnico in povem ti zgodbo ...